Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 4026
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pożegnają maestro

Środa, 5 sierpnia 2020, 10:36
Aktualizacja: Piątek, 7 sierpnia 2020, 8:12
Autor: red
Wałbrzych: Pożegnają maestro
Fot. UM Wałbrzych
Uroczystości pogrzebowe zmarłego Józefa Wiłkomirskiego odbędą się 18 sierpnia br. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Będzie to uroczystość o rodzinnym charakterze. Tradycyjne pożegnanie zmarłego nastąpi 16 sierpnia o godz. 18.00 na pl. Magistrackim 1.

Każdy mieszkaniec Wałbrzycha, który ma ochotę oddać hołd Mistrzowi będzie mógł dokonać tego w tym dniu. Na placu przed ratuszem stanie urna z prochami zmarłego oraz zostanie wystawiona księga kondolencyjna.

Prosimy o nieprzynoszenie kwiatów (wiązanek i wieńców). Zgodnie z wolą rodziny zmarłego prosimy, aby pieniądze przekazać na rzecz Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Hospicjum w Wałbrzychu, którego wolontariusze będą obecni na placu.

Józef Wiłkomirski urodził się 15 maja 1926 roku w Kaliszu. Przed wojną uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi, a podczas okupacji kontynuował naukę gry na wiolonczeli. Wiłkomirski brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był więźniem stalagu Sandbostel.

Po wojnie studiował w Łodzi historię i archeologię oraz dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w tym mieście, później również w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Wiłkomirski grał m.in. w orkiestrach Filharmonii Łódzkiej oraz Opery Warszawskiej. Był dyrygentem w Państwowej Filharmonii w Krakowie, Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” czy Państwowej Filharmonii w Poznaniu.

W latach 1957-1971 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii w Szczecinie. W 1978 roku stworzył Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu i był dyrektorem tej instytucji do 2005 roku.

W trakcie swojej bogatej kariery artystycznej Wiłkomirski, obok występów w filharmoniach krajowych, koncertował również za granicą – łącznie w ponad 20 krajach Europy, Ameryki i Azji. Od końca lat 60. XX w. zajmował się również komponowaniem, a jego utwory były wykonywane w Polsce i 14 krajach na świecie. Wiłkomirski był też publicystą oraz działaczem samorządowym.

Wśród wielu odznaczeń, dyrygent i kompozytor został uhonorowywany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Twoja reakcja na artykuł?

7
37%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
11%
Nudzi
9
47%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group