Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 4831
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rozpoczęła się budowa Centrum Pulmonologicznego

Sobota, 30 lipca 2011, 9:28
Aktualizacja: 17:32
Autor: Sven
Wałbrzych: Rozpoczęła się budowa Centrum Pulmonologicznego
Fot. Sven
Otwarcie nowego bloku operacyjnego, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, wmurowanie kamienia węgielnego i uruchomienie systemu „Elektroniczny Rekord Pacjenta” – to wszystko wydarzyło się w piątek w Szpitalu im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Pulmonologicznego było kulminacyjnym punktem piątkowych uroczystości w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego.

Centrum Pulmonologiczne będzie przeznaczone dla górników, pracowników koksowni oraz wszystkich, którzy cierpią na choroby układu oddechowego. Tylko byli górnicy, którym już teraz specjalistyczna pomoc jest potrzebna, to około 19 tysięcy osób. Inwestycja o wartości 25 milionów złotych, w tym 8,5 miliona środków zewnętrznych, ma zostać zakończona w 2013 roku. Dopełnieniem wałbrzyskiego Centrum mają być zmodernizowane placówki szpitalne i sanatoryjne w Sokołowsku i Rościszowie.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji górniczych, radni rządzącej miastem koalicji PO/SLD, wicestarosta Augustyn Skrętkowicz, Biskup Pomocniczy Adam Bałabuch, p.o. prezydenta Wałbrzycha Roman Szełemej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jakub Szulc oraz dyrekcja i pracownicy szpitala.

Otwarty został także nowy blok operacyjny, którego koszt budowy wyniósł około 6 milionów złotych, a budowa trwała ponad rok. Warto było jednak czekać, bo jak zapewniał dr Szełemej, jest to nowoczesny i spełniający wszelkie europejskie standardy oddział.

W holu szpitala wmurowana została pamiątkowa tablica, upamiętniającą fakt, że to wałbrzyscy górnicy, w 1972 roku, zbudowali szpital, do dziś popularnie zwany górniczym.

Symbolicznie uruchomiony został także regionalny program Dolnośląskie eZdrowie „Elektroniczny Rekord Pacjenta”. System obejmuje województwo dolnośląskie, a jego zadaniem jest gromadzenie w jednym miejscu wszelkich informacji przydatnych do skutecznego leczenia pacjentów.

Poniżej prezentujemy dosłowną treść aktu erekcyjnego, który w specjalnej tubie znalazł się razem z piątkową Gazetą Wyborczą, współczesnymi monetami, bryłką węgla z ostatniej szychty w wałbrzyskich kopalniach, znaczkiem pocztowym przedstawiającym Książ z kolekcji Józefa Wiczkowskiego.

Akt erekcyjny

My, mieszkańcy Wałbrzycha, który od ponad pięciu wieków tożsamość górniczą posiada, wysiłkiem Górników został wzniesiony i Górnikom zawdzięcza lata największej pomyślności, w uznaniu tych zasług, w trosce o ich zdrowie i godne życie, postanowiliśmy wmurować na terenie Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego Akt Erekcyjny pod budowę Centrum Pulmonologicznego dla Górników.

Uroczystość miała miejsce dnia 29 lipca 2011 roku, w dniu uruchomienia nowego bloku operacyjnego oraz pierwszego w kraju elektronicznego rekordu pacjenta,
kiedy
Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Bronisław Komorowski
Marszałkiem Sejmu Grzegorz Schetyna
Marszałkiem Senatu Bogdan Borusewicz
Prezesem Rady Ministrów Donald Tusk
Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec
Wojewodą Dolnośląskim Aleksander Skorupa
Księdzem Biskupem Diecezji Świdnickiej Ignacy Dec
Starostą Powiatu Wałbrzyskiego Robert Ławski
a Pełniącym Obowiązki Prezydenta Wałbrzycha Roman Szełemej

Wolą Dyrekcji Szpitala, który na szczytny cel budowy unijne wsparcie pozyskał i na wstawiennictwu władz miasta niezawodnie polegał, jest okazanie szacunku i zadośćuczynienie tysiącom Wałbrzyszan, którzy najlepsze lata swego życia wyniszczającej pracy pod ziemią poświęcili, każdego dnia ryzyko utraty życia i zdrowia podejmując.

Zaszczyceni obecnością Pani Minister Zdrowia Ewy Kopacz i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Pana Jakuba Szulca, wznosimy Centrum Pulmonologiczne z głębokim przekonaniem, że posłuży byłym i obecnym pracownikom przemysłu wydobywczego i koksowniczego, przywracając zdrowie i dając ulgę chorym z całego regionu dolnośląskiego.

Jesteśmy pewni, że to wspaniałe zamierzenie jest kolejnym ważny krokiem w modernizacji naszego miasta, które chcemy uczynić nowoczesnym i przyjaznym.
Dziś i dla przyszłych pokoleń.

Wałbrzych, 29 lipca 2011 roku

Wmurowanie Aktu Erekcyjnego i tym samym rozpoczęcie prac potwierdzają niżej podpisani:

Minister Zdrowia Ewa Kopacz
Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec
Wojewoda Dolnośląski Aleksander Skorupa
Biskup Pomocniczy Świdnicki Adam Bałabuch
Pełniący Obowiązki Prezydenta Wałbrzycha Roman Szełemej
Dyrektor Szpitala Mariola Dudziak
Przedstawiciele Społeczności Górniczej w Wałbrzychu (Grzegorz Zalewski - Stowarzyszenie Budowy Pomnika „Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego" oraz Sławomir Kaczmarek - Stowarzyszenie Gwarków KWK "Victoria" i Kopalń Wałbrzyskich, nazwiska górników i nazwy organizacji dop. red.)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group