Poniedziałek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 3447
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spotkanie polsko–niemieckie

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 16 listopada 2009, 9:38
Aktualizacja: 22:03
Autor: Daniel Wawryniewicz/red.
Fot. Daniel Wawryniewicz
W sobotni wieczór w wałbrzyskiej filii Politechniki Wrocławskiej miało miejsce uroczyste spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej z władzami Dolnośląskiego Stowarzyszenia Opieki nad Byłymi Więźniami Politycznymi Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W spotkaniu uczestniczył także wiceprezydent Piotr Sosiński.

Uczniowie i nauczyciele z gimnazjum z bawarskiego Bad Kissingen od 18-tu lat przyjeżdżają do Wałbrzycha w ramach akcji Maximilian Kolbe-Werk. Tym razem z Niemiec przybyło sześciu uczniów pod opieką trzech nauczycieli; opiekunem grupy jest Fell Valentin, nauczyciel religii. - Młodzież spotyka się tutaj z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Starają się dotrzeć z pomocą do więźniów, ale także wysłuchują ich opowieści. To akcja edukacyjna, w której po stronie polskiej uczestniczą też uczniowie LO nr 2 – wyjaśnia wiceprezydent Piotr Sosiński.

Zaproszeni goście m.in. odwiedzają obłożnie chorych. – Dziś po południu dotarliśmy do pięć osób, dzieląc się na dwie grupy - mówi pani Leokadia Słopiecka, prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Opieki nad Byłymi Więźniami Politycznymi Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Wolontariuszka Roku 2005 Regionu Wałbrzyskiego. - Mamy samochód i samotnym osobom dowozimy obiady, za które płaci fundacja Maximilian Kolbe-Werk. Ideą naszego stowarzyszenia jest docieranie z pomocą do osób, które przeżyły w więzieniach i obozach. Pracujemy, ile możemy – tłumaczy.

Goście zwiedzili także Kościół Pokoju w Świdnicy i muzeum Gross-Rosen. Po raz pierwszy nocują na koszt miasta, do tej pory na czas wolontariatu zatrzymywali się u byłych więźniów, z reguły u pani Leokadii.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group