Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6100
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Jedlina Zdrój: Radny chce, by Zarząd Powiatu dołożył 300 tysięcy złotych

Środa, 7 września 2016, 12:37
Aktualizacja: Czwartek, 15 września 2016, 9:44
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/Jedlina Zdrój: Radny chce, by Zarząd Powiatu dołożył 300 tysięcy złotych
Fot. red
W czerwcu informowaliśmy, że Gmina Wałbrzych wspólnie z Gminą Jedlina Zdrój zamierzają wybudować wieżę widokową na Górze Borowej.

Borowa to najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych, o wysokości 853,3 m n.p.m. Jest najwyższym (granicznym) punktem w granicach administracyjnych Wałbrzycha.

Powstała już koncepcja zagospodarowania tego terenu i kolejnym elementem jest wykonanie projektu budowlanego na wieżę – tłumaczył podczas czerwcowej sesji Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego ratusza. – Gmina Wałbrzych przekaże na ten cel 25 tys. zł, Jedlina Zdrój też będzie partycypować w kosztach projektu i później budowy wieży.

Prezydent Roman Szełemej mówi, że projekt ożywi w tym regionie ruch turystyczny.
- Projekt obejmuje dwie gminy połączone pasmem gór – mówi prezydent. – Chcemy na ten cel wykorzystać środki w ramach ZIT-u, ale poszukamy też środków z innych źródeł. Myślę, że ta budowa to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Tymczasem radny powiatowy Kamil Orpel wystąpił z wnioskiem do Zarządu Powiatu o uwzględnienie w budżecie inwestycyjnym na rok 2017 zadania zatytułowanego "Zagospodarowanie turystyczne terenów leśnych w obrębie Gór Wałbrzyskich, znajdujących się w obszarze Natura 2000, z uwzględnieniem szlaków turystycznych Jedliny Zdroju i Wałbrzycha".

Radny wnioskuje o wsparcie w kwocie 300 tys. zł. Z jego wniosku wynika, że cała inwestycja może pochłonąć około 1 miliona złotych. Budowa ma zostać podzielona na dwa etapy – I etap ma obejmować budowę małej infrastruktury, a II etap budowę wieży widokowej.
"...mieszkańcy gminy Jedlina Zdrój stanowią około 10 procent mieszkańców powiatu wałbrzyskiego i tak jak mieszkańcy z pozostałych gmin powiatu płacą podatki, które stanowią źródło dochodów powiatu. W związku z tym zasadnym jest, aby część środków inwestycyjnych z budżetu powiatu wałbrzyskiego było ulokowanych w gminie Jedlina Zdrój, jak i we wszystkich pozostałych gminach powiatu, zgodnie z zasadą zrównoważonego budżetu" – pisze we wniosku Kamil Orpel.

Wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski zapowiada, że wniosek zostanie uwzględniony w projekcie budżetu na rok 2017 celem dalszego procedowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group