Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strażacy podsumowali 2012 rok

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 1 marca 2013, 13:01
Aktualizacja: 22:55
Autor: PAW
Fot. PAW
Dziś w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Ogrodowej w Wałbrzychu przedstawiona została informacja o stanie bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Wałbrzych, ale również miejscowości powiatu wałbrzyskiego. Wałbrzyska PSP zatrudnia 135 strażaków oraz 6 osób cywilnych.
- Podpisaliśmy umowę z ZS nr 4 w Wałbrzychu. Kształcą się tam młodzi ludzie w klasie o profilu strażackim. Mam nadzieję, że za parę lat te osoby wzmocnią naszą kadrę - mówi st.bryg. Grzegorz Kułak, komendant PSP Wałbrzych.

W roku 2012 ze służby w PSP Wałbrzych odeszło 12 druhów, a przyjęto do pracy 15 nowych funkcjonariuszy. Od maja 2012 roku wałbrzyscy strażacy wreszcie mogli przenieść się do nowej siedziby przy ulicy Ogrodowej. Pomieszczenia użytkowane dotychczas przy ulicy Piasta na Białym Kamieniu zostały przekazane właścicielowi, a więc gminie Wałbrzych.
- Obecna lokalizacja naszych jednostek, a więc ulica Matejki oraz Ogrodowa, są optymalne i dzięki temu możemy w kilka minut docierać do zdarzeń – mówi Grzegorz Kułak.

W 2012 roku jednostki straży pożarnej uczestniczyły w 1859 zdarzeniach i oznacza to spadek w porównaniu z rokiem 2011, kiedy odnotowano 2058 zdarzeń, w których uczestniczyli strażacy. Najczęstszą przyczyną interwencji strażaków są pożary (955), następnie miejscowe zagrożenia (845) i fałszywe alarmy to 59 przypadków. Oczywiście ze względu na wielkość najczęściej strażacy interweniowali w Wałbrzychu, bo 1227 razy, co oznacza spadek w porównaniu z rokiem 2011, kiedy odnotowano 1407 zdarzeń. Na kolejnym miejscu jest Boguszów-Gorce (210 przypadków), a w pozostałych gminach powiatu wałbrzyskiego liczba zdarzeń waha się od 36 do 83.
- To był dość spokojny rok dla straży pożarnej. Nie odnotowaliśmy na szczęście żadnych klęsk żywiołowych – mówi Grzegorz Kułak. – Nasze działania wspierają jednostki OSP, których w powiecie jest 16.

Zdaniem komendanta Kułaka, najlepiej zabezpieczoną gminą jest Czarny Bór, który dysponuje 5 jednostkami OSP. Jednak są gminy, gdzie jednostki OSP nie działają lub działają mniej prężnie.

Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk uważa, że wyposażenie PSP Wałbrzych jest zadowalające.
- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że potrzeby w tym zakresie są olbrzymie, ale zapewniam, że Gmina Wałbrzych przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa i dlatego PSP może liczyć na nasze wsparcie – mówi Nowaczyk.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group