Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4027
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Praktyczne zastosowania specjalistycznych igieł dozujących w systemach dozowania

Czwartek, 1 października 2020, 6:14
Aktualizacja: 8:08
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Praktyczne zastosowania specjalistycznych igieł dozujących w systemach dozowania
Fot. amb.pl
Nowoczesne igły dozujące to specjalistyczne rozwiązania znajdujące wiele praktycznych zastosowań w przemysłowych systemach dozowania cieczy montażowych. Stanowią niezbędny element instalacji technologicznych w zakładach produkcyjnych z dowolnego sektora przemysłu. Pozwalają na dokładne odmierzanie dawki substancji i precyzyjne ukierunkowanie jej strumienia na docelową powierzchnię. Dzięki specjalnej konstrukcji uwzględniającej właściwości fizykochemiczne płynów zredukowano ryzyko ich stwardnienia we wnętrzu aplikatora.

Igły dozujące EFD do uniwersalnych zastosowań

To wysokiej klasy końcówki ogólnego przeznaczenia, zbudowane na wzór powszechnie stosowanych strzykawek medycznych. Pozwalają uzyskać laminarny strumień cieczy, co zawdzięczamy ich tępym zakończeniom. Umożliwiają transport płynu bez ryzyka przejścia fazowego w trakcie aplikacji.

Aplikatory EFD o uniwersalnym przeznaczeniu są dodatkowo poddawane specjalnemu procesowi pasywacji chemicznej. Bardzo cienka warstwa, która powstaje na ich powierzchni wewnętrznej, pozwala zapobiec groźnemu zjawisku utwardzania się cieczy i zatykania kanalików igłowych. Dzięki temu mogą być one stosowane do nakładania topników i klejów.

Igły dozujące do cieczy wolno reagujących

Specjalistyczne igły dozujące do cieczy wolno reagujących są wyposażone w zakończenia w formie pędzelków z włosiem o różnej twardości. W ich przypadku najważniejsza nie jest precyzja aplikacji, lecz możliwość szybkiego rozprowadzenia substancji montażowej na dużej przestrzeni. Służą one zazwyczaj do pracy ze smarami, pastami albo światłoczułymi powłokami lakierniczymi.

Warto wspomnieć, iż rozwiązania tej klasy dostępne są w wielu wariantach elementów końcowych, m.in. płaskich bądź okrągłych o różnej sztywności. Niezależnie od kształtu są one zaprojektowane tak, by zapobiec niepożądanemu zjawisku kapania. Doskonale współpracują z nowoczesnymi systemami przemysłowego dozowania smarów, olejów czy preparatów uszczelniających. Cechują się długą żywotnością.

Dozowanie płynów reaktywnych przy pomocy igieł

Szybko reagujące ciecze wymagają użycia igieł o specjalnej konstrukcji. Dozowanie płynów reaktywnych odbywa się z użyciem aplikatorów wyposażonych we wkładkę teflonową. Jej zastosowanie skutecznie zapobiega zachodzeniu szybkich reakcji chemicznych i przejść fazowych w trakcie transportu substancji przeznaczonej do aplikacji na przygotowane podłoże.

Wykorzystanie PTFE pozwala uniknąć utwardzenia się klejów zawierających cyjanoakryl. W ten sposób nie tylko zapobiegamy awarii systemu dozowania poprzez zatkanie kanałów igły dozującej, lecz również kosztownym poprawkom. Wewnętrzna warstwa teflonowa jest dużo skuteczniejsza w przypadku płynów reaktywnych niż stosowana w uniwersalnych aplikatorach igłowych EFD technologia pasywacji powierzchni.

Nowoczesne igły dozujące w przemyśle produkcyjnym

Precyzyjne i nowoczesne igły dozujące znajdują szerokie wykorzystanie w przemyśle produkcyjnym. Używa się ich do nakładania past lutowniczych i termoprzewodzących na powierzchnie komponentów elektronicznych oraz płyt drukowanych PCB. Stanowią także idealne rozwiązanie w zadaniach związanych z aplikacją klejów SMA, jak i substancji opartych na bazie cyjanoakrylu.

Wysokiej klasy igły dozujące są integralnym elementem instalacji technologicznych w zakładach produkujących oświetlenie LED. Profesjonalne igły dozujące EFD dostarczane przez polskie przedsiębiorstwo inżynieryjne AMB Technic to produkty o uniwersalnym przeznaczeniu. Są wykorzystywane do dokładnego odmierzania i nakładania silikonów zawierających fosfor. Wykorzystuje się je również do dozowania zalew elektroizolacyjnych, a także płynów o dużej reaktywności chemicznej. Ich wybór pozwala zapobiec niepożądanemu zjawisku stwardnienia substancji w kanałach aplikatora.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group