Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 2634
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Region: Rok wałbrzyskiej strefy

Sobota, 13 grudnia 2014, 10:30
Autor: opr.red.
Wałbrzych/Region: Rok wałbrzyskiej strefy
Fot. użyczone
O atrakcyjności Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST–PARK” decydują nie tylko ulgi podatkowe, które otrzymują inwestorzy działający w jednej z 44 miejscowości objętych strefą, ale także opieka, jaką spółka otacza przedsiębiorcę. Zostało to docenione przez magazyn FDI grupy Financial Times, który w tegorocznym rankingu rekomendował spółkę jako najbardziej przyjazną inwestorom.

2014 r. w liczbach

Od początku roku wydano 65 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie. Jest to rekordowa liczba w historii istnienia WSSE  (dla porównania w całym, najlepszym do tej pory 2008 r. , wydano 37 zezwoleń). – W WSSE drzemie ogromny potencjał - mówi wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn - Klik. - Te 5 tysięcy miejsc pracy na obszarach objętych strefą daje w efekcie niemal 50 tysięcy wokół nich, ponieważ zatrudnienie znajdują zarówno poddostawcy, jak i kooperanci. WSSE stała się kołem zamachowym regionalnej gospodarki – dodaje wiceminister.

W zamian za przyznaną w tegorocznych zezwoleniach pomoc publiczną, przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 5 tysięcy miejsc pracy i zainwestowanie blisko 5,2 mld złotych. Dotychczasowe inwestycje w Strefie warte były 17,9 miliarda złotych. Na koniec III kwartału w strefowych firmach zatrudnionych (na etatach) było ponad 39 tysięcy osób.

- Zazwyczaj jest tak, że inwestorzy ubiegając się o zezwolenie na działalność w specjalnej strefie ostrożnie składają deklaracje – podkreśla minister Ilona Antoniszyn-Klik – a w efekcie inwestycji powstaje realnie więcej miejsc pracy. Widać to m.in. w wałbrzyskiej strefie: deklarowane i wpisane do zezwoleń na działalność było 25 tysięcy miejsc pracy, w rzeczywistości jest ich 39 tysięcy.

Spośród wszystkich 173 firm, które mają zezwolenia na działalność w WSSE „INVEST-PARK”, dla kilku rok 2014 oznaczał zakończenie inwestycji i rozpoczęcie produkcji. Są to: Bama, Polaris, dBP Eko, Pasta Food, Ronal, Mando.

Wałbrzyska strefa w 2014 roku powiększyła się. Pod koniec kwietnia „INVEST-PARK” wzbogacił się o ponad 330 ha we Wrześni oraz Nowej Rudzie, a w maju o 150 ha w 12 miejscowościach. Powstały także trzy całkiem nowe lokalizacje: w Kobierzycach (dolnośląskie), Otmuchowie i Grodkowie (opolskie). W sumie WSSE „INVEST-PARK” ma dziś 2649,3 hektarów gruntów inwestycyjnych, z czego 1060 jest wciąż do dyspozycji przedsiębiorców.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group