• Czwartek, 5 grudnia 2019
  • Godz. 19:19
  • Imieniny: Krystyny, Sabiny, Saby, Edyty
  • Czytających: 6350
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Protest ekologów w czasie Biegu Gwarków

Wiadomości: REGION, Andrzejówka
Wtorek, 8 lutego 2011, 7:38
Aktualizacja: 19:53
Autor: Sven
Protest ekologów podczas Biegu Gwarków
Fot. Sven
Pod hasłami: „Wilkołe(a)k wyssie życie z Andrzejówki” i „Stańmy murem przed Murillo” odbyła się akcja świadomościowa w dniu 32 Biegu Gwarków koło Andrzejówki.

Pierwotnie akcja miała mieć postać zgromadzenia publicznego „w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na wielopłaszczyznowy problem związany z planami utworzenia nowego kamieniołomu na górze Klin w Górach Suchych”. Jednak burmistrz Mieroszowa Andrzej Laszkiewicz odmówił wydania zgody na zorganizowanie zgromadzenia, argumentując, że może się ono przekształcić w „zamieszki realnie zagrażające życiu i zdrowiu uczestników, poprzez wmieszanie się członków zgromadzenia w tłum uczestników i kibiców, podczas planowanego zbierania podpisów…”.

Zarówno Jerzy Wilkołek – prezes firmy Murillo/Agar, jak i burmistrz Laszkiewicz, byli wśród widzów Biegu Gwarków.

Aby być w zgodzie z prawem, Piotr Blachnik, inicjator akcji, protestował w towarzystwie kilkorga osób, które także nie zgadzają się na likwidację góry Klin, a co za tym idzie integralności krajobrazowej i przyrodniczej tego terenu. Protestujący rozdali kilkaset ulotek i udzielali wywiadów. Są przekonani do swojej racji i nie zamierzają rezygnować z walki.

Do Urzędu Miasta w Mieroszowie została skierowana petycja, w której autorzy domagają się rezygnacji z planu stworzenia kamieniołomu na górze Klin.

Oto treść pisma:

Urząd Miejski w Mieroszowie Burmistrz Mieroszowa Andrzej Laszkiewicz
Plac Niepodległości 1, 58-350 Mieroszów, tel.: 74 84 94 300.
Od prawie dziesięciu lat trwają starania mające na celu niedopuszczenie do dewastacji przyrody oraz zdecydowanego obniżenia jakości życia ludzi w gminie Mieroszów i na terenie miasta Wałbrzycha. Władze gminne wraz ze spółką "Murillo" (dawniej "Agar") dążą do wybudowania nowego kamieniołomu na "Klinie" w Rybnicy Leśnej koło "Andrzejówki", większego w stosunku do obecnie istniejącego. Wydawało się, że po protestach mieszkańców i ekologów sprawa ta zakończy się raz na zawsze - firmie "Agar" odebrano koncesję, niektórym jej pracownikom postawiono zarzuty, kilku członkom władz mieroszowskich prokuratura udowodniła działania na szkodę gminy i łapówkarstwo. Tymczasem w marcu tego roku "Agar" pod zmienioną nazwą "Murillo" powrócił z pierwotnymi roszczeniami, co wspiera Burmistrz ze swoimi zwolennikami w Radzie Gminy. Domagamy się zablokowania planowanej inwestycji biorąc pod uwagę dobro ludzi i przyrody powiatu wałbrzyskiego. Nie ma dobrych argumentów na takie przedsięwzięcie w tym miejscu. Inwestycja jest szkodliwa z wielu względów.

Góra "Klin" leży na cennym terenie objętym ochroną w ramach "Natura 2000" ze względu na ważne siedliska zwierząt i roślin oraz tuż przy "Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich". To istotny korytarz ekologiczny dla zwierząt migrujących. Efekt kumulacji negatywnych wpływów z już istniejącym kamieniołomem doprowadzi do zniszczenia zarówno walorów przyrodniczych gminy jak też zdecydowanie wpłynie na pogorszenie jakości życia oraz zdrowia ludzi tam mieszkających i wypoczywających. Stanie się to między innymi z powodu drogowego transportu urobku skalnego przez Rybnicę Leśną i Wałbrzych, zapylenia, hałasu oraz strzałów. Paradoksalnie, kolejny kamieniołom doprowadzi do zapaści gospodarczej, odbierając gminie jej wartość turystyczną i związane z tą sferą aktualne i potencjalne miejsca pracy. Inwestycja stanowi również przeszkodę dla rozwoju Sokołowska jako uzdrowiska. Z mapy zniknie miejsce tak ważne dla turystyki i rekreacji jak "Andrzejówka", należy również zaznaczyć niewątpliwy negatywny wpływ na uprawiane w okolicy narciarstwo czy też kolarstwo. Planowana inwestycja zlokalizowana jest w samym centrum bardzo atrakcyjnego miejsca do latania na lotniach i paralotniach.

W związku z tym żądamy stanowczego uniemożliwienia powstania nowego kamieniołomu.

Podpisali: Tomasz Świtoń, Albert Rubacha, Piotr Blachnik

Powyższą petycję można wesprzeć pod adresem: www.petycje.pl/5617

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 8-02-2011 8:51
MAJA RACJE ............
~ 8-02-2011 8:55
tym razem popieram ekologów!
~narty chcą jechać a nie mogą 8-02-2011 9:02
Co za patologia opętała najpierw Wałbrzych teraz Mieroszów, to jakaś zaraza, a Ty Laszkiewiczu zamiast umocnić turystykę bo ona pozostała by na długie lata, to kamieniołom chcesz budować, porobią z 10 lat i zostawią tu bajzel i będziemy tak tkwić w tym gównie, 2 kamieniołomy a w środku zainteresowania Andrzejówka, wyciągi narciarskie i trasy biegowe, pięknie po prostu super. Co za debilizm. Wzywam na posterunek Starostę Powiatu, bierz się do roboty człowieku by swoja pozycję umocnić.
~ 8-02-2011 9:13
ROZLICZYC LASZKIEWICZA JUZ TERAZ
~ 8-02-2011 9:57
CO ZA GMINA CO ZA WLADZE ,PEWNIE WZIELI PAZURY PARE ZLOTY I TERAZ JUZ SIE NIEMAGA WYCOFAC .NIECH PAN BURMISTRZ ZOSTAWI TE TERENY TYLKO NIECH SIE ZACZNIE SPOWIADAC ,A JUZ NIEDLUGO BEDZIE MUSIAL.
~ona77 8-02-2011 12:19
Niestety chciwość,pazerność przesłania niektórym ( tym u władzy) zdrowy rozsądek ...
~uważny 8-02-2011 14:40
W proteście nie biorą udziału tylko ekolodzy, ale również paralotniarze, turyści,narciarze i inni, którym los naszych gór nie jest obojętny. Protest zjednoczył różne środowiska, dlatego tym bardziej trzeba zrobić wszystko, aby nie dopuścić do zniszczenia Hali pod Klinem.
~K@K 8-02-2011 16:54
Nie wiecie co macie zrobić, taczki i spadaj dziadu z ratusza. Ach sorry, przed chwileczką skończyły się wybory i większość zadecydowała -poparła dewastację.Z resztą to mnie nie dziwi, przecież Polacy w niszczeniu, burzeniu nawet tego z czego nieświadomie czerpią korzyści są najlepsi (najgłupsi) w świecie. Ale mądry Polak po szkodzie.
~wio 8-02-2011 20:06
Pogratulować krajowi takich władź i narodowi dokonanych wyborów. Polacy słyna z tego, ze niszczą wszystko wokół, nieważne jak cenne to jest. Wstyd jedynie mi pozostaje i niesmak.
~wk.. 8-02-2011 20:45
tu niby pan laszkiewicz popiera bieg gwarków a sam chce dopuscic do powstania kamieniolomu jak to jest mozliwe zeby byc az takim hipokryta, zenada
~walbrzych 8-02-2011 21:02
a Mo-Bruk i wałbrzych maja w du..
~ 9-02-2011 7:27
NAWET KOPERTY W WARSZAWIE IM JUZ NIEPOMOGA.
~jurek 9-02-2011 15:15
Jak widać głupi polak zawsze się sprzeda dla kasy. A takich w polityce i stanowiskach władzy nie brakuje co pokazuje zaistniała sytuacja. Już jedni siedzieli za kratkami za próbę przeforsowania kamieniołomu czas na następnych może zmądrzeją, co wątpię. Tylko szkoda przyrody i ludzi mieszkających na tym terenie.
~K 9-02-2011 22:46
A może jakąś konkretną pikietę zorganizować??? Co Wy na to?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group