Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Felicji, Zyty
Czytających: 5180
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Powrót z urlopu rodzicielskiego. Kiedy jest możliwe wypowiedzenie umowy o pracę?

Czwartek, 14 marca 2024, 13:24
Aktualizacja: 14:33
Autor: artykuł sponsorowany
Wałbrzych/Kraj: Powrót z urlopu rodzicielskiego. Kiedy jest możliwe wypowiedzenie umowy o pracę?
Fot. użyczone
Jednym z praw, które gwarantuje kodeks pracy, jest możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Co do zasady pracodawca nie może odmówić zgody na jego udzielenie, warto jednak pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności. Czy jednak po powrocie z urlopu rodzicielskiego może dojść do zwolnienia?

Urlop rodzicielski – najważniejsze informacje

Urlop rodzicielski następuje po urlopie macierzyńskim i trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 34 tygodnie w przypadku urodzenie co najmniej dwójki dzieci podczas jednego porodu.

Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać jeden z rodziców, lub dwójka w tym samym czasie. W drugim przypadku urlop będzie wynosić 16/17 tygodni dla każdego z rodziców.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego można złożyć do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Co ważne, urlop możemy wykorzystać w kilku częściach – maksymalnie w pięciu.

Czy pracodawca może odmówić prawa do urlopu rodzicielskiego?

Pracodawca nie może odmówić prawa do urlopu rodzicielskiego. O naszym zamiarze wystarczy poinformować 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Co jeśli przebywamy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę? Jeśli złożenie informacji o przejściu na urlop rodzicielski złożymy 21 dni wcześniej, a czas ten nie przekracza okresu wypowiedzenia, wówczas pracodawca nie może odmówić nam urlopu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz m.in. tutaj: https://www.ingksiegowosc.pl/news/sprawy-kadrowe/wypowiedzenie-umowy-po-powrocie-z-rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski a wypowiedzenie umowy o pracę

Zgodnie z obowiązującym prawem pracownik nie może zostać zwolniony w ciągu 12 miesięcy od momentu powrotu z urlopu rodzicielskiego. Podobne regulacje wiążą się z urlopem macierzyńskim.

Po powrocie z urlopu rodzicielskiego pracownik powinien również wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, w trakcie którego wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę również nie jest możliwe.

Czy od powyższych zasad istnieją wyjątki i są sytuacje, w których zwolnienie pracownika wracającego z urlopu rodzicielskiego jest możliwe? Ustawodawca dopuszcza jedynie dwie możliwości – dyscyplinarne zwolnienie z pracy oraz likwidacja zakładu pracy.

Warto jednak zaznaczyć, że jedynie całkowita likwidacja zakładu pracy wiąże się z możliwością zwolnienia osoby, która wróciła niedawno z urlopu rodzicielskiego. Jeśli likwidacja jest częściowa, a dotychczasowe stanowiska pracownika również zostało zlikwidowane, pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownika do pracy. Wyznaczony zakres obowiązków oraz powierzone zadania powinny być zbliżone do wcześniej wykonywanych, nie muszą być jednak identyczne. Co ważne, oferowane wynagrodzenie nie może być niższe od poprzedniego.

Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania urlopu nie jest możliwie. Nie ma przy tym znaczenia jego rodzaj. Dlatego zwolnienia po powrocie z urlopu rodzicielskiego są rzadkością, jednak w przypadku zaistnienia konkretnych okoliczności, mogą mieć miejsce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group