Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4788
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Stara Kopalnia w sieci

Poniedziałek, 16 listopada 2020, 7:24
Aktualizacja: 13:25
Autor: red
Wałbrzych: Stara Kopalnia w sieci
Fot. Stara Kopalnia
Mimo zamknięcia Stara Kopalnia w Wałbrzychu cały czas funkcjonuje w sieci – instytucja zaprasza do korzystania z zajęć edukacyjnych, warsztatów i spotkań ze sztuką na swoim Facebook’u.

11 listopada w ramach Dnia Niepodległości na wieży widokowej Starej Kopalni zawisła ogromna polska flaga. Była to akcja zorganizowana wspólnie z Dziennikiem Wałbrzych i miała na celu zachęcenie odbiorców do dzielenia się w mediach społecznościowych zdjęciami pokazującymi jak obchodzą oni to ważne święto. Wieczorem wieża rozbłysła również biało-czerwonym światłem.

W miniony weekend odbyło się kolejne wydarzenie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz, którego współorganizatorem jest Stara Kopalnia. W industrialnych przestrzeniach Sztygarówki miała miejsce prezentacja wystawy „Komeda- Kalendarium Życia”. Ekspozycja przedstawia sylwetkę i najważniejsze wydarzenia z życia Krzysztofa Komedy, w formie fotograficzno-opisowej. Znajdują się na niej również plansze z tytułami wszystkich filmów i płyt z muzyką Komedy. W sobotni wieczór widzowie za pomocą streamingu mogli zapoznać się z życiem artysty przedstawionym na wystawie. Następnie miał miejsce recital (również w wersji online) Piotra Damasiewicza – cenionego trębacza jazzowego. Program recitalu pod tytułem :Muzyczne opowieści o Komedzie” skupiony był na filmowo-muzycznym dorobku pianisty. Odbiorcy mogli usłyszeć tematy "What Have You Done to Its Eyes?", "Sarah's Song", "Rosemary’s Baby", oraz motywy z filmu "Nóż w wodzie" i wiele innych. Oprócz Piotra Damasiewicza na scenie pojawił się także Andrzej Rumianowski, prezes Muzeum Jazzu w Warszawie.

Szczegóły dotyczące kolejnych wydarzeń oraz zmian w programie znajdują się na stronie www.haldajazz.com/2020/.

Stara Kopalnia, pomimo zamknięcia, działa cały czas w wersji online. Na Facebook’u instytucji pojawiają się liczne materiały w formie zdjęć i filmów dotyczących obiektu, jego historii i kopalnianej ekspozycji. Od przyszłego tygodnia ruszają „Wtorki ze sztuką” – będą to specjalnie przygotowane, bezpłatne spotkania online dotyczące sztuki, które będą prowadzone przez pracowników Centrum Ceramiki Unikatowej i Galerii Sztuki Współczesnej. Spotkania będą się odbywać w każdy wtorek o godzinie 16.00 na Facebook’u Starej Kopalni.

Instytucja zaprasza również do skorzystania z oferty zajęć edukacyjnych. W formie online odbywają się lekcje muzealne m.in. Mechaniczna Kopalnia, podczas której uczestnicy odwiedzają maszynownię i kuźnię czy Wokół tradycji górniczych, gdzie zgłębiają wiedzę o tradycjach głównie związanych z obchodami Barbórki. Na zakończenie każdej lekcji dzieci mają do wykonania zadania polegające na rozwiązaniu testu czy karty zadań w nawiązaniu do prowadzonych zajęć lub wykonania np. górniczego czako z papieru. Zajęcia prowadzone są w dużej mierze interaktywnie - uczestnicy mogą aktywnie brać udział w lekcjach, zadając pytania prowadzącym i omawiając zagadnienia, które są poruszane. Lekcje są dostosowane do wieku uczestników. W ofercie edukacyjnej znajdują się także warsztaty artystyczne prowadzone przez ceramików z Centrum Ceramiki Unikatowej. Aby każdy chętny mógł zdalnie uczestniczyć w zajęciach, będą one oparte o rzeczy, które każdy ma w domu. Program edukacyjny znajduje się na stronie www.starakopalnia.pl

Czynny jest teren zewnętrzny Starej Kopalni – podczas spaceru można z bliska obejrzeć ogromne maszyny górnicze stanowiące część kopalnianej ekspozycji, zobaczyć ogródek geologiczny i przyjrzeć się całej infrastrukturze – warto podkreślić, że aż 17 budynków na terenie obiektu jest wpisanych do rejestru zabytków. Na spacer po kopalni można wybrać się codziennie w godzinach 10.00-18.00. Otwarta jest także Kawiarnia Sztygarówka – aromatyczna kawa czy słynna korzenna herbata Gorąca Barbara są dostępne na wynos.

W Kawiarni można też zaopatrzyć się w pamiątki i ręcznie wykonane gadżety oraz otrzymać Mapę Wałbrzyskich Gwarków i wyruszyć na ich poszukiwanie – znajdują się one na terenie całego Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
3
60%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group