Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 3035
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Pół wieku szkoły

Piątek, 30 kwietnia 2010, 7:42
Aktualizacja: 11:11
Autor: red
REGION, Głuszyca: Pół wieku szkoły
Od lewej: Magdalena Styś–Kruszelnicka, dyrektor Zespołu Szkół w Głuszycy, Wojciech Durak, burmistrz Miasta Głuszyca
Fot. użyczone
Obchody jubileuszu 50–lecia istnienia Zespołu Szkół w Głuszycy zgromadziły absolwentów, nauczycieli, osoby związane z placówką oraz zaproszonych gości. Uroczystość uświetniła msza pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca. Szkoła doczekała tak pięknego jubileuszu dzięki władzom gminy, które w ubiegłym roku uchroniły placówkę przed likwidacją.

Założona w 1959 roku szkoła pierwotnie podlegała Ministerstwu Przemysłu Lekkiego i kształciła pracowników na potrzeby lokalnych zakładów włókienniczych i bawełnianych. Na początku swojego istnienia miała zaledwie dwa pomieszczenia przeznaczone na naukę, ale już w końcu lat 60. XX wieku była drugą najlepiej wyposażoną tego rodzaju placówką na Dolnym Śląsku, posiadającą gabinety technologii przędzalnictwa i tkactwa. W obecny Zespół Szkół została przekształcona z Zasadniczej Szkoły Włókienniczej i Technikum dla Pracujących w 1992 roku. W przeciwieństwie do Zespołu Szkół w Boguszowie-Gorcach, nie uległa likwidacji, gdyż 11 grudnia 2009 roku, dzięki staraniom władz samorządowych, została przejęta od starostwa przez gminę Głuszyca.

Uroczystości rozpoczęły się mszą pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca odprawioną w kościele pw. Chrystusa Króla. Następnie przybyli goście udali się do Centrum Kultury, gdzie oglądając interesujący pokaz multimedialny, zapoznali się z 50-letnimi dziejami placówki, jak i życiem szkoły w wydaniu kabaretu uczniowskiego.

Gospodarze oraz przybyli goście w swoich przemówieniach zgodnie podkreślali znaczenie szkoły dla lokalnego środowiska oraz wskazywali na zaangażowanie nauczycieli w proces edukacyjny.
– Zdawalność matur oraz egzaminów zawodowych wynosi 90% - mówiła Magdalena Styś-Kruszelnicka, dyrektor szkoły.

- Nie byłoby to możliwe bez pracy i ogromnego poświęcenia grona pedagogicznego, zarówno w przekazywaniu niezbędnej wiedzy, jak i w kształceniu osobowości uczniów. Dlatego też z tego miejsca chciałbym gorąco podziękować wszystkim nauczycielom związanym z Zespołem Szkół za ich postawę i wysiłek na przestrzeni pięćdziesięciu lat istnienia szkoły. Za ciężką i jakże odpowiedzialną pracę należą się Państwu wyrazy szacunku i uznania – mówił Wojciech Durak, burmistrz Miasta Głuszyca.

Gromkie brawa w wyrazie uznania rozległy się po słowach byłego dyrektora placówki, Stanisława Michalika, których podkreślił, że dobrze się stało i dla szkoły, i dla Głuszycy, iż władze samorządowe przejęły placówkę. Również biskup Ignacy Dec, składając życzenia, wyraził wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy ocalili szkołę od likwidacji.

Po części oficjalnej, goście zostali zaproszeni do budynku szkoły, gdzie mogli na zorganizowanej specjalnie na tę okazję wystawie, podziwiać pamiątki związane z 50-letnią historią placówki oraz złożyć wpis w księdze pamiątkowej. Uczniowie szkoły, kształcący się w kierunku gastronomicznym, stanęli na wysokości zadania i przygotowali bardzo smaczny poczęstunek, przy którym zaproszeni goście dzielili się wspomnieniami szkolnymi do późnych godzin wieczornych.

Obecnie w trzech klasach zawodowych i sześciu technicznych kształci się blisko 180 uczniów, wśród których są także stypendyści Prezesa
Rady Ministrów oraz laureaci prestiżowych konkursów zawodowych, głównie gastronomicznych. 85% uczniów to mieszkańcy Głuszycy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group