Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 5631
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Środki z UE dla przedsiębiorców

Środa, 14 czerwca 2017, 17:30
Aktualizacja: Czwartek, 15 czerwca 2017, 9:46
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Środki z UE dla przedsiębiorców
Fot. Robert Bajek
20 czerwca na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbędzie się skierowane do przedsiębiorców z terenu Aglomeracji Wałbrzyskiej spotkanie "Fundusze Unii Europejskiej receptą na sukces dolnośląskich przedsiębiorców".

Do udziału w spotkaniu zaproszonych zostało 300 przedsiębiorców z terenu Aglomeracji Wałbrzyskiej. Celem spotkania "Fundusze Unii Europejskiej receptą na sukces dolnośląskich przedsiębiorców" jest przekazanie wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej, która pozwoli przedsiębiorcom na bezproblemowe aplikowanie o środki unijne. Przebieg, cel i korzyści wynikające z udziału w zbliżającym się spotkaniu zostały przedstawione podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w wałbrzyskim Ratuszu.

- To działanie ma zwiększyć zdolność absorpcji środków unijnych w ramach południowego obszaru Dolnego Śląska, który ma wyraźnie trudniejszą historię ostatnich 20-30 lat. Z wielu powodów z przedsiębiorczością na tym obszarze nie jest tak dobrze jak w wielu miejscach na Dolnym Śląsku, szczególnie w okolicach Wrocławia. Od wielu miesięcy promujemy zarówno fundusze związane z ZIT-em Aglomeracji Wałbrzyskiej, ale również ze wszystkimi funduszami, które wspierają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa - powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

O lokalnej przedsiębiorczości mówił Kamil Orpel - zastępca kierownika Biura Zarządzania Strategicznego, Nadzoru Właścicielskiego, Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego UM Wałbrzych:

- Gmina Wałbrzych chce aktywnie wspierać lokalnych przedsiębiorców z Wałbrzycha i Aglomeracji Wałbrzyskiej po to, żeby południe Dolnego Śląska doganiało północ. Poprzez inwestycje, poprzez rozszerzanie swojej działalności na lokalnym rynku, poprzez uzyskiwanie coraz większych dochodów przedsiębiorcy wspierają rozwój lokalnej społeczności i budują lokalny dobrobyt nie tylko dlatego, że dostarczają do Urzędu Miasta podatki, które następnie są inwestowane chociażby w infrastrukturę techniczną czy społeczną, ale także dlatego, że dają stabilną pracę mieszkańcom Wałbrzycha i Aglomeracji Wałbrzyskiej. Gmina Wałbrzych jest otwarta na współpracę i dialog z przedsiębiorcami, ponieważ zależy nam, aby ten kapitał którym obracają, ten kapitał który posiadają nasi lokalni przedsiębiorcy był tutaj reinwestowany, tutaj ponownie angażowany. Dlatego chcemy stworzyć warunki do tego, aby przedsiębiorcy czuli wsparcie gminy i urzędu. Głównym zadaniem gminy jest tworzenie sprzyjających, korzystnych warunków do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. I to czynimy, chociażby poprzez inwestycje infrastrukturalne, szczególnie w infrastrukturę drogową na niespotykaną dotąd skalę. To ważne, żeby przedsiębiorcy mieli dobrą infrastrukturę. Także poprzez zwolnienie z podatku od nieruchomości. Dla przedsiębiorców, którzy tutaj inwestują, tworzą nowe inwestycje, rozszerzają swoją działalność są zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres do trzech lat. Są też dedykowane środki w ramach ZIT-u Aglomeracji Wałbrzyskiej dla przedsiębiorców na rozwój działalności, na innowacyjność, która pobudza i rozwija konkurencję przedsiębiorców.

Spotkanie podzielone będzie na dwie części. W części pierwszej zaprezentowana zostanie oferta instytucji otoczenia biznesu i formy wspierania przedsiębiorców przez Gminę Wałbrzych. W części drugiej przedstawione zostaną merytoryczne i praktyczne zasady pozyskiwania środków, możliwości wsparcia przedsiębiorców z Aglomeracji Wałbrzyskiej, oraz wskazówki dotyczące aplikowania o środki unijne.

- Inicjatywa, w ramach której przedsiębiorcy mogą się spotkać i otrzymać informacje, które są im potrzebne aby rozwijać swoje firmy, rozwijać swoją działalność, lub zapoczątkować nową działalność jest bezcenna. Z naszych badań wynika, że takie spotkania są bardzo potrzebne, gdyż nie zawsze przedsiębiorcy wiedzą, gdzie o taką pomoc się zwrócić. Spotkanie podczas którego będą mogli taką pomoc uzyskać jest bardzo istotne. To nie tylko informacja skąd można pozyskać środki, ale również informacja zwrotna jakich środków przedsiębiorcy potrzebują, na co te środki będą przeznaczane, w jakim zakresie ma być udzielana pomoc. To jest też bardzo ważne. Fundusz Regionu Wałbrzyskiego już od 25 lat wspiera przedsiębiorczość na Dolnym Śląsku - powiedziała Beata Szczepankowska - Pełnomocnik Zarządu ds. Realizacji Projektów Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, który jest partnerem spotkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group