Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 1579
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radni powiatowi zadają pytania w sprawie grodzkości Wałbrzycha

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 2 września 2011, 19:59
Aktualizacja: 20:03
Autor: RED
Fot. użyczone
Trzy kluczowe pytania dotyczące przywrócenia grodzkości zadali radni powiatowi ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrowi finansów. Zawarli je w liście, który przytaczamy.

Wałbrzych, dnia 24 sierpnia 2011 roku
OBR.0004.14.2011

Pan Jerzy Miller
Minister Spraw Wewnętrznych
i Administracji

W związku z pojawiającymi się w prasie informacjami (wypowiedzi Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemej) nt. wyłączenia miasta Wałbrzycha ze struktur Powiatu Wałbrzyskiego, radni powiatowi - reprezentujący społeczność dziewięciu gmin Powiatu Wałbrzyskiego – są zaniepokojeni dalszym rozwojem i przyszłością powiatu. Stąd też zwracam się do Pana – w imieniu Radnych Powiatu Wałbrzyskiego reprezentujących mieszkańców powiatu – z pytaniem, czy planowana jest reorganizacja samorządowa w tym zakresie? Jeśli tak, to proszę o odpowiedź na kilka istotnych kwestii dotyczących planowanych zmian, które będą miały wpływ na przyszłość mieszkańców powiatu:

1. Kto przejmie zobowiązania, które Rada Powiatu Wałbrzyskiego zaciągnęła na modernizację szkół, placówek i dróg powiatowych, a które w przeważającej części, po odzyskaniu praw grodzkich, zostaną przekazane gminie?

2. Jaki los czeka Powiat Wałbrzyski w związku z zaciągniętymi zobowiązaniami inwestycyjnymi, a co za tym idzie finansowymi, które znajdują się na terenie gminy Wałbrzych?

3. Ze wstępnych ustaleń wynika, że deficyt Powiatu Wałbrzyskiego po wydzieleniu gminy Wałbrzych wzrośnie do 200%. W jaki sposób Ministerstwo Finansów zamierza wspomóc finansowo Powiat Wałbrzyski w przypadku odzyskania praw grodzkich przez Wałbrzych?

Pragnę podkreślić, iż znane są nam przepisy regulujące kwestie majątku (ustawa o samorządzie powiatowym art. 47 ust 2) oraz zobowiązań finansowych (Kodeks cywilny), jednak specyfika sytuacji, w której może znaleźć się Powiat Wałbrzyski w znacznym stopniu nie rozwiąże problemów i zobowiązań finansowych. Analizując obecną sytuację prawno – finansową prześledziliśmy również zapisy ustawy z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2008 roku Nr 88, poz. 539, z póź. Zm.), w której niestety nie określono zapisów dotyczących regulowania wzajemnych zobowiązań między jednostkami samorządu terytorialnego, które powstaną w wyniku podziału.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa oraz prognozę finansową budżetu powiatu po wydzieleniu gminy Wałbrzych, można jednoznacznie stwierdzić, iż przy dobrej woli Prezydenta, nawet częściowe przejęcie przez gminę Wałbrzych zadłużenia nie zapewni płynności finansowej, a co za tym idzie funkcjonalności Powiatu Wałbrzyskiego.

Starania i dobre chęci nie wystarczą, gdy odbiera się nam możliwości realizacji śmiało postawionych celów i zadań. Powiat Wałbrzyski od 2003 roku jest piątym, co do wielkości powiatem ziemskim w Polsce, a dzięki temu na tyle silnym, aby realizować zadania powierzone przez Państwo. Mamy nadzieję że mądre decyzje podjęte przez przedstawicieli władz samorządowych w roku 2003, które doprowadziły do włączenia Gminy Wałbrzych do Powiatu Wałbrzyskiego nie zostaną zaprzepaszczone.

Mając na względzie dobro i przyszłość Powiatu Wałbrzyskiego proszę jak na wstępie.

Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Rady
Powiatu Wałbrzyskiego

Szymon Heretyk

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~ 2-09-2011 20:13
Szymek....nudzisz,lepej szukaj tyrki od stycznia.
~brrr 2-09-2011 20:31
markety zawsze kasjerów szukaja
~Alan 2-09-2011 20:58
Listy robią się coraz bardziej rozpaczliwe. Co jeszcze wymyślą siedzący na gorących krzesłach radni powiatowi? Może zwrócą się z apelem w imieniu MIESZKAŃCÓW POWIATU o odstąpienie od tej decyzji, oczywiście dla dobra tychże mieszkańców? Mogą też ogłosić jakiś strajk, może i głodowy w obronie swoich miejsc pracy. A na koniec to chyba tylko zostanie Rejtanem polecieć i jakiś sweterek rozedrzeć na progu starostwa...
~Alan 2-09-2011 21:02
Jeszcze coś przyszło mi do głowy. Pomysły mogę odstąpić za darmo. Zapytajcie się drodzy radni powiatowi o to, czy prezydent Wałbrzycha jest kompetentny do występowania z taką inicjatywą. A jak już Tusk przyklepie rozdzielenie powiatów, to taką ustawę od razu do Trybunału Konstytucyjnego! A co? A to wszystko oczywiście w szeroko pojętym dobrym interesie mieszkańców...
~Alan 2-09-2011 21:07
Jeszcze coś przyszło mi do głowy. Pomysły mogę odstąpić za darmo. Zapytajcie się drodzy radni powiatowi o to, czy prezydent Wałbrzycha jest kompetentny do występowania z taką inicjatywą. A jak już Tusk przyklepie rozdzielenie powiatów, to taką ustawę od razu do Trybunału Konstytucyjnego! A co? A to wszystko oczywiście w szeroko pojętym dobrym interesie mieszkańców...
~Igła 2-09-2011 21:12
Znaczy się powiat ziemski do likwidacji? To najlepszy sposób na oszczędności. Zadania przekazać gminom i miastu Wałbrzych.
~mika 2-09-2011 21:48
starostwo zlikwidowało szkole dla dzieci niepełnosprawnych i chlubi się opuszczonym budynkiem w centrum podzamcza dzięki za takiego gospodarza a na fortecznej takie zagęszczenie ze niema gdzie zaparkować nie mówiąc już ze niema gdzie wyjść z dzieckiem bo samochody jeżdżą niema chodnika zamiast ławek i zieleni to sprzedali ziemie deweloperowi który zatruwa nam życie takie mamy starostwo tak dbają o nas
~ 2-09-2011 22:43
cały bełkot w stylu komuny
~ 2-09-2011 22:59
Przecież Posłanka Zalewska z PiS pytała ministerstwo i odpisali, że wniosek złożony w 2010 przez RM i Kruczkowskiego jest niekompletny i bez niego ani rusz z tą sprawą. Było o tym nawet na wałbrzyszku. Szelemej kłamie, nie ma innej drogi wygrania grodzkości a Heretyk fisiuje, ale przecież takiej koalicji komuchy chciały, więc niech teraz płaczą, że posadki tak szybko stracą.
~skończę 2-09-2011 23:47
Okropne to to... jaki ten Heretyk samolub i egoista tylko o sobie i o garstce ludzi myśli zapominając o tysiącach ludzi żyjących w Wałbrzychu... a co to małych powiatów w Polsce brakuje? wszystkie sobie źle radzą? bankrutują? mniej pieniędzy, bo mniej obowiązków... SKOŃCZ!
~pow 3-09-2011 0:45
Obronimy powiat zasrńcy grodzkości, gdzie byliście jak miasto padło finansowo ? Dobrze żyć na kredyt !
~r 3-09-2011 7:00
trzebabyło najpierw czerwona chołoto nie likwidowac grodzkości
~~~~~~~ 3-09-2011 8:55
Heretyk juz twoje dni policzone.Myślisz że zreygnujemy z grodzkości zebyś utrzymał Ty i twoi kolesie stołki.Idz do rudej koleś.
~Restaurator 3-09-2011 10:34
Co za tupet,nieroby licza ze cos wskuraja ale nie da rady,zbierajcie swoje rzeczy i wypad ze stolko,jak ktos wyzej napisal:zjezdzajcie do rudej. Heretyk i Lawski WON! do gluszycy,tam twoje miejsce niekompetentny i maly czlowieku ze wsi,nawet na soltysa nie mowiac o wojcie sie nie nadajesz. WYPAD!!!
~~~~~~~ 3-09-2011 10:39
Ławski wielki starosta do 15 po pietnastej restaurator piwo podaje.Śmiech na sali.
~mario 3-09-2011 11:43
W takim wypadku należy tylko pogratulować Prezydentowi skuteczności w działaniu. Poprzedni prezydent baaaaaaaarodzo starał się o odzyskanie grodzkości przez 8 lat i jakoś ja sobie nie przypominam takich przejmujących listów członków Rady Powiatu. Oznacza to, że poprzedni Prezydent starał się o odzyskanie grodzkości tak jak o obwodnicę i jeszcze kilku innych sztandarowych pomysłów i obietnic dla gawiedzi. Efekt jest taki sam tego i tego nie ma. Teraz to jak najbardziej trzymam kciuki za Pana Prezydenta (chociaż nie był moim kandydatem), żeby zrobił porządek z tymi pracusiami. A mieszkańcy innych gmin niech nie mają za złe WAŁBRZYSZANOM tego, że walczą i oczekują normalności. Nareszcie ulegnie likwidacji sztuczny twór, który został utworzony tylko po to żeby „czerwonych” kolegów umieścić na
~ 3-09-2011 11:58
RADNI NIE BÓJCIE SIĘ AŻ TAK O TE SWOJE DIETY - JAKOŚ TO BĘDZIE, TROCHĘ GODNOŚCI, MNIEJSZA LICZBA RADNYCH W NOWYM POWIECIE TO TYLKO KORZYŚĆ DLA SAMORZĄDU - MNIEJSZE KOSZTY FUNKCJONOWANIA I TYLKO TO
~ 3-09-2011 12:32
JESTEŚCIE DURNIAMI? SZELEMEJ NIE MOŻE PRZYWRÓCIĆ GRODZKOŚCI NA PODSTAWIE SAMEJ ROZMOWY. POTRZEBNA JEST DOKUMENTACJA, POTRZEBNE JEST SPEŁNIENIE WIELU WARUNKÓW I ZŁOŻENIE NOWEGO WNIOSKU. W POLSCE PRAWO NIE JEST MOŻE NAJLEPSZE ALE JEST I TRZEBA JE PRZESTRZEGAĆ, CZY TEN Z RATUSZA TEGO NIE POJMUJE? PRZECIEŻ UGRANIE GRODZKOŚCI NA PODSTAWIE SAMEJ ROZMOWY JEST PODSTAWĄ DO OTRZYMANIA WIELKIEGO ODSZKODOWANIA WOBEC TYCH ZE STAROSTWA, KTO TO ZAPŁACI? NIECH SZELEMEJ SIĘ NIE OŚMIESZA. BAJKI NIECH SWOIM DZIECIOM OPOWIADA. GRODZKOŚĆ TAK, ALE ZGODNIE Z PRAWEM I NA PODSTAWIE ODPOWIEDNIEJ PROCEDURY !
~mr mar 3-09-2011 12:54
do ~ ; Szanowny kolego istnieje coś takiego jak rozporządzenie. Dziękuję.
~olo 3-09-2011 12:58
Może zamiast owijać w bawełnę, Niech powiedzą że RADNI którzy są w radzie powiatu teraz, a MIESZKAJĄ w Wałbrzychu stracą stołek. BO JAK WAŁBRZYCH BĘDZIE GRODZKI, TO DO RADY POWIATU NIE BĘDĄ MOGLI STARTOWAĆ MIESZKAŃCY WAŁBRZYCHA. Tak więc Rosiaki Heretyki i inni, będą się starać, by Wałbrzych nie był grodzki i mieli stołek.
~x 3-09-2011 13:06
A nie lepiej byłoby gdyby zlikwidować powiat ziemski zgodnie z prawem (wzór Polkowic) ale co prawdo istniałby dr facto. Obowiązki powiatu poprzejmowałyby gminy. Myślę, że w przyszłej kadencji powiaty zostaną zlikwidowane - mam nadzieję, że usuną woj. lubuskie (rozbiór miedzy dlś a wlkp), woj. opolskie (do śląskiego), kujawsko-pomorskie (do pomorskiego), podkarpackie )do małopolski) no i wydziela Warszawę jako oddzielne województwo. Ale czy stać na to przyszła władzę - choć nie najlepszą to chyba jedyną (PO). A ograniczenie posłów do połowy i likwidacja senatu - to by było dopiero, eh.
~Brak slow 3-09-2011 15:05
Jaki on restaurator Lawski,predziej knajpiarz,polewa to piwo rozlewajac dookola niechlujnie w przepoconym po calym dniu garniturku od zbijania bakow w starostwie,fuj. Ale chociaz koledze heretykowi prace w knajpie zalatwi i bedzie walczyl z garami na zmywaku za 4zl na godzine.
~siwa 3-09-2011 15:23
No to bylby piekny widok,w garach na zmywaku,rozkoszne zajecie i widok, ha ha ha
~ 4-09-2011 8:58
ale się boją o swoje d... i jeszcze beszczelnie protestują to już naprawde szczyt cham... ...wa i oni twierdzą że są dla dobra ogółu jakby tak było to przyklaskneli by tej idei.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group