Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 2647
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pokrzywdzeni górnicy spotkali się w Starej Kopalni

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 19 maja 2019, 7:46
Aktualizacja: Wtorek, 21 maja 2019, 9:03
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu spotkali się wczoraj górnicy z Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego, którzy w wyniku ustawy sprzed przeszło 25 lat utracili znaczną część świadczeń.

W spotkaniu oprócz pokrzywdzonych górników udział wzięli również: Katarzyna Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP, Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha, a także górnicy z Górnego Śląska i mecenas, który doradzał górnikom w jaki sposób mogą dochodzić swoich praw i wpłynąć na organa państwowe, aby te dokonały ponownego przeliczenia ich emerytur. Pomimo zaproszenia na spotkanie nie przybyli przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Wałbrzyskim górnikom chodzi głównie o to, że w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, decyzją ówczesnego Sejmu obniżono ich świadczenia emerytalne o 50 procent. W marcu 2015 roku weszła w życie ustawa o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która daje możliwość ponownego przeliczenia świadczeń emerytalnych. Niestety, część dokumentacji została zniszczona, a górnicy nie posiadają dokumentów poświadczających ich zarobki. Dlatego też wałbrzyski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dokonał przeliczenia. Górnicy zwrócili się z tą sprawą do Sądu Okręgowego w Świdnicy, który również odmówił wydania decyzji o ponownym przeliczeniu świadczeń, ze względu na brak dokumentów.

Okazuje się, że skompletowanie dokumentów, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógłby dokonać ponownego przeliczenia świadczeń nie jest rzeczą prostą, ale nie jest też rzeczą niemożliwą, na co wskazywał przybyły z Górnego Śląska mecenas. Zgodnie z obowiązującymi w tamtych latach przepisami została zniszczona dokumentacja płacowa, ocalała natomiast dokumentacja osobowa, która w połączeniu ze stopniem zaszeregowania daje już udokumentowaną, choć niepełną, nie zawierającą wielu dodatków, informację o zarobkach, na podstawie której sąd może nakazać ponowne przeliczenie świadczenia. Jednak dostęp do dokumentacji jest w pewnym stopniu ograniczony, dlatego najlepiej skorzystać z usług prawników.

Pełne poparcie dla dążeń górników zadeklarowała zarówno Katarzyna Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP jak i Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który zapewnił zebranych górników, że jeżeli będzie taka potrzeba i będzie to możliwe, udzieli im niezbędnej pomocy, chociażby przy docieraniu do wymaganych przez sąd i Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokumentów.

Twoja reakcja na artykuł?

5
14%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
3
8%
Złości
26
72%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Roman 19-05-2019 10:40
Niech oddają to co ukradli biednym górnikom szczęść boże
~Grażyna 19-05-2019 11:38
To była typowa reklama wyborcza bezwstydnie Katarzyny Mrzyglockiej .
~Troll 20-05-2019 13:11
do: ~Grażyna (11:38)
Brawo Grażynka!!!Daj znak do szturmuuu!
~Grażyna Durkalec 19-05-2019 11:58
Pani Mrzugłocka a co z prywatyzacją tzw wamagu w której uczestniczył również Pani sw.pamięci mąż? Rewel ? Dlaczego od 2008 nie pomogła Pani skrzywdzony Walbrzyszanom ? Nie wypada tak mijać się z prawdą Pani poseł Panie Krzyżowski Jerzy na sesji rady miejskiej w Wałbrzychu głosował za tym aby nie można było przedstawić dowodów na sesji zw.z dziką rywatyzację przedsiębiorstw w tym kopalń na przykładzie mieszkań Ukrywacie istnienie Dolnośląskiego Gwarectwa Węglowego i Przedsiebiorstwa Węglowego Dolny Śląsk w WaDlatego w Zusie nie ma wymaganych dokumentów. Pani Mrzygłocka z jakiego powodu nie zainteresowała się pani i nie wzięła udziału w pracach zespołu parlamentarnego ds bezprawnej prywatyzacji w Warszawie bo na tym zespole 2 razy w 2017 .rzedstawiliśmy jak wyglądała bezprawne prywatyzacją przedsiębiorstw państwowych w Wałbrzychu na podstawie prywatyzacji mieszkań w Wałbrzychu na przykładzie zug WAMAG który był jednym z zakładów razem z kopalniami wałbrzyskimi. Ale górnicy w tym Pan były radny wykupili swoje mieszkania z bonifikata nie interesowało się gehenna osób oddanych za darmo bezprawnie w prywatne ręce pod pozorem tzw. WTBS. Ci co zorganizowali spotkanie kolejny raz myślę że Walbrzyszanie nie znają prawdy. SkrzywdzonymWalbrzyszanom zaden radny i prawnik oprócz mecenasa Ludziska nie chciał pomóc kiedy przygotowaliśmy i przedstawiliśmy radnym Inicjatywę Obywatelską w sprawie naprawienie szkód. Jak się zachował pan Krzyżowski, jak pomógła posłanka Mrzygłocka ? Proszę oglądnąć materiały w sejmie i nagrania smutnej komisji w Wałbrzychu oraz preludium Grażyny
~Jak zwykle 19-05-2019 12:38
do: ~Grażyna Durkalec (11:58)
Nie dziwię się, że nikt pani nie chce pomóc, Pani wykorzystuje problem do celów politycznych. Niech pani idzie do Zalewskiej to pani pomoże hehe. Sprawa WTBS Mieszkań to sprawa z przed 20 lat.Niech Pani przestanie głupio latać po internecie i głupio PiSać tylko niech pani zacznie działać poprawnie zgodnie z prawem w sądzie albo u ministra sprawiedliwości.
~Grażyna 4-06-2019 15:51
do: ~Jak zwykle (12:38)
do Jak zwykle Mnie nikt nie musi pomagać bo ja nie jestem lokatorem mieszkania zakładowego. Pomagam bo tak trzeba .ale pan czy pani tego nie jest w stanie chyba zrozumieć Od 2007 roku prowadzimy tą sprawę . Zebraliśmy wszystkie dowody i fakty wbrew oszustom , prawnikom, wymiarowi sprawiedliwości, organom ścigania , Fundacji Wałbrzych 2000 , radnym gminy Wałbrzych , prezydentom miasta Wałbrzycha . Nie robimy z tego polityki dlatego przed wyborami nie zaczynamy ścigać winnych wielkiemu oszustwu , które ma większy wymiar jak w Warszawie. ja podałam z nazwisko a pan lub pani się siebie wstydzi ? Nikt z urzędu nie wszczął postępowania które polegałoby na tym aby z urzędu sprawdzono dowody i fakty w WTBS-ie, Fundacji Wałbrzych 2000 , Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu , w księgach wieczystych , w odpowiednich ministerstwach itp Mieliśmy tylko same kłopoty z tego tytułu a w przypadku kiedy wystąpiliśmy do sądu o uregulowanie ksiąg wieczystych i aby zagarnięty majątek przeszedł na Skarb państwa tj. Gminę Wałbrzych a zwróciliśmy się o przystąpienie do sprawy do prezydenta Szełemeja to okazało się że nie jest tym w ogóle zainteresowany.
użytkownik facebook 19-05-2019 12:46
wszyscy wiedzą ,że są pokrzywdzeni i co dalej ? teraz to tylko bicie piany i nadal nikt z tym nic nie zrobi ;) to samo jest z chorobami zawodowymi ! wszyscy górnicy są zdrowi ,żaden nie ma pylicy !
~Sceprtkkk 19-05-2019 13:03
I znowu Pan prezydent promuje Panią poseł znana z występów na festiwalach zupy i sera oraz z... A przepraszam tylko z tego pierwszego.
~Jan z Gór 19-05-2019 17:14
Polityka polityką, ale nikt nie mówi, że każdy górnik z osobna jest odpowiedzialny za swoją sytuację. Trzeba zadać proste pytanie: Dlaczego w tamtym czasie nie zbierali informacji, dokumentów o wysokości swoich zarobków? Z roku na rok nowe zaświadczenia. Znam takich, którzy mają wszystko. Ale 90% nie chciało się lub nie myśleli o tym. Ważne że wtedy mieli węgiel i inne dodatki i że będzie to wieczne. Mądry Polak po szkodzie, tym razem cudzej. Rada na dzisiaj: Zbierajcie i kopiujcie wszystko co możecie. Umowy itp. Trzymajcie w formie papierowej i róbcie skan/zdjęcie. Nigdy nie wiadomo co może się zdarzyć z dokumentacją nieistniejącego zakładu.
~Kopiduł 19-05-2019 19:45
Pan Górnik znowu sie obraża. Gdzie byli przez te 25 lat? Jest PIS, można walic jak w bęben. Było SLD, było PO, to wleźli spowrotem w swoje upadowe i siedzieli cicho. Jak nic ciamajdanowa opozycja podpuściła byłych kopalniaków,żeby zbić sobie kapitał wyborczy. To aż w oczy razi.Tak jak Katarzyna Izabela Od Obiektywów Kamer. Rację ma pani Durkalec, rozszabrowali majątek i ucichło. A ZUS, co? Nie po linii z Szełemejem, czy ma coś do ukrycia,że sie nie pojawił?
~roś 20-05-2019 11:08
A ten mecenas ma imię i nazwisko?
~TROLL 20-05-2019 11:41
"Wałbrzyskim górnikom chodzi głównie o to, że w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, decyzją ówczesnego Sejmu obniżono ich świadczenia emerytalne o 50 procent." Pytam: Kto tworzył tę większość sejmową? Kto tworzył wtedy rząd?Jaką ustawą, numer druku, i... przede wszystkim: "Kto to zrobił!?", "Kto to zrobił?!" - możecie przecież ich znowu wybrać i oni wam wszystko oddadzą - hłe, hłe, hłe... Co za b... .... ... I do tego Szełemej, Mrzygłodzka, "jakiś adwokat" et consortes... i wszystko jasne - najprawdopodobniej sami zabrali, a teraz próbują "pomagać" odzyskać...
~Troll 20-05-2019 13:09
Górnicy z kopalń zniszczonych przez PO spotkali się w Starej Kopalni "dowodzonej" nadal przez PO.Łaskawcy wielcy -patrzcie na nich i POdziwiajcie. ;)
~Jagol 20-05-2019 19:44
do: ~Troll (13:09)
Ty naprawdę jesteś taki głupi?przecież to Solidarność zlikwidowała kopalnie,a nie P.O.które jeszcze nie istniało.Nie pleć chłopie bzdur.
~Precz z tęczowymi 22-05-2019 16:59
do: ~Jagol (19:44)
Solidarność?!?! Skoro zamknęła kopalnie to dlaczego w Starej Kopalni jest ołtarzyk Bolka Wałęsy? No i co tam robi Pstrowski niejaki
~Zenek 20-05-2019 13:21
Pokrzywdzeni...Kto prócz górników dostał 400tys odprawy za likwidację miejsc pracy??? A teraz Szelemej i Mrzygłodzka podają im pomocny rękaw do wypłakania się.
~Jordan 20-05-2019 19:46
do: ~Zenek (13:21)
To dlaczego nie pracowałeś na kopalni?też dostałbyś;kopa w tyłek;tak,jak górnicy.
~Dziergacz 22-05-2019 17:02
do: ~Jordan (19:46)
Moja rodzina pracowała w Zakładach Lniarskich. Dostała kopa w tyłek bez ostatniej wypłaty. Nie byli Panami Górnikami.
~Jordan 21-05-2019 17:22
Gdyby bezmózgowiom piszącym bzdury,ktokolwiek zabrał ciężko zarobione emerytury,to jaki byłby skowyt;Życzę Wam,żeby Was spotkało to,co tych górników. A czekają Was ciężkie czasy.
~Dziergacz 22-05-2019 17:08
do: ~Jordan (17:22)
Pieprzysz głupoty. Górników zmusili bronią do pracy w kopalni, czy tak? I pod groźbą kary kazali tyrać w soboty i niedziele za drugą wypłatę, tak? Barbórki, trzynastki i czternastki. Domy budowali za wynoszone z Thoreza i Victorii materiały.Książeczki G ktoś pamięta? A że ginęli w pracy? Owszem. Było nie chlać przed szychtą i pilnować kumpli, którzy plastrem kleili kable i oszustów od zmian.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group