Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3315
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Powitajcie wiosnę na tarasach

Środa, 5 kwietnia 2023, 6:34
Autor: red
Wałbrzych: Powitajcie wiosnę na tarasach
Fot. Zamek Książ
Prawie 45 tysięcy cebul kwiatowych posadzono w historycznych ogrodach tarasowych Zamku Książ w Wałbrzychu. Gdy tylko wiosenne słońce zabawi u nas trochę dłużej, zakwitną hiacynty, narcyzy, wielokolorowe tulipany i szafirki. Od najbliższego piątku (7 kwietnia) tarasy zostaną udostępnione turystom, a już pod koniec kwietnia, uruchomione zostaną 33 odrestaurowane fontanny.

Pracownicy Działu Rozwoju i Zieleni w październiku ubiegłego roku posadzili dziesiątki tysięcy cebul kwiatowych. W najbliższych tygodniach rozkwitną dziesiątkami tysięcy tulipanów i innych roślin wczesnowiosennych. W donicach posadzono także tysiące bratków (fiołków ogrodowych) i stokrotek. Kwiecień to czas kiedy można już podziwiać efekty jesienno-zimowych prac porządkowych zamkowych ogrodników. W ich ramach na Tarasie Środkowym przycięto także krzewy jałowca i odsłonięto skałę, na której wybudowany został zamek. W przypadku zachwycającego Tarasu Wodnego, każdej z 27 zdobiących go fontann przywrócono zielone obramowania z posadzonych wokół nich krzewów bukszpanu.

Książańskie fontanny w pełnej glorii czyli z tryskającą wodą, zobaczymy już podczas XXXII Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który w tym roku odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 3 maja, a którego tematem przewodnim będzie Sekretny Ogród Księżnej Daisy. Ich wcześniejsze uruchomienie, że względu na pojawiające się w kwietniu nocne przymrozki, mogłoby grozić zamarznięciem wody i popękaniem delikatnej instalacji.

- Minionego lata po ponad 20 latach fontanny Książa na powrót napełniły się wodą. Od 2019 roku kompleksowo remontowane są wszystkie fontanny zdobiące zamkowe tarasy – wyjaśnia prezeska Książa, Anna Żabska. Łącznie kompleksowej renowacji doczekały się już 33 wodotryski.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
2
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
13%
Smuci
1
13%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group