Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 1760
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prawnik radzi

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 1 marca 2010, 14:53
Autor: mgierus
1.Wykup mieszkania komunalnego po remoncie 2.Problem podwójnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

1. Wykup mieszkania komunalnego po remoncie

Mieszkam w Jeleniej Górze. W 2004 roku dostałem z wydziału lokalowego mieszkanie do remontu we własnym zakresie. Mieszkanie wyremontowałem według kosztorysu zrobionego przez zarządcę, w którym określono, jakie muszę ponieść koszty remontu, żeby otrzymać przydział. Obecnie mam możliwość wykupienia tego mieszkania za 1% wartości. Czy przy wycenie mieszkania przez rzeczoznawcę zostanie mi odliczona od tej wartości kwota, którą musiałem wydać na remont, żebym mógł otrzymać przydział i zamieszkać w nim? – Czytelnik

Niestety nie. Prywatyzacja lokali mieszkalnych w Jeleniej Górze odbywa się głównie w oparciu o przepisy uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry nr 275/XXIII/2000 z dnia 23 maja 2000 r. w sprawie określenia zasad sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych oraz uchwał zmieniających, tj.: nr 57/VII/2003 z dnia 25 marca 2003 r. i nr 329/XLII/2008 z dnia 17 grudnia 2008 r. Na podstawie przepisów powołanych aktów prawa miejscowego ustalono m.in., że przy sprzedaży lokali mieszkalnych stosowana jest bonifikata w wysokości 79%, a w przypadku jednorazowej zapłaty ceny dodatkowa bonifikata w wysokości 20%. Bonifikaty te są obliczane od części ceny odpowiadającej wartości lokalu, ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Gdyby natomiast w postępowaniu o wyrażeniu zgody na sprzedaż Panu przedmiotowego lokalu Prezydent Miasta miał uwzględnić wykonany przez Pana remont, to zgodnie z przepisami §6 powołanej uchwały nr 275/XXIII/2000 możliwe byłoby udzielenie łącznie bonifikat na poziomie co najwyżej 50%.

2. Problem podwójnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Mam problem z ubezpieczeniem OC. W marcu 2009 r. kupiłam auto bez opłaty drugiej raty za OC. W umowie kupna zapisany jest brak dostarczenia aktualnego ubezpieczenia. Ubezpieczyłam więc auto u nowego ubezpieczyciela, a dotychczasowemu wysłałam zerwanie umowy za pośrednictwem obsługującej mnie agentki ubezpieczeniowej. W lutym 2010 dostałam wezwanie do zapłaty składki za stare OC od maja 2009 za cały rok 270 zł plus odsetki 31 zł. Dotychczasowy ubezpieczyciel, który w międzyczasie sprzedał mój dług firmie windykacyjnej twierdzi, że podobno nie doszła do nich moja rezygnacja z ubezpieczenia. Agentka twierdzi jednak, że wysłała moją rezygnację. Co mam dalej zrobić żebym nie została obciążona zaległą kwotą i nie wpisali mnie do któregoś z Biur Informacji Gospodarczej jak będę zwlekać z zapłatą w trakcie odwoływania się? – Marzenna Zuber

Zasadniczo, zgodnie z treścią art. 31 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. nr 124, poz. 1152 ze zm.), w razie nabycia przez Panią pojazdu mechanicznego, którego poprzedni posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na Panią, jako nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Taka umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC ulega bowiem rozwiązaniu dopiero z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W opisanej sytuacji, w której zakład ubezpieczeń nie potwierdza wypowiedzenia przez Panią dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC przed upływem 30 dni od daty nabycia pojazdu, a Pani jako nabywca przedmiotowego pojazdu nie posiada potwierdzenia terminowego i skutecznego wypowiedzenia tej umowy, to niestety jest Pani zobowiązana do zapłaty składki należnej do końca okresu, na jaki umowa ubezpieczenia została pierwotnie zawarta. Wątpliwe wydaje się więc, aby zakład ubezpieczeń uwzględnił Pani ewentualne odwołanie w tej sprawie. Warto natomiast, aby w zaistniałej sytuacji, kiedy objęta jest Pani podwójnym ubezpieczeniem OC pamiętać o treści art. 28 pkt 1 wspomnianej ustawy. Ponieważ zgodnie z jego treścią, jeżeli nie powiadomi Pani na piśmie jednego z zakładów ubezpieczeń, z którym ma Pani aktualnie zawarte umowy ubezpieczenia OC, dotyczące tego samego pojazdu o wypowiedzeniu jednej z tych umów, nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który została ona zawarta, to spowoduje to przedłużenie tej umowy na kolejne 12 miesięcy. Celem opisanych regulacji jest bowiem zapewnienie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej posiadaczom pojazdów. W praktyce oznacza to automatyczne zawarcie określonej umowy ubezpieczenia OC na kolejny rok, w przypadku, gdy posiadacz pojazdu nie wypowie jej w ustawowym terminie. Poza tym, takie rozwiązanie daje możliwość korzystania przez nabywcę pojazdu z umowy OC zbywcy do końca okresu ubezpieczenia, na który umowa została zawarta.

Mariusz Gierus – prawnik

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~eleni 19-08-2010 11:21
Jestem jedyną właścicielką mieszkania.Chciała bym przepisać jako darowiznę to mieszkanie mojej niepełnoletniej wnuczce.Czy jest taka możliwość?Jakie dokumenty mi będą potrzebne,czy którekolwiek z nas będzie musiało płacić jakiś podatek do US?Mieszkanie otrzymałam po śmierci mamy w spadku 3 lata temu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group