Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 4371
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Przed nami Spotkanie z Muzyką Cerkiewną

Wtorek, 6 czerwca 2017, 14:25
Aktualizacja: Środa, 7 czerwca 2017, 8:48
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Przed nami Spotkanie z Muzyką Cerkiewną
Fot. Robert Bajek
Już w najbliższą sobotę w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbędą się 2. Wałbrzyskie Spotkania z Muzyką Cerkiewną.

- Po raz drugi będziemy przedstawiać mieszkańcom Wałbrzycha muzykę cerkiewną, ale tak naprawdę prawosławie już wcześniej odkrywaliśmy przed mieszkańcami Wałbrzycha. Zorganizowaliśmy kilka wystaw zarówno w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na Piaskowej Górze jak i na terenie Starej Kopalni. Przyjadą do nas dwa znakomite chóry, jeden męski, drugi żeński. Po raz pierwszy w Wałbrzychu będzie można wziąć udział w warsztatach ikonograficznych - powiedział Jarosław Buzarewicz - dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

W prowadzonych przez Marcina Abijskiego 2. Wałbrzyskich Spotkaniach z Muzyką Cerkiewną udział wezmą dwa bardzo dobre chóry: prowadzony przez Katarzynę Kosińską Kameralny Chór Żeński im. Św. Lidii przy Parafii Prawosławnej p.w. Św. Jana Klimaka w Warszawie i Męski Chór Wojskowy Stratos przy Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego w Warszawie, którym dyrygować będzie Łukasz Godun.

- Muzyka cerkiewna, muzyka chrześcijańska ma swoje korzenie w tradycji judaistycznej. Pierwsi chrześcijanie posiłkowali się dorobkiem tradycji Starego Testamentu. Papież Grzegorz Wielki I w VI wieku przenosi ideę muzyki bizantyjskiej, muzyki cerkiewnej na łono kościoła katolickiego w formie chorałów gregoriańskich. Tu są wspólne elementy dla wielu kultur. Tak samo jest z ikoną. Zarówno ikona jak i muzyka są efektem ludzkiego wysiłku duchowego i intelektualnego. Mówią o prawdzie Bożej, łączą wysiłek ludzki, talent człowieka, głos, rysunek, to co ziemskie z niebiańskim, to co duchowe z materialnym. Poprzez materialne formy wyrazu człowieka wychwalany jest Bóg - powiedział ks. Mariusz Kiślak - proboszcz Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Wałbrzychu, która jest organizatorem spotkania.

Dodatkowo w ramach 2. Wałbrzyskich Spotkaniach z Muzyką Cerkiewną na terenie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury w tym samym dniu od godziny 10.00 do 16.00 odbędzie się pokazowy warsztat ikonograficzny, prowadzony przez ikonografa Jana Grigoruka a stworzone wspólnie ikony będą stanowić tło i ozdobę koncertu chórów, który rozpocznie się o godzinie 18.00 w Sali Łańcuszkowej.

- W imieniu prezydenta chciałem powiedzieć, że bardzo cieszymy się ze współpracy z księdzem Mariuszem Kiślakiem. Do tej pory mieliśmy możliwość współpracy z przedstawicielami kościoła rzymskokatolickiego, ewangelickiego, bo takie w Wałbrzychu mamy, natomiast od jakiegoś czasu współpracujemy również z parafią księdza Kiślaka i bardzo się cieszymy, bo to przynosi wymierne efekty, chociażby w postaci Spotkań z Muzyką Cerkiewną, ale także wspomnianych wystaw. Nie sposób nie zauważyć, że osób wyznania prawosławnego jest w Wałbrzychu i na Dolnym Śląsku coraz więcej. Myślę, że ten trend będzie się jeszcze utrzymywał przez jakiś czas, więc watro poznać ich kulturę, religię, warto zapoznać się z muzyką cerkiewną - powiedział Arkadiusz Grudzień - rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group