Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 5826
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Poczucie humoru jest domeną inteligentnej osoby … – tyle teoria

Piątek, 31 maja 2024, 6:32
Aktualizacja: 8:15
Autor: Tomasz Maciejowski
Wałbrzych: Poczucie humoru jest domeną inteligentnej osoby … – tyle teoria
Fot. użyczone
Na początku był „chaos”. Następnie komunikat, że na podstawie § 7 w związku z § 27 Statutu WZWiK oraz na podstawie Decyzji Nr 1/2011 z 30.12.2011r. Zarządu WZWiK, z dniem 1.01.2012r. Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kana­lizacji z siedzibą w Wałbrzychu przejął do realizacji zadania w zakresie zbiorowego dostarczania wody i odprowadzania ścieków, dotychczas re­alizowane przez Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Preambuła statutu Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji brzmi dumnie – „W celu zrealizowania zbiorowych potrzeb mieszkańców w zakresie zadań obejmujących sprawy wodociągów, zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz utrzymania związanych z tym urządzeń, obiektów i sieci zakładając, że działanie w tej strukturze organizacyjnej i prawnej przyczyni się do: obniżenia kosztów tej działalności, racjonalnego wykorzystania posiadanych zasobów wodnych, ochrony środowiska naturalnego, działając na podstawie ustawy z dnia 8.03.1990r. o samorządzie gminnym”.

Organami Związku są Zgromadzenie Związku i Zarząd Związku. Zgromadzenie Związku tworzy 7 włodarzy gmin powiatu wałbrzyskiego i prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, dodatkowo dokooptowanych zostaje 6 radnych wałbrzyskich bieżącej kadencji. Reasumując, wśród 14 członków Związku Wałbrzych ma 7 swoich przedstawicieli w tym zacnym gremium.

Kompetencje Zgromadzenia WZWiK są szerokie, m.in. uchwalanie budżetu Związku, rozpatrywanie sprawozdania z jego wykonania, kontrola i nadzór nad działalnością Zarządu i jednostek organizacyjnych Związku, zaciąganie długoterminowych pożyczek i kredytów, mianowanie kierownictwa WPWiK Sp. z o.o. itd.

Podstawowym dochodem Związku są wpływy z jednakowych na całym obszarze jego działania opłat za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki.

Podstawowym mieniem Związku jest Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

W kwietniu br. Wody Polskie wydały decyzję o zatwierdzeniu przedstawionych przez WZWiK nowych taryf za wodę i odprowadzenie ścieków na okres 3 lat, z podwyżką pierwszą dotyczącą najbliższych 12 miesięcy (rzędu kilkudziesięciu procent), kolejną podwyżką liczoną od 13 miesiąca. Należy podkreślić, że wniosek o zmianę taryf WZWiK wystosował do Wód Polskich w sierpniu 2023r.

17 maja br. media lokalne obiegła informacja o prawomocnym wyroku wydanym w II instancji przez Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze w sprawie marciszowskich wodociągów. W efekcie WZWiK i WPWiK tracą zakłady produkcji wody oraz zostają zmuszone do wypłacenia wielomilionowego odszkodowania i do uregulowania kwestii odpłatnego poboru wody z nie swoich ujęć.

Pikanterii do tych okoliczności (co bezwzględnie zdeterminuje kolejny drenaż portfela mieszkańców Wałbrzycha) dostarczają wyniki finansowe opublikowane za rok 2023 przez WZWiK oraz WPWiK. Wystarczy wskazać skonsolidowany deficyt na poziomie 69,8 mln zł i rolowanie długu obligacjami przychodowymi w cenie nabycia 91,5 mln zł (zwiększając w konsekwencji i tak wyskoki stopień zadłużenia obydwu instytucji).

19.05.2024r. radny miejski Tomasz Maciejowski złożył interpelację do prezydenta miasta w sprawie wyroku sądowego i potencjalnych skutków finansowo-majątkowych dla WZWiK i WPWiK oraz przewidywanych konsekwencji dla portfeli mieszkańców Wałbrzycha.

28.05.2024r. prezydent Roman Szełemej podpisał pismo, w którym wskazuje, że gmina Wałbrzych jest jedną z ośmiu gmin będących członkami WZWiK, a działalność tej „organizacji” nie jest związana z gminą Wałbrzych i nie zamierza się nad tymi kwestiami pochylać (tak w skrócie).

Czyli, „nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem”? Pytania narzucają się same - co robi w tym Związku prezydent miasta i jego 6 partyjnych kolegów z rady miejskiej, w jaki sposób oni dbają o podstawowe zadania własne gminy regulowane ustawą, czyli zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, z wyróżnieniem zadania obejmującego sprawę (art. 7, pkt 3. Ustawy o samorządzie gminnym) „wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych …”. Czyli wystarczy powiedzieć, że to jest problem jakiegoś tam podmiotu, a nie miasta, a to, że nie będę w stanie jako włodarz zaspokoić potrzeb wspólnoty na racjonalnym i przyzwoitym poziomie, to zapewne wina tylko i wyłącznie tego „uśmiechniętego wyborcy”?

Dalszy komentarz wydaje się zbędnym. Obraz nędzy i rozpaczy. Na ostatniej Sesji Rady Miasta (29.05.2024r.) Klub PiS zaproponował, aby do grona przedstawicieli miasta w WZWiK powołać kogoś z opozycji, tak aby chociaż spróbować coś zmienić, przeanalizować możliwości restrukturyzacyjne WZWiK i WPWiK, ze względu na zaistniałe okoliczności finansowo-majątkowe. Cóż, nie dało się – wytyczne włodarza były precyzyjne, a maszynka do głosowania posłuszna – sami PO-wcy weszli do Związku, aby zapewne pilnować – dodatkowej diety? Pozostaje jedynie przerobić delikatnie kultowe powiedzenie z Seksmisji Juliusza Machulskiego – „Beton broni, beton radzi, beton nigdy Cię nie zdradzi”.

Treść interpelacji i odpowiedź na nią pod adresem:
https://bip.um.walbrzych.pl/interpelacja/44333/10-24-t-maciejowski-interpelacja-w-sprawie-jeleniej-gorze-w-sprawie-apelacji-wniesionej-przez-wpwik-wzwik-oraz-powiatu-walbrzyskiego

Tomasz Maciejowski, radny Miasta Wałbrzych

Twoja reakcja na artykuł?

29
59%
Cieszy
4
8%
Hahaha
2
4%
Nudzi
3
6%
Smuci
5
10%
Złości
6
12%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group