Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1502
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powódź w Świebodzicach – 20. rocznica

Wiadomości: REGION, Świebodzice
Niedziela, 9 lipca 2017, 6:44
Aktualizacja: 9:36
Autor: red
Fot. UM Świebodzice
Dokładnie 7 lipca 2017 roku, minęło dwadzieścia lat od Powodzi Tysiąclecia, która dotknęła także Świebodzice.

W nocy z 7 na 8 lipca wezbrana Pełcznica wystąpiła z brzegów, niszcząc drogi, zrywają mosty, a przede wszystkim zalewając dziesiątki domów w dzielnicy Pełcznica i Ciernie. Powódź miała u nas dodatkowy, tragiczny wydźwięk – z kładki na Pełcznicy woda zmyła przechodzącego mężczyznę, który utonął.

Fale powodziowe w lipcu 1997 roku były aż dwie - kolejna nadeszła w nocy z 18 na 19 lipca, była równie silna, o ile nie silniejsza od pierwszej. To, co udało się posprzątać i zabezpieczyć, ponownie znalazło się pod wodą.

Straty wyrządzone przez żywioł w infrastrukturze miasta sięgnęły blisko 7 mln zł. Świebodzice podźwignęły się jednak ze zniszczeń, dzięki staraniom ówczesnych i kolejnych władz samorządowych pozyskano wsparcie z budżetu państwa na usuwanie skutków powodzi. Wciągu kolejnych lat odbudowano mosty, drogi, umocniono brzegi Pełcznicy.

Aby uczcić tę rocznicę w dzisiejszym wydaniu dwutygodnika samorządowo-społecznego „Gazeta Świebodzicka” znajdą Państwo specjalny dodatek, poświęcony tamtym wydarzeniom. Jest w nim dużo zdjęć archiwalnych, przedruków prasowych a także wspomnień osób, które doświadczyły żywiołu.

Zapraszamy także do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej przy ul. Świdnickiej 15. Biblioteka przygotowała okolicznościową wystawę zatytułowaną „Pełcznica – opowieść o rzece”. Można ją oglądać codziennie, w godzinach 9:00-17:00

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Troll 10-07-2017 16:00
Ooo!Nawet mszy dziękczynnej nie było?;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group