Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 2459
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sprawa zobowiązań Gminy Wałbrzych wobec bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń ma swój dalszy ciąg

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 21 stycznia 2014, 11:30
Aktualizacja: Środa, 22 stycznia 2014, 15:42
Autor: red
Fot. użyczone
Dziś na wniosek bytomskiej Spółki odbyła się rozprawa przed Sądem Rejonowym w Wałbrzychu w sprawie ugody między Spółką a Gminą Wałbrzych. Do porozumienia jednak nie doszło.

Poniżej prezentujemy komunikat, jaki wydało Stowarzyszenie Nowoczesny Wałbrzych w sprawie zobowiązań Gminy Wałbrzych wobec bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Na załączonym zdjęciu prezentujemy również pismo, jakie bytomska Spółka przesłała do Stowarzyszenia Nowoczesny Wałbrzych.

KOMUNIKAT:

Zarząd Stowarzyszenia Nowoczesny Wałbrzych wyraża zaniepokojenie stanem finansów miasta Wałbrzycha. Przyjęty przez miejskich radnych budżet na rok 2014 w naszej opinii jest nierealny i grozi zapaścią, co skutkować może brakiem środków na finansowanie podstawowych potrzeb wynikających z funkcjonowania miasta takich jak oświetlenie ulic, sprzątanie czy inne usługi publiczne.

Wielomilionowe zadłużenie miasta, przeszacowany budżet w sytuacji niezrealizowania dochodów miasta w roku 2013, niedokończone inwestycje w najbliższym czasie skutkować mogą wstrzymaniem płatności kontrahentom i zaniechaniem realizacji zadań gminy. Taki scenariusz jest niestety prawdopodobny, bowiem radykalne przeszacowanie dochodów gminy w roku 2013 zmusiło władze miasta do zaciągnięcia kolejnych milionowych kredytów, co znacząco powiększa dług gminy, a podobnie przeszacowane wartości przyjęto również do planu na rok obecny.

Ponadto w sumie ogólnych wydatków w roku 2014 miasto Wałbrzych powinno uwzględnić również zaspokojenie roszczeń w kwocie przekraczającej 21 mln zł z tytułu zwrotu nadpłaty w podatku od wyrobisk górniczych wraz z odsetkami, jakiej domaga się bytomska Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która w tej sprawie dysponuje prawomocnymi wyrokami sądowymi. W budżecie Wałbrzycha na rok 2014 nie uwzględniono jednak tak znaczącej pozycji po stronie wydatków miasta. Wobec zaistniałej sytuacji Spółka zawiadomiła Regionalną Izbę Obrachunkową we Wrocławiu. W dniu 20 stycznia na wniosek bytomskiej spółki odbyła się rozprawa przed Sądem Rejonowym w Wałbrzychu w sprawie ugody, którą gmina Wałbrzych odrzuciła.

Oczekujemy od Prezydenta Wałbrzycha wyjaśnienia wałbrzyszanom, kiedy i w jaki sposób zamierza oddać spółce zasądzone na jej rzecz pieniądze i jak taki wydatek wpłynie na realizację tegorocznego budżetu.

Zarząd Stowarzyszenia Nowoczesny Wałbrzych

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group