Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 6536
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rusza Centrum Radioterapii

Piątek, 1 lipca 2022, 13:34
Aktualizacja: 14:06
Autor: red
Wałbrzych: Rusza Centrum Radioterapii
Fot. użyczone
Leczenie pacjentów onkologicznych w zakresie radioterapii w Wałbrzychu będzie prowadzone w ramach skoordynowanych działań Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego. Wałbrzyskie Centrum Radioterapii rozpoczęło funkcjonowanie w obrębie struktur szpitala marszałkowskiego, bez udziału zewnętrznego podwykonawcy. Chorzy są obsługiwani w tych samych, odnowionych pomieszczeniach, przez ten sam wysoko wykwalifikowany personel medyczny.

W związku z wygaśnięciem umowy z podwykonawcą, świadczenie usług radioterapeutycznych przejął Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego. Pacjenci są już przyjmowani w Centrum Radioterapii, które zostało włączone w struktury szpitala. Pozwoli to na prowadzenie szybkich i skutecznych, kompleksowych działań od diagnozy, przez skoordynowane leczenie onkologiczne, po badania kontrolne.

- Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu musi się rozwijać, ponieważ jest filarem ochrony zdrowia w subregionie wałbrzyskim – podkreśla Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. – Przejęcie usług radioterapeutycznych to właśnie krok naprzód w rozwoju tego ośrodka.
- Zależy nam na rozwijaniu Centrum Radioterapii i integracji leczenia onkologicznego w naszym szpitalu – zapewnia Mariusz Misiuna, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego.
- Będziemy kontynuować leczenie pacjentów według opracowanych i sprawdzonych przez nas procedur radioterapeutycznych – mówi dr n. med. Katarzyna Bojarowska, kierownik Centrum Radioterapii. – Bardzo ważna jest też ścisła współpraca z oddziałami chirurgii onkologicznej i chemioterapii. Pacjenci mogą być spokojni, nie tylko utrzymamy wysoki poziom świadczenia usług, ale postaramy się je jeszcze udoskonalić.

Zmiana nie będzie miała wpływu na pacjentów

Wszystkie usługi w zakresie poradni oraz leczenia radioterapeutycznego będą świadczone w tym samym co do tej pory miejscu. Ośrodek jest kompleksowo wyposażony w niezbędny sprzęt, a w pomieszczeniach przeprowadzone zostały prace remontowo-modernizacyjne, aby poprawić komfort pacjentów. Co ważne z punktu widzenia chorych, zajmować się nimi będzie ten sam, wysoko wykwalifikowany personel.

– Pozostał z nami cały zespół pracujący w ośrodku radioterapii – stwierdza Mariusz Misiuna. – Wszyscy podpisali umowę ze szpitalem i od teraz są pracownikami naszej placówki.
- To niezmiernie ważne, gdyż znamy naszych pacjentów, a oni mają do nas zaufanie – wyjaśnia dr Katarzyna Bojarowska. – Zawsze panowała u nas rodzinna atmosfera, znamy problemy osób, które są pod naszą opieką. Widzimy w każdej z nich człowieka, a nie jednostkę chorobową. I to się z pewnością nie zmieni. Dzięki temu pacjenci czują się u nas dobrze, a przecież psychika odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu onkologicznym.

Integracja leczenia onkologicznego

Rezygnacja z usług zewnętrznego podwykonawcy jest działaniem jak najbardziej uzasadnionym i korzystnym z punktu widzenia zarządzania szpitalem. Zgodnie z umową współpraca po 15 latach wygasła, a ośrodek radioterapii wraz z kompleksowym wyposażeniem przeszedł na własność wałbrzyskiego szpitala.

- Środki, które do tej pory trafiały do zewnętrznego podwykonawcy, obecnie będą trafiały bezpośrednio do szpitala – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. – Pozwoli to rozwijać wałbrzyską placówkę m.in. przez zakup nowoczesnego sprzętu czy wdrażanie nowych procedur leczniczych.

Proces przejęcia usług przez wałbrzyski szpital nie był łatwym przedsięwzięciem, ale dzięki działaniom dyrekcji i dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim, udało się go sprawnie przeprowadzić. Proces ten wspierany był przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

- Tak jak deklarowaliśmy, maksymalnie skróciliśmy czas przerwy w funkcjonowaniu ośrodka – mówi dyrektor wałbrzyskiego szpitala. – Trwała ona tylko tyle, ile potrzeba było, aby uzyskać niezbędne zgody od odpowiednich instytucji. W tym czasie przeprowadziliśmy też remont pomieszczeń oraz pełną konserwację systemu. Najważniejsze było dla nas utrzymanie kontynuacji leczenia chorych.

Od końca czerwca wszystkie usługi są świadczone w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Pacjenci onkologiczni są obejmowani w wałbrzyskiej placówce pełną opieką.

Twoja reakcja na artykuł?

16
84%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
16%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group