Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2590
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Plac Magistracki otwarty

Poniedziałek, 8 września 2014, 17:00
Aktualizacja: Środa, 22 października 2014, 8:53
Autor: red.
Wałbrzych: Plac Magistracki otwarty
Fot. Robert Bajek
Wczoraj przy udziale przedstawicieli władz miasta, władz powiatu, wałbrzyskich parlamentarzystów, miejskich radnych, przedstawicieli placówek kulturalno–oświatowych, spółek miejskich, przedstawicieli lokalnych środowisk twórczych, urbanistów, zaproszonych gości i oczywiście mieszkańców odbyło się oficjalne otwarcie Placu Magistrackiego, który przeszedł gruntowną modernizację.

Remont Placu Magistrackiego, którego koszt przekroczył 4 miliony złotych obejmował nie tylko zmianę wizerunku placu, ale też wymianę nawierzchni i sieci wodociągowej, gazowej i energetycznej. Pojawiła się też nowa fontanna i "pogodynka", natomiast nie ma już na Placu Magistrackim miejsc parkingowych. Odnowiony plac swoim wyglądem nawiązuje do wyglądu z lat 20. XX wieku. Uroczystość rozpoczęła II Wałbrzyska Agora - otwarta dyskusja plenerowa z udziałem prezydenta Romana Szełemeja, architektów i urbanistów o Starym Mieście, jego historii, znaczeniu i o planach na przyszłość związanych ze Śródmieściem. Dyskusję prowadził Mateusz Mykytyszyn z Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Podczas dyskusji nie zabrakło też słów na temat ustanowienia w Śródmieściu parku kulturowego i płynących z tego korzyści.

-0Ustanowienie parku kulturowego to ważna inicjatywa. Jesteśmy w tej chwili trzecim, może czwartym miastem w Polsce, które sięga po tę koncepcję, tę ideę, która narodziła się w Krakowie. To jest idea, która pozwala w bardzo przemyślany, koncyliacyjny sposób doprowadzić do tego, aby śródmieście miast było rzeczywiście estetyczne, funkcjonalne i odpowiadało oczekiwaniom tych środowisk, które chcą wygodnie, normalnie, bezpiecznie żyć w śródmieściu - powiedział Prezydent Roman Szełemej

Po zakończeniu plenerowej debaty nastąpiło uroczyste otwarcie Placu Magistrackiego, którego dokonał prezydent Roman Szełemej. Z tej okazji w niebo wypuszczono tysiąc balonów. Prezydent Wałbrzycha przekazał klucze do miasta Dariuszowi Skrobolowi - burmistrzowi partnerskiej Pszczyny a Pszczyńskie Bractwo Kurkowe na cześć podpisania umowy o miastach partnerskich wystrzeliło na wiwat z armaty. Kolejnym punktem uroczystości było wkopanie "Kapsuły Czasu Wałbrzyszan". Celem tej skierowanej do mieszkańców Wałbrzycha akcji społecznej było zebranie od mieszkańców aktualnych informacji o Wałbrzychu i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń poprzez umieszczenie w "Kapsule Czasu", tak żeby za sto lat w Wałbrzychu ktoś, kto tę kapsułę wyciągnie spod Placu Magistrackiego, mógł spojrzeć na miasto tak jak widzimy je dzisiaj. Materiały zgromadzone w "Kapsule" dokumentują codzienne życie miasta, to co się dzieje w sektorze gospodarczym, w turystyce, w społeczeństwie, w kulturze i sztuce. Zakończeniem uroczystości był koncert plenerowy zespołu "Liko Band".

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group