Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 5797
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Stale się doskonalą

Sobota, 7 maja 2022, 12:36
Aktualizacja: 12:37
Autor: red
Wałbrzych: Stale się doskonalą
Fot. Bartłomiej Nowak
W maju zeszłego roku, 22 nauczycieli z 4 wałbrzyskich szkół zawodowych zostało przywitanych przez Władze Gminy Wałbrzych oraz władze Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa podczas inauguracji studiów podyplomowych Lean Management – metodologii ciągłego doskonalenia. W ten sposób ruszyły pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce.

Przez niemal rok nauczyciele i kadra kierownicza szkół:
• Zespół Szkół nr 5,
• Zespół Szkół nr 7,
• Zespół Szkół Politechnicznych ‘Energetyk”
• Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych
przygotowywali się do prowadzenia przyszłych zajęć lekcyjnych z uczniami ww. szkół, w obszarze ciągłego doskonalenia.

Metodologia Lean Management jest wykorzystywana w biznesie jako sposób na optymalizację działań w obszarze kosztów i czasu realizacji oraz poprawy jakości. Skupia się na eliminacji strat w procesach i budowaniu zaangażowania ludzi do ciągłego doskonalenia. Nauczyciele uczestniczyli w 180 godzinach atrakcyjnych zajęć (11 zjazdów sobotnio-niedzielnych, stacjonarnych), brali udział w 10 dodatkowych prezentacjach eksperckich z firm m.in. jak: Manpower, Impel Business Solutions, KRUK oraz wysłuchali 5 webinarów wspierających poznawaną merytorykę. W ramach studiów uczestniczyli w ponad 15 różnych symulacjach i grach, poznając ciekawe formy prowadzenia warsztatów czy lekcji w podanym zakresie.

Studia były prowadzone w trybie stacjonarnym, w formule praktycznej z wieloma ćwiczeniami i symulacjami/grami, które miały przybliżyć nauczycielom temat lepszej organizacji miejsca pracy, optymalizacji procesów, poprawy jakości, standaryzacji, wizualizacji i wielu innych zagadnień, ważnych z perspektywy biznesu w Polsce. Studia prowadził Partner merytoryczny uczelni, firma LMCG z Wrocławia, ale w projekt zaangażowani byli również eksperci ze znanych firm wałbrzyskich, takich jak Mando czy NSK.

Studia te były elementem większego pionierskiego projektu „WAŁBRZYSKA AKADEMIA KAIZEN - rozwój kompetencji i kwalifikacji zawodowych uczniów i nauczycieli”, realizowanego w ramach środków RPO WD 2014-2021 woj. dolnośląskiego: działanie 10.4.4 Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy – ZIT AW.

Projekt ten jest realizowany przez Fundację Edukacji Europejskiej w Wałbrzychu w partnerstwie z Gminą Wałbrzych oraz firmami: Petra Consulting – Sylwia Petryna, Kidstech spółka z o.o. oraz wrocławską firmą Lean Management Consulting Group.

W ramach projektu zaplanowano 10 różnorodnych zadań. Jednym z nich są właśnie studia podyplomowe Lean Management dla nauczycieli. Z innych zadań można wymienić np. staże zawodowe dla nauczycieli i uczniów (Akademia Praktyczna), wyposażenie szkół i klas w odpowiednie narzędzia do prowadzenia zajęć z tematu Lean Management, przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć dla uczniów (Akademia Kaizen).

Celem projektu Wałbrzyska Akademia Kaizen jest m.in. przygotowanie uczniów wałbrzyskich szkół do pracy w przedsiębiorstwach działających w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w których są stosowane narzędzia Lean Management. W ten sposób absolwent wałbrzyskiej szkoły zawodowej, może być atrakcyjnym kandydatem do pracy. Patrząc w przyszłość - należy myśleć o tym, aby w programach nauczania w wałbrzyskich szkołach zawodowych, pojawił się dodatkowy obowiązkowy przedmiot np. o nazwie „Elementy optymalizacji procesów produkcyjnych i usługowych". Dlatego tak ogromne znaczenie ma doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych w tym zakresie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
25%
Cieszy
2
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
50%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group