Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 1898
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Są pieniądze na usunięcie stłuczki rtęciowej

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Środa, 19 września 2012, 10:47
Aktualizacja: 17:08
Autor: PAW
Fot. PAW
Od 22 lat mieszańcy Boguszowa–Gorc żyją na "ekologicznej bombie". Mowa o składowisku stłuczki rtęciowej, która znajduje się na terenie gminy Boguszów–Gorce. Teraz problem nareszcie zniknie, bowiem Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu pozyskało środki na usunięcie rtęci.

Przypomnijmy, że w kwietniu 1990 roku z Rzeszowskich Zakładów Lamp Wyładowczych na teren Kopalni "Baryt" w Boguszowie-Gorcach trafiło ponad 1600 ton stłuczki rtęciowej. Trzy lata później kopalnia "Baryt" znalazła się w stanie upadłości i sprawą usunięcia stłuczki rtęciowej miał zająć się Syndyk masy upadłościowej. Jednak Syndyk dopiero w 1998 roku wystąpił do burmistrza Boguszowa-Gorc o zgodę na budowę mogilnika. Jednak Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska stwierdziła, że budowa mogilnika w tym miejscu nie jest możliwa. W styczniu 1999 roku burmistrz Boguszowa-Gorc złożył w Prokuraturze Rejonowej w Wałbrzychu doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Syndyka masy upadłościowej Kopalni "Baryt". Przez lata sprawa nie ruszyła z miejsca. Protestowali ekolodzy i mieszkańcy Boguszowa-Gorc, a stłuczka jak zalegała na terenie gminy Boguszów-Gorce tak zalega do dziś.

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu w 2009 roku przejęło działkę wraz z zalegającą na jej terenie stłuczką rtęciową. W maju 2011 roku Starosta Robert Ławski wystąpił do Wojewody Dolnośląskiego o przekazanie środków finansowych na wykonanie inwentaryzacji tego terenu. Na ten cel Wojewoda Dolnośląski przekazał 30 tysięcy złotych. Jednocześnie Wojewoda przekazał na usunięcie odpadów oraz ich unieszkodliwienie i złożenie na składowisku odpadów niebezpiecznych ponad 713 tysięcy złotych z budżetu państwa. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie trafił kolejny wniosek o dofinansowanie tego zadania. Wniosek został pozytywnie oceniony i 17 września wniosek ten został zakwalifikowany do dofinansowania w kwocie 2 milionów 852 tysięcy 537 złotych.
- Udało nam się pozyskać poważne środki finansowe na rozwiązanie tego problemu, który od lat trapi mieszkańców Boguszowa-Gorc – mówi starosta Robert Ławski. - Warto w tym miejscu podkreślić, że powiat na to zadanie nie wyda żadnych środków finansowych, a 100 procent pozyskaliśmy z zewnątrz.

Według przedstawicieli wydziału ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, a także Krzysztofa Paciepnika, członka zarządu powiatu wałbrzyskiego, to zadanie było dla powiatu priorytetem.
- Usunięcie tych odpadów było koniecznością – mówi Paciepnik. - Na szczęście, NFOŚiGW przyznał środki na usunięcie tej "bomby ekologicznej".

Jednocześnie przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu zapewniają, że stłuczka rtęciowa nie trafi na składowisko odpadów firmy Mobruk, które funkcjonuje w Wałbrzychu, bowiem Mobruk nie ma pozwolenia na składowanie odpadów rtęciowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~00 19-09-2012 13:44
MOBRUK jest "przedsiebiorczy", pewnie zdąży załatwić sobie pozwolenie i problem z Boguszowa zostanie przeniesiony do Wałbrzycha.
ona77 19-09-2012 19:26
nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka tak tak panie właścicielu składowiska to że Wild dostanie prezydenturę w naszym mieście to więcej jak pewne - wtedy nie dość że posprząta pan syf to i wypłaci wielomilionowe odszkodowania za narażanie mieszkańców na utratę zdrowia afera przebije nawet Amber Gold ! do usłyszenia :):)
~dr Wycior 19-09-2012 22:11
Od pisania bajek to był Brzechwa i Makuszyński
~xxxx 19-09-2012 23:20
22 LATA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SKANDAL....i co????leżało,truło i co dalej nikt nie poniesie konsekwencji??!!!
~77 20-09-2012 6:06
No to się zobaczy , a co do pisania to owszem popiszemy ulotki z linkiem co do dochodów właściciela linkiem jak płonie jego śmietnisko,oraz info wpływu miedzy innymi azbestu na organizm i poczekamy na efekty :) jeszcze tylko troszkę i skończy się parasol ochronny peło
~ste 20-09-2012 10:36
hehe no to daleko to wszystko nie wyjedzie, bo przecież mobruk jest raptem kilka kilometrów dalej... ale mieszkańcy w-cha nie mają co się obawiać bo przecież to już wszystko będzie częściowo ustabilizowane siarką :D
~ste 20-09-2012 10:40
no i oczywiście szkoda, że nikt nie poniósł za to konsekwencji... jak by syndyk miał z własnej kieszeni wybecelować prawie milion na usunięcie tego to by wiedział co z tym zrobić a o ówczesnych władzach kopalni barytu już nie wspomnę bo ta rtęć to tylko jeden z bardzo wielu wałków, który im uszedł na sucho... to taki nie nagłośniony abme gold

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group