Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 3505
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Świętowali Dzień Górnika

Wtorek, 5 grudnia 2017, 9:18
Aktualizacja: Środa, 6 grudnia 2017, 11:20
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Wałbrzych: Świętowali Dzień Górnika
Fot. Piotr Skomorokiewicz
W sobotę świętowały panie, a w poniedziałek swój dzień mieli panowie. Na terenie Starej Kopalni odbyła się tradycyjna Karczma Piwna.

Wałbrzyscy górnicy i zaproszeni goście świętowali Dzień Górnika już po raz trzeci w Starej Kopalni. Wczorajsza impreza jest nawiązaniem do karcz piwnych, organizowanych przez górników w ramach obchodów Barbórki.
- Każda kolejna taka impreza sprawia, że to miejsce rośnie. Choć od już dwudziestu lat nie działają kopalnie, to Wałbrzych jest górniczy i będzie zawsze górniczy. Ta ciężka praca zawsze będzie symbolem naszego miasta – powiedział obecny na Karczmie Piwnej prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Po krótkim przemówieniu Prezydenta rozpoczęła się część oficjalna. Był hymn górniczy, symboliczne poświęcenie przez kapelanów, a także przytoczony został regulamin obowiązujący tego dnia, a za jego złamanie można było np. za karę trafić w dyby. Na górnika pasowano pochodzącego z Wałbrzycha posła na Sejm Tomasza Siemoniaka. Wszystko to odbywało się przy jedynym tego dnia napoju – piwie. Nad pilnowaniem porządku na sali czuwali Gwarkowie.

Na Karczmie zjawiło się wielu gości m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, przedstawiciele KGHM, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński oraz członkowie zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej wraz z prezesem Jackiem Kasprzykiem, przedstawiciele i radni Wałbrzyscy oraz delegacja miasta partnerskiego z niemieckiego Freibergu.

Od piątku w obchodach Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka” w Starej Kopalni pomagali uczniowie z Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu pod opieką Włodzimierza Malty, którzy obecni byli również na wczorajszej Karczmie.

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group