Piątek, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Pawła
Czytających: 4853
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Reforma oświaty wciąż budzi emocje

Czwartek, 10 listopada 2016, 11:48
Aktualizacja: Niedziela, 13 listopada 2016, 11:31
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/Kraj: Reforma oświaty wciąż budzi emocje
Fot. PAW
W ostatnich dniach w mediach bardzo wiele czasu poświecono reformie oświaty przygotowanej przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską. Do reformy podczas sesji rady miasta odniósł się również prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Przypomnijmy, że reforma systemu edukacji zakłada, że obecnie istniejące szkoły mają być zastąpione: 8-letnią szkołą podstawową, 4-letnim liceum i 5-letnim technikum i dwustopniowymi szkołami branżowymi. Co najważniejsze w tej reformie - gimnazja zostaną zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej, staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej.

Premier Beata Szydło podkreślała, że reforma systemu edukacji jest rezultatem rozmów z Polakami i stanowi realizację jednej z zapowiedzi wyborczych. Jej zdaniem poprzednia reforma nie przyniosła efektów jakich się spodziewano i stąd konieczność dokonania zmian w systemie oświaty.
- My jesteśmy rządem, który stoi po stronie zwykłych ludzi. Słuchamy ludzi i odpowiadamy na ich oczekiwania. Nie zajmujemy się sami sobą i biurokracją. Jesteśmy dla ludzi – zadeklarowała premier Beata Szydło. - Jeżeli będziemy wszyscy z pokorą realizowali te zadania, które przed państwem postawiłam i minister Zalewska, to jestem spokojna o powodzenie tej reformy.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej dość sceptycznie odnosi się do zapowiadanych zmian w systemie oświaty.
- Monitorujemy planowane zmiany w edukacji – mówi Szełemej. - Ministerstwo jest zdeterminowane, by wprowadzić te zmiany, mimo krytyki wielu środowisk. Uważam, że te zmiany idą w złym kierunku, ale oczywiście będziemy respektować wszystkie decyzje rządu. Na szczęście w Wałbrzychu zmiany w systemie edukacji, jakie wprowadziliśmy kilka lat temu, powinny nam pomóc teraz i skutki nowej reformy odczujemy w mniejszym stopniu i dotyczy to również kadry pedagogicznej.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group