Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 2973
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Stop Plastik

Piątek, 13 września 2019, 15:04
Aktualizacja: Niedziela, 15 września 2019, 8:19
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Stop Plastik
Fot. Robert Bajek
Na Placu Grunwaldzkim odbyła się dzisiaj konferencja prasowa podsumowująca trwającą od początku maja br. wałbrzyską akcję "Stop Plastik".

Akcja "Stop Plastik" miała na celu wyeliminowanie jednorazowego plastiku z instytucji podległych miastu. Podczas dzisiejszej konferencji przedstawione zostały działania zmierzające do ograniczenia zużycia plastiku, jakie prowadziła w ciągu tych czterech miesięcy Gmina Wałbrzych i efekty tych działań. Zaprezentowane zostały również kolejne inicjatywy, dzięki którym ilość jednorazowych przedmiotów plastikowych ma zostać zredukowana. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadził całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych.

- Cztery miesiące temu spotkaliśmy się tutaj, żeby powiedzieć że rozpoczynamy w Wałbrzychu realną batalię o to, żeby plastiku było w środowisku mniej. Mimo wielu różnych powątpiewań czy to ma sens radni miasta na mój wniosek podjęli decyzję aby miasto przestało finansować jakąkolwiek działalność, w której jednorazowy sprzęt plastikowy będzie wykorzystywany. Czyli inaczej mówiąc od 1 maja Wałbrzych stał się miastem bez plastiku. Były wątpliwości dotyczące tego jaki to będzie miało skutek, były propozycje żeby liczyć to jaki to będzie miało efekt, no i dzisiaj spotkaliśmy się po to, żeby podsumować te cztery miesiące i powiedzieć jaki to będzie miało efekt w skali roku. Efekt przeszedł nasze wszelkie szacunki. To, że instytucje miejskie przestały używać plastikowych butelek dało taki efekt, że roczne zużycie tylko w tych instytucjach będziemy mieli o prawie 110 000 butelek plastikowych mniej w Wałbrzychu. A proszę pomyśleć co by było, gdyby mieszkańcy miasta wzięli sobie to do serca. Jeśli chodzi o worki foliowe to efekt jest jeszcze większy. Podjęliśmy prostą decyzję. W większości urzędów zmniejszyliśmy liczbę koszy biurowych, do których się wrzuca jakiś niewykorzystany papier czy jakieś odpady biurowe. Okazuje się, że liczba generowanych wyciąganych worków w czasie sprzątania jest ogromna. Zmniejszyliśmy liczbę koszy od urzędu przez szkoły i instytucje, a co za tym idzie osoby sprzątające, utrzymujące porządek, przestały wyciągać niewyobrażalną liczbę tych worków foliowych, które zresztą w ogromnej większości zapełnione były w drobnej części. Rocznie zużywamy o prawie 300 000 worków foliowych mniej. Efekt po czterech miesiącach jest naszym zdaniem, myślę że nie tylko naszym, bardzo budujący. To znaczy, że możemy ograniczyć plastik w środowisku radykalnie, właściwie wprowadzając proste, banalnie proste ograniczenia czy regulacje - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Prezydent mówił również o certyfikowaniu zakładów gastronomicznych i usługowych, gdzie nie będzie wykorzystywany plastik jednorazowego użytku w sytuacji, gdy może być zastąpiony innymi surowcami. Akcja certyfikacji ruszy od 1 października. Zmiany czekają też szkolne sklepiki. Nie będzie można w nich sprzedawać produktów, a zwłaszcza wody, w plastikowych butelkach PET. Jak podkreślał prezydent Szełemej każde dziecko otrzyma bidon wielokrotnego użytku i może korzystać z wody kranowej, która jest bardzo dobrej jakości.

Ogółem dzięki akcji "Stop Plastik" roczne zużycie plastikowych butelek PET zmniejszy się o 108 487, a foliowych worków na śmieci o 291 720. W Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój zmniejszono miesięczną produkcję odpadów plastikowych o 6 000 butelek PET, co rocznie daje 72 000 butelek i 36 000 naczyń jednorazowych rocznie. Łącznie Aqua Zdrój generuje o 108 000 sztuk odpadów plastikowych rocznie mniej. Dodatkowo podczas organizowanego przez Aqua Zdrój półmaratonu zmniejszono zużycie plastiku o 45 200 sztuk, co w sumie daje liczbę 153 200 sztuk plastikowych śmieci rocznie. Urząd Miejski zrezygnował z zakupu wody w butelkach PET, których w 2018 roku zakupił 4 800.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wyeliminował naczynia plastikowe, których w roku ubiegłym było 10 250 sztuk. Muzeum Porcelany zrezygnowało zarówno z plastikowych pojemników na napoje i przekąski, jak też z pakowania towarów zakupionych w Muzeum w opakowania zagrażające środowisku, takie jak np. folia bąbelkowa. BWA wprowadziło papierowe torby, a podczas spotkań i wernisaży używane są zastawy szklane. Z plastikowych naczyń jednorazowych i butelek PET zrezygnował też Wałbrzyski Ośrodek Kultury.

W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia wszelkie jednorazowe opakowania plastikowe zastąpiono naczyniami i opakowaniami papierowymi, naczyniami z mączki kukurydzianej i drewna. Dało to 1 900 butelek PET mniej każdego miesiąca. W Zamku Książ zrezygnowano z zakupu wody w plastikowych butelkach, której w zeszłym roku zakupił 7 776 butelek. W Hotelu Książ również nie ma już plastikowych butelek, szamponetek i kubeczków - łącznie tych produktów wyrzucano ponad 18 000 rocznie.

Twoja reakcja na artykuł?

5
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
20%
Nudzi
1
7%
Smuci
1
7%
Złości
5
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group