Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1486
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat stawia na turystykę

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 22 stycznia 2011, 8:21
Aktualizacja: 14:07
Autor: Sven
Radosław Mołoń (z lewej) i Robert Ławski rozmawiali o przyszłości powiatu wałbrzyskiego
Fot. Sławomir Pawlik
Perspektywy rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem powiatu wałbrzyskiego były tematem rozmów starosty i przedstawicieli gmin z Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Radosławem Mołoniem.

To, że powiat wałbrzyski ma ogromny potencjał turystyczny, wiadomo od dawna. Gorzej jest z jego wykorzystaniem. Wizyta wicemarszałka Mołonia ma być początkiem nowego rozdziału w rozwoju i promocji turystyki naszego regionu.
- Moim zadaniem jest zorganizowanie wsparcia finansowego dla realizacji ciekawych pomysłów, które jednak muszą wypłynąć z waszego regionu. We Wrocławiu nie będziemy decydować, w którym miejscu ma być np. trasa biegowa dla narciarzy – wyjaśniał Radosław Mołoń.

Ważną płaszczyzną współpracy gmin, organizacji pozarządowych, Starostwa i innych podmiotów zainteresowanych rozwojem turystyki, ma być Dolnośląska Organizacja Turystyczna, obejmująca swym zasięgiem cały Dolny Śląsk. Aby w niej zaistnieć gminy powiatu wałbrzyskiego powinny skupić się w swojej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
- Dzięki temu będziemy mieć większą siłę przebicia, będziemy lepiej widziani z Wrocławia. Koszty przynależności do DOT-u to 1100 zł. rocznie, ale dzięki temu moglibyśmy brać udział w podziale 2.300 tysięcy zł, przeznaczanych na DOT przez Urząd Marszałkowski. Do tego dochodzą wszelkie akcje promocyjne, publikacje, udział w targach turystycznych. Możliwość uprawiania turystyki aktywnej łączy wszystkie gminy powiatu. Nie powinno być problemu z podjęciem wspólnych działań – przekonywał Robert Ławski.

Do największych atrakcji turystycznych powiatu wałbrzyskiego Starosta zaliczył możliwość uprawiania turystyki aktywnej, uzdrowiska, zamki, sztolnie i obiekty sakralne. Wymienione atrybuty należy umiejętnie wypromować i stworzyć odpowiednią infrastrukturę. Aby tego dokonać, potrzebna jest aktywna i wspólna działalność gmin powiatu w Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Spotkanie wicemarszałka i starosty z włodarzami gmin miało charakter sondażowy. 8 lutego w Walimiu odbędzie się spotkanie robocze, na którym powinny zapaść pierwsze konkretne decyzje.

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ona77 22-01-2011 8:58
Nie rozumiem tylko jednego - po co te bezprzedmiotowe rozmowy u władzy na temat naszego miasta/powiatu ? Nigdy nie będzie turystyki u nas ze względu na Mo-Bruk,fatalny stan jezdni, no chyba,że nasz prezydent jest czarodziejem i będzie w stanie połączyć skażone środowisko z turystyką ????
~ola 22-01-2011 9:01
i tak pod względem turystyki przoduje jedlina szczawno daleko w tyle a o mieroszowie nie wspomne
~asterix 22-01-2011 9:10
Dworce, parkingi to ,,okna" na świat każdego miasta, gminy. Turysta przyjeżdżający do nas ma szię czuć dobrze! A co zrobiono np. Wałbrzychu? Dworzec PKS - wstyd na całą Polskę- ruina todelikatne słowo, Dworzec PKP Wałbrzych Główny - perony jak na Syberii pierwszy parking w mieście przy Palmiarni - grzęzawisko parking przy ul. Rycerskiej - ,,słynna wałbrzyska starówka"- jedno wielkie bajoro i zimą lodowisko parkingi mamy ale przy marketach - czy stawiamy na turystykę ,,handlową" . Ot i cała prawda.
~ao 22-01-2011 9:12
zgadzam się z przedmówczynią - atrakcje Wałbrzycha to: Wrzeszcząca Chata na P. skargi, slalom gigant na ulicach, syf mo-brukowy pod każdym blokiem, jest ładnie:)
~narta 22-01-2011 9:21
A co z Andrzejówką i z jej całym potencjałem ? Chodzi mi o Kamieniołom co tak o niego walczą by wybudować, co z trasami biegowymi które nie są wcale utrzymywane już nie mówiąc że nie są oznaczone. Co z rozwojem GÓRY CHEŁMIEC tam tkwi cały potencjał i magnes przyciągający turystów......ale do tego mentalność mieszkańców musi się zmienić bo na razie tylko każdy potrafi pokazywać co jest źle, ale do roboty to już się tak nie garną.
~obserwator 22-01-2011 18:06
Ławski może zrobić początek turystyki pieszej,rowerowej,zima spacery narty biegowe na nasypie kolejowym z Podzamcza na Dzikowiec i dalej do Czech .ŁAWSKI jeżdził na targi turystyczne za graniczne to teraz niech się wykaże.Oby nie było bicia piany
~Jarosław 23-01-2011 9:02
Powiat stawia na turystykę budując kolejny zakład MO-BRUKA. Umowa została już podpisana z wykonawcą zakładu 12 stycznia 2010 r. http://www.newconnect.pl/?page=1045&ph_main_content_start=show&id=13482&id_tr=1
~ 23-01-2011 9:37
wiwa prl, wiwat komuna ...
~narciarz 23-01-2011 14:18
"Powiat stawia na turystykę budując kolejny zakład MO-BRUKA" - nie zapominajmy o Andrzejówce, która bezpowrotnie może stracić swoje walory, gdy w jej pobliżu wybudują kolejny kamieniołom. Oby chociaż w tej kwestii powiat zainteresował się ww. sprawą.
~Limciu 23-01-2011 20:22
Właśnie miałem gości z Olsztyna. Nie wiem jakim cudem, ale nie dostrzegli oni tego intensywnego rozwoju naszego pięknego miasta i stwierdzili, że taki biedny ten Wałbrzych i że co tu przyjadą (średnio raz na 3 lata) to coraz biedniejszy i bardziej zaniedbany. Jechali właśnie z Rzeszowa, którym byli bardzo zachwyceni (podobno w drogach nie ma tam ani jednej dziury) i po drodze zaliczyli jeszcze Kraków. Długo się nagadałem, żeby im wyjaśnić, że nie jest tak źle. Że mamy Victorię z super kinem, że niedługo nam wybudują obwodnicę, która już częściowo jest gotowa na polach, że Toyota itd, itd, Nie wiem czy uwierzyli. Goście z Olsztyna! A ja jeszcze pamiętam, że jak byłem dzieckiem to Olsztyn (bywałem tam w każde wakacje) czy Rzeszów, to były zapyziałe dziury przy Wałbrzychu.
~ 23-01-2011 21:35
Ławski to, Ławski tamto... a kogo to obchodzi? Facet ma zwyczajne parcie na szkło, być może szuka rozgłosu, bo wybory parlamentarne się zbliżają. Wszystko na pokaz, dużo gadki a wszystko i tak po staremu. Ławski, kierowanie starostwem to nie tylko afisz medialny, ale i skuteczna praca widzialna dla mieszkańców. Pan tylko gadasz i łazisz po mediach, a efektów żadnych nie ma! Identyczny jak Kruczkowski, normalnie po jednych papierach...
~Inka9 23-01-2011 22:56
ławski jest starostą dopiero od miesiąca, więc tak od razu wszystkeigo nie zmieni, dajcie mu trochę czasu, jak chłop chce coś robić dla tego powiatu, niech działa, poprzedni za dużo nie zrobił, może jemu się uda
~meksyk 24-01-2011 8:02
Czy robienie czegoś dla powiatu, czego nie robił poprzedni starosta jest złym działaniem? Malkontenci. Zanim zaczniemy krytykować Ławskiego powinno sie dać co najmniej dwa lata na uduwodnienie wszem i wobec tego jak chce popwrawić wizerunek powiatu. Po miesiącu jego działalności na urzędzie ruszył kilka rzeczy, które zdawałobuy się były nie mozliwe. Poczekajm, zobaczmy wyniki a później narzekajmy i krytykujmy.
~góral sudecki 27-01-2011 19:01
Dopiero dziś Wrocław się obudził i pyta o lokalizacje pod inwestycje turystyczne? A co robili przez cały ten czas od momentu przejęcia województwa? W dawnym województwie wałbrzyskim opracowywane były plany zagospodarowania przestrzennego. Pod Kierownictwem Wojewódzkiego Architekta pracowały nad tym przez wiele lat sztaby specjalistów. Co dziś się z nimi stało? Metodą Mao-Tse-Tunga wyrzucono je najnormalniej w świecie na śmietnik czy gniją gdzieś w mokrych piwnicach? Czy oni chcą dziś znów wszystko zaczynać od początku?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group