Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 4093
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Kamienna Góra: Przeszli ulicami miasta

Piątek, 10 listopada 2023, 14:42
Aktualizacja: 15:03
Autor: Relacje Regionalne
REGION, Kamienna Góra: Przeszli ulicami miasta
Fot. Relacje Regionalne
Wielki Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Kamiennej Góry.

Parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, służb mundurowych, kościoła, uczniowie kamiennogórskich szkół, przedszkolaki oraz zaproszeni goście wyruszyli dziś (piątek, 10 listopada) spod Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, aby w podniosłej atmosferze i przy patriotycznych dźwiękach po raz kolejny przejść ulicami miasta pod obeliski upamiętniające ofiary nazistowskich obozów i kaźni narodu polskiego, znajdujące się przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie świętowano uroczystości główne, w ramach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Symbolicznie zaśpiewano hymn narodowy, odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono pod obeliskami wieńce i zapalono znicze.

Przypominamy, że przypadające 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W dniach 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.

Źródło: Relacje Regionalne

Twoja reakcja na artykuł?

9
64%
Cieszy
3
21%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group