Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6222
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Patrz uważnie: festiwal Kieślowskiego w Sokołowsku

Wtorek, 13 września 2016, 9:54
Aktualizacja: 9:57
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Patrz uważnie: festiwal Kieślowskiego w Sokołowsku
Fot. użyczone
– Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wyjątkowego festiwalu. Tworzą go ludzie będący bardzo blisko idei, która była tak ważna dla Kieślowskiego: czystego, szczerego, a zarazem ważnego kina – mówi Krzysztof Piesiewicz, który był gościem honorowym Sokołowsko Festiwal Filmowy „Hommage à Kieślowski”.

Festiwal "Hommage à Kieślowski", poświęcony wybitnemu reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu, trwał w Sokołowsku od 9 do 11 września. Skupiony był wokół filmu "Czerwony”. Festiwal - od sześciu lat - organizuje Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ”. Właśnie w Sokołowsku, ponieważ w tej urokliwej miejscowości Kieślowski mieszkał, gdy był dzieckiem. Przy ul. Głównej nadal stoi dom, w którym mały Krzysztof się wychował. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła pani Maria Kieślowska, żona reżysera.
- Kiedy szedłem przez Sokołowsko, zobaczyłem dwóch chłopców na rowerach. To było takie uczucie, jakbym oglądał zdjęcia Krzysztofa z dzieciństwa. A gdy na jednym ze słupów dojrzałem kartkę z napisem: „Kogokolwiek spotkasz, myśl o nim dobrze” poczułem, że to jest wręcz nierealne, bo Kieślowski powiedziałby dokładnie to samo! Zrozumiałem, że Sokołowsko to jego miejsce - mówił Krzysztof Piesiewicz, współautor scenariuszy aż siedemnastu filmów Kieślowskiego.

Piesiewicz był na festiwalu po raz pierwszy. - To wydarzenie jest tak bardzo różne od innych festiwali filmowych. Nie ma wielu pieniędzy, ale ma coś o wiele ważniejszego: prawdę i szczerość - powiedział.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Dorota Paciarelli, która współpracowała z Kieślowskim przy najważniejszych filmach.

W tym roku mija 75 lat od narodzin Kieślowskiego i 20 lat od śmierci reżysera.
- Trwa też rok Kieślowskiego. W wielu miejscach świata odbywają się wydarzenia, w których nasza Fundacja bierze udział - mówi Bożena Biskupska, założycielka i prezes Fundacji „In Situ”.

Festiwal w Sokołowsku był także szczególny. Miał nową formułę. Zaprezentowano filmy dokumentalne i fabularne z Chile i Europy (także z Polski). Były to filmy o czasach, w których żyjemy, niejednokrotnie wstrząsające dokumenty. Odbyło się szereg spotkań i dyskusji. Festiwalowi przyświecało hasło „Patrz uważnie” - słowa, które Kieślowski często kierował do swoich studentów.

Po raz pierwszy wybrane filmy oglądała publiczność w Warszawie. Dzięki współpracy „In Situ” z Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz dzięki technologii streamingu, w salach NInA w stolicy fani kina mogli obejrzeć nie tylko filmy, ale też odbywające się w Sokołowsku debaty z udziałem festiwalowych gości. Podczas festiwalu otwarta została także m.in. wystawa fotografii Piotra Jaxy "Remembering Krzysztof Kieślowski".

Festiwal to bardzo duże przedsięwzięcie. Fundację „In Situ” wsparły w tym roku m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, K. Kieślowski Forum e.V. BERLIN czy Outdoor Cinema. Festiwal miał też wsparcie w regionie - pomogła Gmina Mieroszów, a Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy podarowały, poza pomocą finansową, aż 100 ton kruszywa, dzięki czemu można było wyrównać festiwalowy teren.
- Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagają i są z nami - mówi Bożena Biskupska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group