• Wtorek, 21 maja 2019
  • Godz. 10:35
  • Imieniny: Kryspiana, Tymoteusza, Walentego, Wiktora
  • Czytających: 2107
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Powstała Fundacja Księżnej Daisy von Pless

Wiadomości: Wałbrzych/Książ
Sobota, 31 marca 2012, 16:52
Aktualizacja: 17:43
Autor: Sven
Fot. Sven
W sali Maksymiliana w zamku Książ odbyła się inauguracyjna gala Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

W piątkowe popołudnie sala Maksymiliana w Książu wypełniła się gośćmi zaproszonymi na inauguracyjną galę Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Przybyli przedstawiciele władz miejskich, instytucji kultury i fundatorzy.

„Księżna Daisy von Pless i rodzina Hochbergów przed II wojną światową prowadziła rozległą działalność gospodarczą i charytatywną, przyczyniając się do rozwoju Wałbrzycha, aglomeracji wałbrzyskie, a także całego Dolnego i Górnego Śląska.
Pamiętając o ich zasługach, stawiamy przed sobą cel dalszego rozwijania tożsamości regionalnej, wiedzy o historii, kulturze Wałbrzycha i Dolnego Śląska oraz umacniania więzi między Mieszkańcami, Miastem i Regionem” – czytamy w akcie inauguracyjnym fundacji, który uroczyście podpisali prezydent Roman Szełemej, Mateusz Mykytyszyn – prezes fundacji, Sławomir Hunek – w imieniu fundatorów i Maciej Kluss – w imieniu rady programowej.

Uroczystość rozpoczął występ Kwartetu Smyczkowego im. Księżnej Daisy oraz Pejtera, młodego wałbrzyskiego rapera, który wykonał utwór na temat fundacji.

Zarówno prezydent Roman Szełemej jak i wicemarszałek województwa Jerzy Tutaj zadeklarowali wsparcie działalności fundacji, która jest na dobrej drodze do popularyzacji i promocji naszego regionu, dorobku kulturowego oraz walorów historycznych i turystycznych. Również dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Maciej Kluss zapewniał, że będzie otwarty na współpracę, zastrzegł jednak, że ze względów formalnych współpraca miedzy muzeami a innymi instytucjami natrafia na szereg przeszkód.

W trakcie gali obejrzeliśmy trzy prezentacje.
Barbara Nowak-Obelinda, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków opowiedziała o spuściźnie Hochbergów w Wałbrzychu i regionie wałbrzyskim przypominając, że poza Książem, do tego potężnego rodu należało jeszcze wiele innych obiektów, z których wiele istnieje do dzisiaj.

Wiceprezes fundacji, Magdalena Woch, na co dzień pracująca w Centrum Europejskim w Książu skupiła się na działalności charytatywnej Księżnej Daisy, która nie szczędziła sił i środków na pomaganie ubogim, upośledzonym, a w czasie I wojny światowej także rannym żołnierzom.

Trzecia prezentacja dotyczyła gustu Księżnej w sprawach mody. Powstała na ten temat praca magisterska, której autorką jest Marta Dąbrowska z Bielska-Białej. Obejrzeliśmy szereg fotografii prezentujących stroje i biżuterię Księżnej, jej korespondencję z krawcami czy jubilerami oraz rachunki.

Imprezę zakończył występ chóru Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

Fundacja Księżnej Daisy von Pless, której pomysłodawcami są Mateusz Mykytyszyn i Michał Wyszowski, na rozległe i ambitne plany. Do najbardziej spektakularnych należy urządzenie multimedialnego Muzeum Księżnej Daisy i rodziny Hochbergów przy ulicy Moniuszki 43 oraz organizacja obchodów 2013 roku jako Roku Księżnej Daisy (140 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci).

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 31-03-2012 18:56
Dobrze, że wice- prezesem została pani Woch, osoba znająca się na historii Hochbergów. Brawo.
~marcin 31-03-2012 19:32
Ciekawe dla czego tak długo to trwało ? W Wałbrzychu nie ma ulicy, tablicy, czy popiersia upamietniającego tą wspaniałą kobietę, Wstyd.
~benkmen 1-04-2012 3:01
Marcin - nie pij piwa, a zobaczysz, że Daisy stoi przy Angelusie. Przy niej możesz już dalej pić, tylko uważaj na Straż Miejską.
~kiciarz 1-04-2012 21:07
Ważne że Romek będzie miał swoją "street"!!!
~szkoda gadać 5-04-2012 23:39
Jacy ci Niemcy byli sympatyczni, dobrzy, kochani, tylko Hitler im sie nie udał. A II wojnę swiatową wywołały krasnoludki.
~ 9-04-2012 16:29
Polska bije rekordy ilości różnych fundacji, które są finansowane zgadnijcie z czego.
~SC 16-04-2012 7:57
Moim zdaniem "rozległe i ambitne plany" - jak to ujęto w opisie celów powołania fundacji powinny w pierwszym rzędzie objąć wielce ambitny plan doprowadzenia do urządzenia godnej i wspaniałej ceremonii ostatecznego miejsca pochówku księżnej Daisy najlepiej na Tarasie Różanym zamku. Czy wystarczy czasu i konsekwencji aby ta ceremonia miała miejsce w 2013r.? Kto miałby się tego podjąć tego zadania jeśli nie fundacja? Dodam także, że miejsce istniejącego pochówku księżnej zostało już określone w internecie - Skarb i klejnot Dolnego Śląska. To zadanie i jego realizacja - wg mnie optymalny powód motywujący powołanie nowej instytucji. Ogłoszony Rok Księżnej Daisy 2013 zbliża się nieuchronnie! Proszę się śpieszyć! SC

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group