Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 3712
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Radny Sosiński zabiega o nadanie jednej z ulic nazwy Henryka Szwejcera

Piątek, 17 lutego 2017, 13:06
Aktualizacja: Niedziela, 19 lutego 2017, 10:03
Autor: red
Wałbrzych: Radny Sosiński zabiega o nadanie jednej z ulic nazwy Henryka Szwejcera
Fot. użyczone
– Zwróciłem się do pana Jerzego Kalicińskiego – przewodniczącego zespołu zajmującego się zmianami nazw wałbrzyskich ulic i placów oraz pozostałych członków zespołu z prośbą o rozpatrzenie idei wyboru osoby Henryka Szwejcera na patrona jednej z ulic – mówi Piotr Sosiński, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z ramienia PiS–u..

- Spośród wielu kandydatów procedowanych przez Zespół nieliczni mieli kontakt z Wałbrzychem i wpływ na jego dzieje. Jestem przekonany, że warto pochylić się nad moim wnioskiem - argumentuje Sosiński..

Henryk Szwejcer urodził się w 1886 roku. To powstaniec śląski, który był odznaczony Wielka Gwiazdą Śląska i Krzyżem Zasługi. Był powojennym dyrektorem Zjednoczenia Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu, zajmował się rozwojem wałbrzyskich kopalń. Stalinowski prokurator zarzucił mu kradzież znaczków pocztowych przeznaczonych na korespondencję ZPW, a przez to działanie przeciwko realizacji planu trzyletniego. Henryk Szwejcer został skazany przez komunistyczny sąd na karę śmierci w 1949 roku. Został rozstrzelany i pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (81) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group