Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2904
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powitanie Nowego Roku 2011

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 1 stycznia 2011, 19:36
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 stycznia 2011, 12:07
Autor: Iwona Ziółkowska
Fot. Iwona Ziółkowska
Zwyczaj rozpoczynania roku od pierwszego stycznia wprowadził Gajusz Juliusz Cezar w tzw. reformie kalendarzowej. Pierwszym w historii rokiem rozpoczętym 1 stycznia był rok DCCVIII Ab Urbe Condita (708 r. od założenia Rzymu), czyli według obecnego kalendarza 46 r. p.n.e.

Rzymianie czcili ten dzień jako dzień Janusa, który jest bogiem bram, drzwi oraz początków. Obecnie święto obchodzone jest na całym świecie w krajach stosujących kalendarz gregoriański.

Większość wałbrzyszan witało Nowy Rok w domu, w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Popularnością cieszyły się też organizowane w mieście zabawy Sylwestrowe. Odwiedziliśmy niektóre z nich.

W hotelu "Maria" było przestrzennie, została otwarta kręgielnia, pięknie udekorowane stoły zachęcały do próbowania potraw z różnych stron świata. W Sanatorium Uzdrowiskowym „Azalia”, oferującym klimat PRL- u, mieliśmy problem z wejściem - przekazano nas w ręce milicji, milicjantka nie mogła jednak nas wpuścić bez konsultacji z szefem. Udało nam się jednak wejść do środka, a nawet otrzymać pozwolenie na robienie zdjęć. Przy wejściu miski z kultowego "Misia", lecz wewnątrz nic nie odbiegało od ogólnie przyjętych standardów. W 9 Fali gości bawił zespół "Formacja GO". W A’ Propos wystąpiła Asia Kwaśnik, Tomasz Nitribit, The Crackers Band, The hoodoo Band, atmosfera kameralna, wyrafinowane potrawy.

Tak więc zaczęliśmy już Nowy Rok 2011, w nocy z 13 na 14 stycznia rozpoczną go wyznawcy obrządku wschodniego, a nieco później Chińczycy, którzy obchodzą Nowy Rok zgodnie z kalendarzem księżycowym trwającym 384 dni i zabawa będzie trwała około 2 tygodni.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group