Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 2518
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Skontrolują w dowolnym miejscu

Wiadomości: Wałbrzych/powiat wałbrzyski
Czwartek, 7 listopada 2019, 10:54
Aktualizacja: Sobota, 9 listopada 2019, 8:16
Autor: red
Fot. KMP Wałbrzych
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.

Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym).

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).

(KGP)

Twoja reakcja na artykuł?

7
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
19%
Złości
10
48%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Ala 7-11-2019 13:21
To jakiś absurd. Wszelkie zakazy stawia się zazwyczaj z powodu zagrożenia które może stwarzać stojący tam samochód. Czyli stojący radiowóz do mandatów zagraża bezpieczeństwu.Czy nikt tego nie rozumie?
~sierżant szerszeń 7-11-2019 16:18
Nie znasz przepisów. W tej miejsce gdzie może stać jest obwarowane takimi warunkami, że powstała tzw. luka systemowa, tzn. są miejsca gdzie notorycznie łamane są przepisy, ale nie ma jak ich wyegzekwować, bo nie ma jak skontrolować.
~sierżant szerszeń 7-11-2019 16:18
W tej chwili...
~? 7-11-2019 20:18
No dobra niech radiowóz stoi w miejscu zakazu, lecz czy w tym miejscu mogą zatrzymać mój samochód do kontroli, i czy w przypadku takiego zatrzymania poniosą obligatoryjne odpowiedzialnośc za to co się stało?, a nadto jak będzie z tym wchodzeniem do mojego pojazdu celem odczytania licznika ,,jakaś nowa forma matrixa czyt,inwigilacji,, kto będzie płacił za czyszczenie wnętrza mojego pojazdu po wizycie np z zabłoconymi butami pana policjanta?
~? 7-11-2019 22:49
Zadałem sobie trud przeczytania rozporządzenia w powyższej sprawie i nigdzie nie znalazłem zapisów o sankcjach za niestosowanie się do poleceń policjantów, nadto jest np, zapis, że kierowca wyłącza silnik na polecenie kontrolującego, lecz nigdzie n i e m a zapisu, że sam nie mogę zgasić silnika w swoim samochodzie w toku owej kontroli, ogólnie oceniam te przepisy jako kolejny bubel dający tylko podstawy do dowolnego interpretowania przepisów przez policjantów (i nie tylko) w stosunku do kierujących.
~kl 8-11-2019 10:14
do: ~? (22:49)
Bo nie chodzi o bezpieczeństwo i takie tam a o ...zasilenie budżetu państwa na rozdawnictwa rządu!
~nemo 8-11-2019 11:32
Niech kontrolują! I wlepiają mandaty głąbom co zapierdal.a.ją i przepisy mają za nic. Sorry, ale jestem za!!!
~Dętka 8-11-2019 14:18
Jak ze 2 razy solidny TIR zdmuchnie radiowóz z miejsca niedozwolonego to się oduczą
~ 9-11-2019 1:49
Afryka i komuna

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group