• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 20:14
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 4864
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ruszają pokonkursowe wystawy BZ WBK Press Foto 2012. Pierwszy przystanek: Wałbrzych

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 11 kwietnia 2012, 15:38
Aktualizacja: 15:39
Autor: red
Fot. PAW
Już od 13 kwietnia miłośnicy fotografii dokumentalnej z Wałbrzycha i okolic będą mieli szansę jako pierwsi w Polsce obejrzeć zdjęcia i fotoreportaże nagrodzone w ósmej edycji jednego z czołowych w Polsce konkursów fotografii prasowej – BZ WBK Press Foto. Wśród prezentowanych prac znajdą się również zdjęcia wykonane przez młodych mieszkańców Wałbrzycha w trakcie dwudniowych warsztatów fotograficznych BZ WBK Press Foto Junior.

Najlepsze fotografie prasowe ubiegłego roku zostaną zaprezentowane w galeriach Biblioteki Pod Atlantami. Odwiedzający wystawę będą mogli raz jeszcze przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata, do jakich doszło w 2011 roku: protesty na Wall Street, arabska wiosna, pierwsza rocznica tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti, msza beatyfikacyjna Jana Pawła II, wybory parlamentarne czy też usuwanie skutków nawałnic pustoszących Polskę. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 6 maja.

- Ciekawostką tej wystawy będą zdjęcia, które zostały wykonane podczas warsztatów BZ WBK Press Foto Junior, w których wzięli udział młodzi adepci fotografii z Wałbrzycha – powiedział Krzysztof Kita, dyrektor oddziału Banku Zachodniego WBK w Wałbrzychu. – Nasze warsztaty kierujemy do młodych ludzi interesujących się fotografią, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat robienia zdjęć. Cieszę się, że Wałbrzych został wybrany jako miejsce organizacji warsztatów. Kto wie, może dzięki nim będziemy mogli poznać przyszłych laureatów konkursu BZ WBK Press Foto”

Warsztaty fotograficzne BZ WBK Press Foto Junior odbyły się na przełomie marca i kwietnia. Ich uczestnicy poza zajęciami teoretycznymi, podczas których poznali techniczne aspekty dobrej fotografii, mieli za zadanie wykonać materiał zdjęciowy do kilku kategorii, nawiązujących do kategorii konkursowych. Te najlepsze z nich zostaną zaprezentowane podczas wystawy.

Ósma edycja BZ WBK Press Foto zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Swoje prace nadesłało aż 483 fotoreporterów z całej Polski, reprezentujących zarówno etatowych fotoreporterów, jak i tak zwanych wolnych strzelców. Ich prace oceniało profesjonalne jury, któremu przewodniczyła Anna Brzezińska-Skarżyńska, redaktor naczelna redakcji fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej PAP. W tym roku uczestnicy mogli nadsyłać zdjęcia pojedyncze oraz fotoreportaże do ośmiu kategorii konkursowych oraz do kategorii specjalnej – Fotokast. Tym samym liczba kategorii w porównaniu do poprzedniej edycji wzrosła o jedną. Tą nową kategorią jest Foto+, do której można było zgłaszać prace poddane obróbce w programach graficznych.

W ramach konkursu nagrodzono 46 fotoreporterów, do których trafiło 55 nagród i wyróżnień o łącznej wartości blisko 130 tysięcy złotych. Laureatami najważniejszych nagród zostali:
- Zdjęcie Roku – Tomasz Lazar (freelancer), za fotografię dokumentującą aresztowanie przez policję manifestantki w nowojorskim parku Zuccotti.
- Nagroda Rzeczpospolitej – Paweł Supernak (Polska Agencja Prasowa PAP), za zdjęcie ze spotkania Prezydenta USA Baracka Obamy z kombatantami II wojny światowej podczas wizyty w Polsce.
- Nagroda Banku Zachodniego WBK – Mateusz Dopierała (freelancer), za fotoreportaż z pierwszego turnieju szachowego w Poznaniu, w którym mogły startować przedszkolaki.

Z pełną listą zwycięzców, jak również z ich pracami można się zapoznać na stronie internetowej konkursu pod adresem www.bzwbkpressfoto2012.pl

- BZ WBK Press Foto to czołowy konkurs fotografii prasowej w Polsce, a towarzyszące mu wystawy pokonkursowe stanowią wyjątkową możliwość zapoznania się z nagrodzonymi pracami przez wszystkich mieszkańców naszego miasta – dodaje Krzysztof Kita z Banku Zachodniego WBK – Dzisiejsza fotografia jest odzwierciedleniem nastrojów, jakie dominują w naszym społeczeństwie, jego niepokojów, ale również radości. To kronika powstająca na naszych oczach, z której w przyszłości będziemy się uczyć historii. Cieszę się, że poprzez ten konkurs możemy w tym procesie uczestniczyć.

Konkurs BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Wszystkie prace nadesłane w tym roku na konkurs były oceniane przez jury w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska (przewodnicząca), Wojciech Druszcz, Zbigniew Furman, Tomasz Wierzejski oraz Waldemar Kompała. Konkurs jest organizowany przez Bank Zachodni WBK, a jego patronem medialnym jest dziennik „Rzeczpospolita”.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group