Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 2103
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Studenci wałbrzyskiej PWSZ pokazali swój potencjał

Czwartek, 19 maja 2011, 10:24
Aktualizacja: Niedziela, 22 maja 2011, 9:41
Autor: Sven
Wałbrzych: Studenci wałbrzyskiej PWSZ pokazali swój potencjał
Fot. Sławomir Pawlik
Rysunki, grafiki, projekty i instalacje wypełniły park wokół wałbrzyskiej PWSZ. Studenci Architektury Krajobrazu pokazali swoją wizję otaczającej nas rzeczywistości.

- „Twórczość jest przejawem instynktu życia” – cytatem z Władysława Lama otworzyła wystawę Barbara Piątkowska i dodała: - Każdy człowiek ma w sobie potencjał intelektualny i twórczy. Każdy ma też czasem potrzebę wyrażenia tego, co w nim drzemie. Świadectwem tego są zaprezentowane prace studentów I i II roku Architektury Krajobrazu. Podziwiajmy, oceniajmy, krytykujmy, bo po to się zebraliśmy – zachęcała na koniec Prorektor ds. Nauki, Dydaktyki i Spraw Studenckich doc. dr Barbara Piątkowska.

Poza spod znaku czarnego humoru, zainteresowaliśmy się projektami zagospodarowania przestrzeni. Specjaliści od architektury krajobrazu zgodnie twierdzą, że w tej dziedzinie Wałbrzych ma prawie nieograniczony potencjał, nie tylko z powodu wieloletnich zaniedbań, ale także z powodu inspirującego położenia i ukształtowania terenu.

Na ten temat wdaliśmy się w krótką rozmowę z dr inż. Anną Zarębą, prowadzącą zajęcia ze studentami, których prace wystawiono:
- To nie są gotowe projekty, ale raczej koncepcje. Ubiegłoroczne pomysły naszych studentów znalazły uznanie w oczach miejskiego ogrodnika. Jest szansa, że niektóre z nich zostaną wykorzystane.
Moi studenci przygotowali projekty dla terenów zaniedbanych lub niezagospodarowanych. Jednym z takich miejsc jest obszar po byłym cmentarzu przy ul. Głównej na Piaskowej Górze. Mógłby tam być teren o charakterze wypoczynkowo – rekreacyjnym, oczywiście z poszanowaniem przeszłości tego miejsca. Koncepcja ma wymiar raczej idealistyczny. Zdajemy sobie sprawę, że finanse miasta nie sprzyjają takim inwestycjom, są inne priorytety, choćby zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Nimi zajmiemy się w następnym semestrze. Teren na Piaskowej Górze ma także walory dydaktyczne. Jest tam określony układ przestrzenny. Projektowanie dla przestrzeni mającej narzucone określone reguły jest trudniejsze, jest poważniejszym wyzwaniem dla projektanta i dobrym doświadczeniem – zakończyła dr Anna Zaręba.

Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce w miejsce sporów o to, kto ile kupił głosów, pojawią się twórcze dyskusje na temat uporządkowania i zagospodarowania miejskiej przestrzeni.

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group