Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 3786
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jaczków: Powiatowy most w konkursie „Modernizacja Roku 2016”

Czwartek, 8 czerwca 2017, 13:21
Aktualizacja: 13:26
Autor: red
REGION, Jaczków: Powiatowy most w konkursie „Modernizacja Roku 2016”
Fot. Starostwo Powiatowe Wałbrzych
Zrealizowany przez powiat wałbrzyski obiekt mostowy w ciągu drogi powiatowej w miejscowości Jaczków, w gminie Czarny Bór, został zgłoszony w prestiżowym konkursie „Modernizacja Roku 2016” i po pierwszym etapie uzyskał prawo do udziału w Finale XXI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2016”.

Jest to bardzo cenne wyróżnienie, gdyż do konkursu zgłaszane są różne obiekty budowlane, w tym o ciekawych i nowatorskich rozwiązaniach architektonicznych, jak biblioteki, centra kultury, dworce, deptaki i wiele innych.

Powiatowy most usytuowany jest w ciągu drogi powiatowej nr 3464D nad potokiem Lesk. Przed modernizacją posiadał konstrukcję nośną dwuprzęsłową w postaci kamiennego, półkolistego sklepienia zakończonego kamiennymi ścianami czołowymi wyprowadzonymi ponad jezdnię. Zakres prac obejmował przebudowę mostu o sklepieniu kamiennym na obiekt o konstrukcji dwuprzęsłowej o klasie nośności A wykonanej ze stalowych blach falistych powłokowych połączonych ze sobą za pomocą śrub sprężających i wspartej na dwóch żelbetowych przyczółkach i jednym filarze. Dostosowano szerokość jezdni do parametrów drogi klasy Z, tj. 6 metrów wraz z wykonaniem chodnika o szerokości 2 metry i opaski bezpieczeństwa o szerokości 0,5 metra. Na ścianach czołowych zamontowane zostały bariero – poręcze, natomiast wzdłuż pobocza bariery energochłonne. Wzdłuż potoku, przed i za mostem, wykonano kamienny mur oporowy, a dno potoku pod i w obrębie mostu zostało wzmocnione za pomocą bruku kamiennego. Nowy obiekt jest dużo szerszy i pozbawiony ograniczeń nośności w przeciwieństwie do poprzedniej konstrukcji, a z uwagi na fakt, iż jest on w ciągu drogi o sporym natężeniu ruchu, w tym ciężarowego, to nowy obiekt wybitnie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców okolicznych miejscowości. O inwestycje tę aktywnie zabiegał członek Zarządu Powiatu radny Stanisław Janor, który powiedział: -
- Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali mi potrzebę przebudowy tego mostu z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców, a także problem komunikacyjny, gdyż most ten był wąski i posiadał ograniczenie tonażowe, a w okolicy funkcjonują firmy transportowe i usługowe posiadające samochody ciężarowe. Brakowało też bezpiecznego chodnika dla pieszych, dlatego zabiegałem o modernizację tego obiektu.

Koszt inwestycji to 944 tys. 118,07 zł, w tym 476 tys. 628 zł pochodziło z dofinansowania z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group