Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2815
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Przed nami "Barbórka"

Środa, 21 listopada 2018, 16:26
Aktualizacja: Piątek, 23 listopada 2018, 12:55
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Przed nami "Barbórka"
Fot. Robert Bajek
Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Tradycji Górniczych "Barbórka". Podczas "Barbórki" nie zabraknie koncertów, tradycyjnych spotkań, wystaw i prezentacji.

Festiwal Tradycji Górniczych "Barbórka" to święto dla całych rodzin, upamiętniające i podkreślające górnicze tradycje zarówno samego Wałbrzycha jak i całego naszego regionu. Dzięki licznym atrakcjom każdy zainteresowany, niezależnie od wieku, będzie mógł poznać górnicze, kilkusetletnie dziedzictwo Wałbrzycha, zdobyć wiele cennych informacji, nauczyć sie ciekawych rzeczy, a jednocześnie dobrze się bawić.

- Zapraszam wszystkich państwa na IV Festiwal Tradycji Górniczych do Starej Kopalni. Zapraszam na wszystkie wydarzenia towarzyszące Karczmie Piwnej. Z tego co proponujemy mieszkańcom to przede wszystkim Szychta Rodzinna. Zapraszamy do Kuźni - tam wszyscy mieszkańcy Wałbrzycha, wszyscy zaproszeni będą mogli wziąć udział w nieodpłatnych zajęciach, które mają charakter rodzinny, angażujący wszystkich chętnych. Oprócz tego oczywiście tradycyjna Karczma Piwna w dzień Barbórki, czyli 4 grudnia, a poprzedzi ją Szychta Szkolna, na którą zapraszamy wszystkie szkoły. Już mamy potwierdzony udział 13 szkół. To są uczniowie klas IV szkół podstawowych, którzy biorą udział w Biesiadzie - mają okazję poznać tradycje górnicze, których pewnie nie znają. Tam tez będzie rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, zorganizowanego przez szkołę im. Gwarków w dzielnicy Stary Zdrój - powiedział Jan Jędrasik - dyrektor Starej Kopalni.

Festiwal zorganizowany na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu rozpocznie się 30 listopada. W Centrum Ceramiki Unikatowej o godzinie 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Szklany czas - wędrówki krajobrazem". Następnego dnia w Klubie Muzycznym Montownia o godzinie 18.00 zaplanowano tradycyjny Babski Comber, a w Sali Koncertowej również o godzinie 18.00 odbędzie się recital Artura Andrusa.

2 grudnia w Kuźni o godzinie 14.00 rusza Szychta Rodzinna, a 3 grudnia w Sali Łańcuszkowej o godzinie 10.00 Szychta Szkolna. 4 grudnia w Sali Łańcuszkowej o godzinie 17.00 rozpocznie się tradycyjna Karczma Piwna, a w Sali Koncertowej o godzinie 19.00 koncert Pawła Domagały. 7 grudnia - ostatniego dnia Festiwalu o godzinie 17.00 w Kawiarni Sztygarówka w ramach kawiarenki naukowej odbędzie się prelekcja "Barbórka dolno i górnośląska - piękno różnorodności", którą poprowadzi dr Beata Piecha van Schagen.

Festiwal honorowym patronatem objęli Wojewoda Dolnośląski i Prezydent Miasta Wałbrzycha. Współtwórcami Festiwalu są: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWW Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu i Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza.

- Dla Wałbrzycha i dla nas, górników, Barbórka jest świętem, które tylko raz w roku nas dotyczy. Podtrzymujemy tą tradycję, bo dla nas, dla naszych rodzin i dla mieszkańców Wałbrzycha jest to niezwykle ważne. Dlatego trzeba to kontynuować - powiedział Sławomir Kaczmarek - Prezes Stowarzyszenia Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
2
50%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group