Czytających: 9165

Szczawno-Zdrój: Sezon w pełni

Wtorek, 7 września 2021, 12:59
Aktualizacja: 13:00
Klub Tenisowy Szczawno Zdrój tuż po zakończeniu zawodów cyklu Tennis Europe w kategorii do lat 12 w dniach 31.08–5.09.2021 podjął się organizacji międzynarodowych zmagań do lat 18.

ITF SO’21 podobnie jak zawody U12 otrzymał honorowy patronat oraz wsparcie Polskiego Związku Tenisowego oraz Uzdrowiskowej Gminy Szczawno Zdrój. Juniorski turniej cyklu ITF to nie lada wyzwanie organizacyjne bowiem na starcie stanęło ponad stu zawodników z różnych stron Świata. Zawody rozgrywane były na dwóch obiektach a oprócz kortów w uzdrowisku rywalizacja toczyła się na wynajmowanych kortach w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu. Łącznie rywalizowano na 8 kortach.

W zmaganiach chłopców polscy zawodnicy nie mieli sobie równych a najlepszym graczem turnieju został Piotr Czaczkowski z Olsztyna, który w zaciętym finale pokonał Piotra Kusiewicza z Krakowa. Trzecie miejsca wywalczyli Oskar Grzegorzewski oraz Patryk Stokowski – obaj z Warszawy. W chłopięcych zmaganiach deblowych triumfowała para Palyszko/Stokowski pokonując w finale parę Czaczkowski/Gogulski.

W singlowym turnieju dziewcząt również dominowały Polki, a bezkonkurencyjna była Zuzanna Bednarz z Rzeszowa przed Darią Górską z Tczewa. Trzecie miejsca przypadły Słowaczce Karolinie Krajmer oraz Polce Laurze Koralik. W dziewczęcym turnieju deblowym najlepsza była para Bednarz/Koralik pokonują w finale pare Mackiewicz/Krajmer. Zmagania były znakomitą okazja do zdobycia pierwszych punktów do światowego rankingi ITF Juniors gdzie najlepsi zawodnicy mogą brać udział w juniorskich edycjach turniejów Wielkiego Szlema. Warto wspomnieć, iż to właśnie triumfator ubiegłorocznej edycji szczawieńskich zawodów Czech Jakub Mensik zdobywając w uzdrowisku pierwsze punkty rankingowe właśnie rozpoczął rywalizację juniorskim w US Open 2021. W ITF SO’21 wielu młodych polskich zawodników zdobyło pierwsze punkty co umożliwi im starty w kolejnych imprezach tej i wyższej rangi. Swoją szanse wykorzystali rownież lokalni zawodnicy KT Szczawno Zdrój bowiem grający z tzw „dziką kartą” Gabriel Wójcicki zapunktował w singlu (pokonał 7-go zawodnika turnieju) a w deblu kolejne punkty (pierwsze zdobył na zawodach w Puszczykowie) wywalczył Filip Kosiński będąc jednym z najmłodszych uczestników turnieju. Organizatorzy kierują szczególne podziękowania do wspomnianych patronatów oraz do firm które udzieliły wsparcia umożliwiając organizacje imprezy: DSR , Auto Salon Audi Świtoń-Paczkowski, Piekarnia Frąckowiak, Dolnośląski Związek Tenisowy, Bistro Słoneczna.