Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2854
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świętowali Dzień Górnika

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 5 grudnia 2017, 9:18
Aktualizacja: Środa, 6 grudnia 2017, 11:20
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Fot. Piotr Skomorokiewicz
W sobotę świętowały panie, a w poniedziałek swój dzień mieli panowie. Na terenie Starej Kopalni odbyła się tradycyjna Karczma Piwna.

Wałbrzyscy górnicy i zaproszeni goście świętowali Dzień Górnika już po raz trzeci w Starej Kopalni. Wczorajsza impreza jest nawiązaniem do karcz piwnych, organizowanych przez górników w ramach obchodów Barbórki.
- Każda kolejna taka impreza sprawia, że to miejsce rośnie. Choć od już dwudziestu lat nie działają kopalnie, to Wałbrzych jest górniczy i będzie zawsze górniczy. Ta ciężka praca zawsze będzie symbolem naszego miasta – powiedział obecny na Karczmie Piwnej prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Po krótkim przemówieniu Prezydenta rozpoczęła się część oficjalna. Był hymn górniczy, symboliczne poświęcenie przez kapelanów, a także przytoczony został regulamin obowiązujący tego dnia, a za jego złamanie można było np. za karę trafić w dyby. Na górnika pasowano pochodzącego z Wałbrzycha posła na Sejm Tomasza Siemoniaka. Wszystko to odbywało się przy jedynym tego dnia napoju – piwie. Nad pilnowaniem porządku na sali czuwali Gwarkowie.

Na Karczmie zjawiło się wielu gości m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, przedstawiciele KGHM, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński oraz członkowie zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej wraz z prezesem Jackiem Kasprzykiem, przedstawiciele i radni Wałbrzyscy oraz delegacja miasta partnerskiego z niemieckiego Freibergu.

Od piątku w obchodach Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka” w Starej Kopalni pomagali uczniowie z Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu pod opieką Włodzimierza Malty, którzy obecni byli również na wczorajszej Karczmie.

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~B. G. 5-12-2017 11:18
Byłem, czułem się jak na kongresie PO. Wyprofilowane dziennikarzy, potem zaczęła się nagonka na PiS i chwalenie (bezbłędności?) PO. Żenada, to była Barbórka polityczna a nie Górnicza. Ostatni raz byłem na takim wiecu politycznym. Żarty chowają się przy sucharach Karola Strasburgera.
~B. G. 5-12-2017 11:19
Oczywiście miało być wyproszenie dziennikarzy a nie wyprofilowanie*
~Walbrzych 5-12-2017 11:41
I czym się mają pochwalić komunisto-boryslawiaczki??? Do czego doprowadzili walbrzyskie gornictwo? Węgiel walbrzyski najlepszy do produkcji stali zamkneli po to aby w Niemczech dalej kopalnie funkcjonowały!!! I czym się się szczycicie? Co w walbrzychu wam dali tusk ze schetyną???
~były górnik 5-12-2017 12:19
Ciekawe, co robił tam "wybitny górnik" ze Szczawna-Zdroju, niejaki Marek F.? Ale chyba nie posłużyło mu górnicze piwko, bo nie załapał się na żadną fotę :)
~jr 5-12-2017 14:18
Do czego doprowadzili wałbrzyskie górnictwo? ~Walbrzych powinien wiedzieć, a jeżeli nie niech posłucha lub poczyta na ten temat. Pozdrawiam.
~gwarek 5-12-2017 15:28
Nikt nie stanął w obronie ,naszych Wałbrzyskich kopalń nawet załogi górnicze stały z boku czekali wszyscy na odprawy pieniężne .Dziś po 23 latach można po wspominać ale i tak to nie wróci co było sami żeśmy zniszczyli choćby np.sztolnię w ośrodku szkoleniowym Gabriel w Sobięcinie szkoda słów ale tak było.Pozostała na Stara Kopalnia i Festiwal Górniczy cieszmy się choć z tego bo pamiętam że początki Stowarzyszeń Górniczych były trudne ale są .
~Grzegorz 5-12-2017 19:18
Po pierwsze NIE BYŁO wicewojewody Kamila Zielińskiego ani burmistrza Szczawna na sali - myślę że wiedzieli że to będzie feta klakierów PO i Romana (nie mówię tu o Górnikach bo to porządni ludzie). Było za to witanie takich nieudaczników jak prezes uzdrowiska Skrzywanek, prezes Aqua Zdroju, wychwalanie Siemoniaka jaki to z niego mecenas Wałbrzycha w sejmie, pani Żabskiej i prezydenta Romana którego określano "odnowicielem" i życzono 3 kadencji. Potem wyproszono TV i prasę bo były też tradycyjne piosenki z ostrym humorem o polityce szkoda że tylko o Pisie i Nowoczesnej teksty typu Antoni ku...s itp a potem pochwały dla PO, Siemoiaka i oczywiście Romana. Widać było jednak że tylko część zgromadzonych to bardzo bawiło i klaskali a spora połowa przybyłych górników była raczej zniesmaczona. Tyle
~Wojtek 5-12-2017 19:22
Śmieszna ta Barbórka. Co wspólnego ma Siemoniak z górnictwem, chyba to że jak Balcerowicz z UW rozwalali Wałbrzyskie Kopalnie to on nalezał do tej partii. A gdzie słynne posłanki z PO które latają po festiwalach zupy.
~JanW2017 5-12-2017 20:19
Siemoniak pochodzi z rodziny górniczej z Sobięcina
~wyzwalacz 5-12-2017 21:45
W Wałbrzychu Żuk , żaba i byle baba pochodzi z rodziny górniczej. Tym emerytom gorniczym my młodzi odbierzemy emerytury bo są oni sprawcami wygnania nas za granicę bo stali z boku jak rozwalali kopalnie.To nie było i nie jest uczciwe .
~grazik 5-12-2017 23:19
wyzwalaczu ;( sam uciekłeś za granicę za dobrobytem , tylko leserów tam tez nie potrzebują jak widać ;) a od górników to z daleka , oni ciężko pracowali , tracili życie i zdrowie ty gówniarzu zas...y co to wiesz o górnikach?! codzienny strach czy wyjedzie żywy , choroby płucne i to po to by wyżywić rodzinę szczylu jeden ! z nieba manna nie spada a ty przestań ćpać bo mózg ci już szwankuje!
~waclaw 5-12-2017 23:23
PANOWIE WAM NIC SIE NIE PODOBA MAM PYTANIE SAMI SIEBIE LUBICIE BO WIDZAC PO WASZYCH WPISAC TO MSTRZOSTWO ABSURDU STARE PIERDOSNIKI ODWALCIE SIE OD GÖRNIKÖW A BYLI GÖRNICY MAJA PRAWO ZAPROSIC KOGO CHCA BO TO ICH SWIETO SPADAJCIE NA DRZEWO BO NA MALPY TAKIE JAK WY SZYSZKO POLUJE A WAM KOCHANI BRACIA GÖRNICY ZASYLAM JAK NAJSERDECZNIEJSZE ZYCZENIA ZASYLA STARY GÖRNIK KWK THOREZ WACLAW SZCZESC BOZE
~stylRomana Odnowiciela 6-12-2017 8:11
Roman=Kaczor. Nawet święto górnicze wykorzysta do POlitycznej propagandy.
~wyzwalacz 6-12-2017 8:34
Za dobrobytem ? Co ty wiesz grozi o życiu młodych w latach 2000 do 2005?Ja musiałem spieprzac za chlebem bo zwyczajnie tu nie dojadalem . I nie zapomnę tego ani emerytom gorniczym którzy mieli ze mnie polewe jak musiałem dymac za 3zl/h bez umowy ani politykom do tej pory zabetonowanym po samorządach. Takich jak ja są legiony
~Gwarek 6-12-2017 20:07
Trzeba bylo przyjsc za praca do biedaszybu, kultywowac historyczne tradycje Walbrzycha. Walbrzych weglem stoi, wielu gwarkow po dzis dzien wydobywa go tradycyjnymi metodami. Niestety, gwarkow na Barborke nie zaproszono. Swietowalismy we wlasnym gronie, wspominajac Hansa, ktory na Fuchsbergu znalazl czarne kamienie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group