Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 2472
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Prokuratura i rodzina zmarłego 35–latka odwołują się od decyzji Sądu

Wtorek, 29 listopada 2016, 14:24
Aktualizacja: 14:32
Autor: red
Wałbrzych: Prokuratura i rodzina zmarłego 35–latka odwołują się od decyzji Sądu
Fot. red
Niedawno informowaliśmy, że Sąd Okręgowy w Świdnicy uniewinnił dwóch byłych wałbrzyskich policjantów, którzy byli oskarżeni o pobicie ze skutkiem śmiertelnym 35–letniego Piotra G.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2013 roku Piotr G. został zatrzymany przez funkcjonariuszy i doprowadzony do Komisariatu Policji nr 5 na Białym Kamieniu w związku z popełnionym wykroczeniem. Po kilku godzinach od opuszczenia komisariatu, mężczyzna zmarł. Jego ciało leżało na ulicy. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci były urazy, jakich doznał 35-latek, a mowa m.in. o połamanych żebrach i pękniętej śledzionie, co spowodowało krwotok wewnętrzny i śmierć wałbrzyszanina.

Dwaj policjanci z Komisariatu V Policji w Wałbrzychu zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień i pobicie mężczyzny ze skutkiem śmiertelnym. Funkcjonariusze zostali najpierw zawieszeni w pełnieniu obowiązków służbowych, a w roku 2016 zwolnieni z policji. Od początku jednak nie przyznawali się do winy. Za stawiane im zarzuty groziło nawet 10 lat więzienia.

Świdnicki sąd wydał wyrok uniewinniający.
- Sąd uniewinnił oskarżonych, stosując zasadę, że niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyć oskarżonych – mówi rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy Agnieszka Połyniak.

Te wątpliwości, o których mówi rzeczniczka Sądu, to przede wszystkim stan nietrzeźwości pokrzywdzonego, który był większy niż w momencie, kiedy przebywał w komisariacie. Stan odzieży pokrzywdzonego również był gorszy (odzież była zabrudzona i częściowo zniszczona) niż w chwili przebywania w komisariacie. Wątpliwości budzą też różne zeznania świadków dotyczące ich rozmów telefonicznych z pokrzywdzonym, w których Piotr G. miał odmiennie relacjonować okoliczności, w jakich doznał obrażeń ciała.

Prokuratura odwołała się od tej decyzji Sądu, argumentując, że Sąd dokonał wybiórczej oceny materiału dowodowego i opierał się tylko na niektórych dowodach. Apelacja już została skierowana do Sądu. Również rodzina zmarłego Piotra G. będzie składać apelację, w której zamierza domagać się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group