Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 4483
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Podsumowanie programu Interreg

Sobota, 6 maja 2017, 8:30
Aktualizacja: 10:32
Autor: red
REGION: Podsumowanie programu Interreg
Fot. użyczone
Modernizacje dróg wojewódzkich na obszarze polsko–czeskiego pogranicza, wspólne promowanie turystyki oraz zacieśnianie współpracy gospodarczej regionów czeskich i polskich, to tylko niektóre z efektów Programu INTERREG, łączącego Dolny Śląsk z południowo–zachodnimi sąsiadami.

W spotkaniu - reprezentując Województwo Dolnośląskie - uczestniczył marszałek Cezary Przybylski, wicemarszałek Iwona Krawczyk oraz Czesław Kręcichwost, radny dolnośląskiego sejmiku i prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis. Stronę czeską reprezentowali: Jiří Horáček, Dyrektor Departamentu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Zdeněk Vašák, Dyrektor Generalny Centrum Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej oraz Jiří Jansa, Dyrektor Departamentu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Centrum Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej. Polską stronę rządową reprezentowała Anita Ryng, Dyrektor Departamentu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Rozwoju RP.

Podczas spotkania omówiono dotychczasowe sukcesy, plany i wyzwania na dalsze lata we wdrażaniu Programu INTERREG Polska-Czechy i rozwój wspólnego pogranicza. Zaprezentowano również wyniki wdrażania Programu – podział alokacji środków, trwające i planowane nabory, dobre praktyki w przebiegu realizacji projektów w województwie dolnośląskim oraz współpracę i rolę Urzędu Marszałkowskiego w Komitecie Monitorującym Program.

Województwo dolnośląskie graniczy z 4 z 5 krajów czeskich. Daje to bardzo duży potencjał generowania projektów współpracy i – poprzez realizację wspólnych projektów – zapewnienie dofinansowania dla znacznej części obszaru wsparcia po czeskiej stronie. Głównym celem programu jest współpraca transgraniczna i rozwój czesko-polskiej granicy. Istotą programu INTERREG jest wzmocnienie dwustronnych stosunków gospodarczych, społecznych i kulturalnych, wspólne zarządzanie zasobami naturalnymi, rozwój turystyki, budowa elastycznego rynku pracy i innych obszarów rozwoju graniczących ze sobą regionów dwóch Państw.

Budżet Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska wynosi 226 mln EUR i pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dotychczas rozdysponowano 101,86 mln EUR na realizację 63 projektów. Jednostki z Dolnego Śląska uczestniczą w 41 projektach (tj. w 65% wszystkich projektów) o wartości 81,29 mln EUR, w tym:

1. w 1 projekcie o wartości 6,79 mln EUR w zakresie wspólnego zarządzania ryzykiem

2. - w 14 projektach turystycznych o wartości 14,75 mln EUR w zakresie rozwoju potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia

- w 6 projektach drogowych o wartości 51,86 mln EUR w zakresie rozwoju potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia

3. w 2 projektach o wartości 0,83 mln EUR w zakresie edukacji i kwalifikacji

4. w 18 projektach o wartości 7,06 mln EUR w zakresie współpracy instytucji i społeczności

Obecnie trwa II nabór wniosków.

W ramach Programu wspierane są projekty polsko-czeskiej współpracy transgranicznej realizowane na obszarze 3 województw po stronie polskiej (śląskie, opolskie oraz dolnośląskie – powiaty: bolesławiecki, jaworski, jeleniogórski, M. Jelenia Góra, kamiennogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki, złotoryjski, dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, M. Wałbrzych oraz powiat strzeliński) i 5 krajów po stronie czeskiej (liberecki, kralowohradecki, pardubicki, ołomuniecki i morawsko-śląski).

Zasięg terytorialny Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska

Po stronie polskiej:
6 podregionów: bielski i rybnicki (województwo śląskie), jeleniogórski i wałbrzyski (województwo dolnośląskie), nyski i opolski (województwo opolskie). Do obszaru wsparcia po stronie polskiej należy ponadto powiat strzeliński (podregion wrocławski w województwie dolnośląskim) i powiat pszczyński (podregion tyski w województwie śląskim).

Po stronie czeskiej:
5 krajów: liberecki, kraloweradecki, pardubicki, ołomuniecki i morawskośląski.

Za wdrażanie polsko-czeskiego programu współpracy odpwioada tzw. Wspólny Sekretariat Interreg V-A Republika Czeska – Polska w Ołomuńcu (WS), prowadzony przez Centrum Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej (CRR RCz). To instytucja odpowiedzialna za wdrażanie Programu na poziomie operacyjnym, w tym m.in.: działania informacyjne, promocyjne, konsultacyjne i szkoleniowe na poziomie Programu, obsługę procesu naboru i oceny propozycji i wniosków projektowych, udział w ocenie wniosków, przygotowanie umów/decyzji o przyznaniu dotacji dla projektu i administrowania zmian w projektach, wsparcie Komitetu Monitorującego.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group