• Czwartek, 21 lutego 2019
  • Godz. 20:40
  • Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
  • Czytających: 4509
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Praca na roli – zasady bezpieczeństwa

Wiadomości: Wałbrzych/powiat wałbrzyski
Środa, 11 lipca 2018, 9:49
Aktualizacja: 10:14
Autor: AS
Fot. archiwum
Spora część dzieci spędza wakacje u rodzin na wsiach. Pozostając bez nadzoru osób dorosłych nawet na chwilę, narażona jest na wiele niebezpieczeństw, m.in. wynikających z wykorzystywania przez rolników do późnych godzin nocnych maszyn rolniczych.

Aby uniknąć tragicznych w skutkach wypadków z udziałem dzieci na roli, nie należy pozostawiać ich samych, bez nadzoru osoby dorosłej. Ich beztroska zabawa może przenieść się w nieodpowiednie miejsce i, zanim ktoś zareaguje, skończyć się niestety tragicznie. Dzieci nie powinny wykonywać prac związanych z obsługą maszyn rolniczych, pozyskiwaniem i obróbką drewna, a także obsługą zwierząt gospodarskich i obsługą zamkniętych zbiorników (np. szamb). Upadek ze schodków ciągnika wprost pod koła czy wciągnięcie dziecka przez prasę rolującą siano to tylko niektóre z możliwych czarnych scenariuszy. Rodzice powinni przede wszystkim oddzielić część mieszkalną gospodarstwa od produkcyjnej. Ważne jest też uświadamianie swoich pociech o możliwych zagrożeniach i wypadkach na roli, gdyż często nie są one nawet świadome ryzyka.

Również osoby dorosłe powinny przestrzegać pewnych zasad podczas takich prac, w celu zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa. Obowiązkiem każdego rolnika jest wyposażenie posiadanych maszyn we wszelkie osłony i zabezpieczenia przed pochwyceniem. Podczas prac na wysokości (na drabinach czy w zbiornikach) muszą zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i osób trzecich. Ich odzież powinna być odzieżą typowo roboczą i zawierać m.in. obuwie o odpowiedniej przyczepności do podłogi i jednocześnie usztywniające nogę w stawie skokowym. Konieczne jest też wyłączenie silnika maszyny przed wyjściem z kabiny, a także wykonywanie ewentualnych napraw przy wyłączonym napędzie. Często nieprzestrzeganą zasadą jest przewożenie osób na błotnikach ciągników czy zaczepach, co stwarza realne zagrożenie utraty równowagi i upadku z maszyny, z tragicznym dla zdrowia (a nawet życia) skutkiem.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group