Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 5132
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Powstanie Ekomuzeum Wokół Trójgarbu

Czwartek, 13 lipca 2017, 12:54
Aktualizacja: 12:56
Autor: PAW
powiat wałbrzyski: Powstanie Ekomuzeum Wokół Trójgarbu
Fot. PAW
To wspólny sukces trzech samorządów – Czarnego Boru, Szczawna–Zdroju i Starych Bogaczowic oraz Nadleśnictwa Wałbrzych. Ten wspólny projekt zyskał najwięcej punktów i otrzyma dofinansowanie z ZIT–u Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Projekt zatytułowany "Ekomuzeum Wokół Trójgarbu - etap II - sposób na ochronę i udostępnianie zasobów przyrodniczych masywu Trójgarbu i Chełmca" otrzyma dofinansowanie w wysokości 1 miliona 377 tys. zł, a jego całkowita wartość wynosi 1 milion 620 tys. zł.
- Odbyliśmy wiele spotkań, byliśmy wszyscy zdeterminowani, by ten projekt doprowadzić do końca - mówi wójt Czarnego Boru Adam Górecki. - Jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Mamy wiele walorów przyrodniczych, ale trzeba też podkreślić, że wiele prac poszczególne samorządy już w kwestii zagospodarowania tego terenu wykonały.

Projekt obejmuje działania związane z wykorzystaniem i udostępnieniem lokalnych zasobów przyrodniczych Masywu Trójgarbu i Chełmca na cele turystyczne przez rozbudowę infrastruktury turystycznej służącej zmniejszeniu presji na obszary cenne przyrodzie.
- Przeznaczamy środki na to, żeby zachować to, co mamy cennego - mówi lider Aglomeracji Wałbrzyskiej, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. - Wzbogaci to ofertę Aglomeracji Wałbrzyskiej. Warto też wspomnieć, że jako ZIT jesteśmy spośród ponad 20 ZIT-ów w kraju, najlepiej oceniani w kwestii absorbowania środków.

W ramach projektu planowana jest budowa wieży widokowej, a także montaż małej architektury turystycznej, w tym wiat turystycznych, stołów z ławkami, tablic informacyjnych, kierunkowskazów, stojaków na rowery i koszy na śmieci.
- Przemysł turystyczny to szansa dla naszych gmin. My jako uzdrowisko musimy iść w tym kierunku - podkreśla Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju.

W ramach projektu mają być prowadzone ponadto działania edukacyjne w placówkach oświatowych na ternie gmin realizujących to zadanie. Sam projekt ma na celu przede wszystkim skanalizowanie ruchu turystycznego po wyznaczonych szlakach, wyposażonych w nowoczesną infrastrukturę, oznaczenie obszarów cennych przyrodniczo.
- Kiedy pierwszy raz spotykaliśmy się i mówiliśmy o realizacji tego zadania, wielu z nas wątpiło, że to się nam uda - mówi Mirosław Lech, wójt Starych Bogaczowic. - Włożyliśmy w to wiele pracy i w październiku 2018 roku efekty tej pracy będzie widać gołym okiem.

Gabriel Grobelny z Nadleśnictwa Wałbrzych podkreśla, że lasy są naszym cennym dobrem.
- Mamy wiele pięknych terenów leśnych i dlatego jako Nadleśnictwo chętnie angażujemy się w takie projekty - mówi Grobelny. - Cieszę się również, że coraz więcej gmin jest odpowiednio przygotowanych do realizowania takich zadań, bo należy pamiętać, że Nadleśnictwo Wałbrzych to aż 14 gmin, a lasy są naszym atutem.

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group