Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 2671
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podsumowanie wydarzeń politycznych w Wałbrzychu – część druga (maj–sierpień)

Wiadomości: Wałbrzych/powiat wałbrzyski
Sobota, 3 stycznia 2015, 7:45
Aktualizacja: 16:01
Autor: opr. PAW
Bogdan Zdrojewski z wizytą w Wałbrzychu
Fot. red.
Dziś przypomnienie najważniejszych wydarzeń w polityce, jakie miały miejsce w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim od maja do końca sierpnia minionego roku.

MAJ:

Znany w regionie działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej Marek Dyduch mówił, że w 10. rocznicę przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej, jego postulatem na tę uroczystą chwilę jest … polska ziemia dla Polaków.

Stanisław Huskowski – sekretarz stanu, odpowiadający za sprawy administracji w ministerstwie administracji i cyfryzacji gościł dziś w powiecie wałbrzyskim.

Gmina Wałbrzych otrzyma blisko 24–milionowe dofinansowanie do remontu drogi krajowej nr 35

Posłanka PiS–u Anna Zalewska zwołała konferencję prasową, na której mówiła o dodatkowym zatrudnieniu prezydenta Romana Szełemeja, o przetargach, które budzą zastrzeżenia oraz o kampanii wyborczej przedstawicieli PO robionej za unijne pieniądze.

W siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST–PARK Ilona Antoniszyn–Klik – Wiceminister Gospodarki - spotkała się z dziennikarzami. Spotkanie dotyczyło między innymi nowego programu POWER 2014–2020 – Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

W naszym mieście gościła kilkunastoosobowa delegacja z Chin, m.in. przedstawicieli z Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, Biura Rozwoju Gospodarczego Prowincji Liaoning, Komisji ds. Rozwoju i Reform Prowincji Syczuan.

10 maja przyjechał do naszego miasta były premier Leszek Miller.

Z jednodniową wizytą w Wałbrzychu gościł Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdrojewski miał okazję dokładniej przyjrzeć się postępom prac prowadzonym w Starej Kopalni.

Dawid Jackiewicz – lider listy Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego – przyjechał do Wałbrzycha spotkać się m.in. ze swoimi sympatykami. Podczas spotkania z dziennikarzami podzielił się szczegółami swojego programu, którego najważniejsze elementy to: energia, praca, komunikacja i gospodarka.

150 milionów zł na rewitalizację Wałbrzycha i odblokowanie budowy trasy S3 do Czech zapowiedział premier Donald Tusk podczas wizyty w wałbrzyskiej Starej Kopalni.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Wałbrzychu uprawnionych do głosowania było 94 tysiące 840 wyborców. Z tego przywileju skorzystało zaledwie 19 tysięcy 354 osoby, co daje frekwencję na poziomie 20,41 procent. Wybory w naszym mieście zdecydowanie wygrała PO – 44,30 procent, która PiS wyprzedziła o ponad 20 procent. Partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego osiągnęła w Wałbrzychu 22,49 procent poparcia. Dobry wynik odnotował Sojusz Lewicy Demokratycznej – 17,88 procent. Nowa Prawica uzyskała 4,99 procent głosów, Solidarna Polska – 3,17 procent, Europa Plus Twój Ruch – 3,16 procent, PSL – 1,60 procent, Polska Razem – 1,41 procent, a Ruch Narodowy poparł 1 procent wyborców.

CZERWIEC:

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Wałbrzycha przyjęto przez aklamację Deklarację Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie 25. rocznicy wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku.

W ramach obchodów Święta Wolności, w których uczestniczyli również mieszkańcy Wałbrzycha, w Rynku odbyło się otwarcie wystawy „25 lat wolności”.

Wałbrzyską PWSZ odwiedził Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Kuby Juan Castro Martinez wraz z małżonką.

Druga część wałbrzyskich obchodów Święta Wolności odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu. Wystawiony został spektakl pt. „…opowiemy wam o tych wypadkach…”, a także odbyła się debata młodzieży z członkami Honorowego Komitetu obchodów 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Gościem specjalnym był Jan Lityński – polski działacz opozycji w czasach PRL.

Aglomeracja Wałbrzyska została laureatem konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania” – Razem dla Rozwoju, zajmując drugie miejsce w kategorii „współpraca międzysamorządowa”.

Wicepremier Janusz Piechociński spotkał się z dziennikarzami w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, został najlepszym polskim prezydentem według Newsweeka. Na 14. miejscu sklasyfikowany został prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Oficjalnie oddany do użytku został kompleks sportowy przy Zespole Szkół Integracyjnych przy ulicy Palisadowej w dzielnicy Podzamcze. Uroczystego otwarcia kompleksu dokonali Minister Sportu Andrzej Biernat oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Nie udało się opozycji w Radzie Powiatu Wałbrzyskiego odwołać Józefa Piksy ze stanowiska starosty.

LIPIEC:

Jak poinformował wiceprezes PiS Adam Lipiński, obradujący 28 lipca zarząd regionu dolnośląskiego partii Jarosława Kaczyńskiego, wybrał kandydata na prezydenta w Wałbrzychu. Będzie nim Piotr Sosiński

31 lipca Piotr Zimnicki – Prezes Zarządu PSL Powiatu Grodzkiego w Wałbrzychu – został powołany w skład Dolnośląskiego Zarządu Wojewódzkiego PSL.

SIERPIEŃ:

1 września ruszyły regularne połączenia pomiędzy Wałbrzychem i Głuszycą.

Działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej mają wiele zastrzeżeń do funkcjonowania spółki Aqua Zdrój, ale też uważają, że błędem było zamknięcie kąpieliska przy ulicy Bystrzyckiej.

- Jedną z pierwszych naszych inicjatyw w nowej radzie miasta będzie ta dotycząca likwidacji straży miejskiej w Wałbrzychu – zapowiada szef wałbrzyskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej Szymon Heretyk.

Podczas sesji Rady Miasta Wałbrzycha, radni przy 14 głosach „za” przegłosowali wygaszenie mandatu radnego Marcinowi M., który został skazany prawomocnym wyrokiem na 2 lata więzienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~~~~~~~ 3-01-2015 11:46
Pierwsza fota :) Gość tylko myśli o dupie Maryny...... ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group