Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2536
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szczepienia i ostrożność

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 7 września 2020, 6:41
Aktualizacja: Środa, 9 września 2020, 8:44
Autor: JAZ
Fot. red
Rozpoczął się rok szkolny 2020/2021 i związku z panującymi obostrzeniami sanitarnymi, ma on zupełnie inny charakter oraz wymiar jak te, które mieliśmy okazję przeżywać w latach poprzednich.

Największą wartością w obecnych dniach będzie zapewnienie bezpieczeństwa, dzięki czemu dzieci i młodzież będą mogli kontynuować naukę przez okres 10 miesięcy bez dodatkowych przerw na kwarantannę.

Jak tego dokonać? Przede wszystkim należy stosować się do przepisów, jakie zostały wprowadzone przez wałbrzyskie szkoły. Warto pamiętać o konsekwencjach w działaniu i dbaniu o to, by wszystko funkcjonowało tak, jak proszą nas przedstawiciele władz. "Dbając o siebie, dbamy również o innych" - tę sentencję często słyszymy w wypowiedziach prezydenta, lekarzy, dyrektorów szkół. Warto się do tego dostosować. Życie jednak pisze różne scenariusze, dlatego też władze miasta szykują się na różne rozwiązania.
- Na tę gorszą ewentualność mamy przygotowane dla nauczycieli, którzy w razie podejrzenia zakażeniem koronawirusem, szybkie testy, które zostały zakupione przez gminę Wałbrzych. Na podstawie wyniku tych testów będziemy kierować taką osobę do dalszych działań czyli między innymi na kwarantannę, dodatkowe badania by potwierdzić lub wykluczyć możliwość zachorowania - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.

Bardzo ważnym aspektem walki z koronawirusem jest także profilaktyka w stosunku do grypy, której sezon zachorowalności dopiero przed nami.
- Mamy też dla nauczycieli przygotowane szczepionki przeciwko grypie. Jeśli tylko dany nauczyciel wyrazi chęć zaszczepienia się, zostaną przekazane do placówek - informuje wiceprezydent.

Do profilaktycznego szczepienia przeciwko grypie zachęca również prezydent Roman Szełemej.
- Nie od dziś wiadomo, że grypa jest groźną chorobą, którą różnie chory znosi. Gdy dodatkowo w tym czasie ktoś zachoruje na koronawirusa, pzechodzi to zdecydowanie gorzej. Warto też pamiętać, że nawet po wyleczeniu z grypy organizm jest osłabiony i też dużo bardziej narażony na zakażenie koronawirusem. Kolejnym ważnym problemem, jaki nas może spotkać, to identyfikacja. Objawy zakażeniem koronawirusem bardzo przypominają te od grypy. Zwykły lekarz może nie mieć wystarczających możliwości, by właściwie postawić diagnozę - tłumaczył Roman Szełemej.

Twoja reakcja na artykuł?

13
39%
Cieszy
3
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
6%
Smuci
11
33%
Złości
4
12%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz

~Ksiegowy 7-09-2020 10:22
Lekarze jak jak dla mnie stracili całkowicie wiarygodność po masowych dezercjach z miejsc pracy i tchorzliwym unikaniu wydawania opini na temat bezsensownego terroru medycznego jakiemu poddał nas tzw.rząd warszawski i służby mundurowe. Co do szczepionek na grypę to nauczyciele są poddawani przez gminę za pomocą list zapisów na szczepionkę; dane osób odmawiajacych są jawne dla dyrektorów szkół,co jest sytuacja skandaliczna bo łamie tajemnice medyczna i narusza dane wrażliwe. Nie usprawiedliwia tego żaden koronaswirus.
~DBA 7-09-2020 11:15
do: ~Ksiegowy (10:22)
A jaka ma być ta lista - tajna, bez nazwisk?. Zasada jest prosta - ten z nauczycieli który się nie zaszczepi na grypę w przypadku infekcji typu grypa lub covid ląduje na kwarantannie bez testu. Zaszczepiony z objawiami poddawany jest od razu testom. Problemem bedzie pewnie dostepnośc szczepionek na grypę - juz rok temu był z tym problem.
~Ksiegowy 7-09-2020 12:30
do: ~DBA (11:15)
Sporządzanie jakiejkolwiek listy nazwisk jest niedopuszczalne, bo wszelkie naklanianie w tym mobbingiem do zabiegu medycznego jest przestępstwem łamiących konstytucję i podstawowe prawa człowieka. Zmuszanie do przymusowej kwarantanny w przypadku grypy jest także przestępstwem. Wskaźnikiem tego co jest normalne na pewno nie jest opinia większości.
~DBA 8-09-2020 9:15
do: ~Ksiegowy (12:30)
Rozumiem, że ziemia jest płaska, a wirus grypy to wyhodował Soros w łazience. Szkoła jest pracodawcą jak każdy inny - od wielu lat w wielu zakładach pracy sa prowadzone DOBROWOLNE szczepienia na grypę i też powstaje lista, choćby po to aby wiedzieć ilu jest chętnych i kto ma być na imiennej liscie do lekarza. A w świetle tego co wymyślił nowy minister zdrowia to niezaszczepiony bedzie miał duże sznsę być tym jednym z czterech chorych z kwarantanną bez testu na koronowirusa
~Ksiegowy 8-09-2020 22:34
do: ~DBA (9:15)
A premier Norwegii nie przeprosiła narodu za ,,koronaswirusa"? A czemu łóżka w szpitalach puste a zaklady pogrzebowe zawieszaja działalność? Nastalo może królestwo niebieskie, ba.ranie jeden? Autorytety raz przyłapane na kłamstwie przestają nimi być. Pamiętaj że ludzie są tak naiwni że nie tylko takie przekręty jak świr korona są możliwe do realizacji. W ,,Wojnę swiatow" też ludzie uwierzyli mimo że to była fikcja literacka, pa.la.ncie jeden!
~DBA 9-09-2020 8:31
do: ~Ksiegowy (22:34)
Co ty bierzesz, że masz takie wizje. Na naszą szarą rzeczywistość te specyfiki byłyby w sam raz. A łóżka w szpitalach sa puste bo jest okazja aby zaoszczędzić na wydatkach na ochronę zdrowia po szaleństwach wyborczych - wystarczy zamknąć przychodnie i wprowadzic teleporady - część sie nie dodzwoni, nie smrodzą w pięknych przychodniach, a szpitale nie przyjmują pacjentów "nienagłych". Średnio na Covid umiera tylu ile ginie w Polsce w wypadkach samochodowych dziennie przy tzw długich weekendach. Czy to dużo? - jeżeli mało to wróćmy do 60 km/h w mieście, pozwólmy mieć do 0,5 promila, zlikwidujmy po za drogami krajowymi malowanie dróg, zamknijmy eski i autostrady. A Norwegia - niskie zaludnienie, brak "życia stadnego", czyli brak kontaktów, czyli ograniczone rozprzestrzenianie wirusa. Dlatego tamtejsze obostrzenia, takie jak na południu Europy były nieadekwatne. Pamietaj - choroby na którą nie ma lekarstwa nie należy sie bać - trzeba mieć przed nia respekt
~szełemej musi odejść 7-09-2020 21:19
do: ~DBA (11:15)
TAAAAK! Już przez wydumany przez DBA problem zekomego braku dostępności ludziska będą się rozpychać łokciami do gabinetów lekarskich. Obecnie nie ma wejścia do przychodni tak od sobie. A ja sądzę , że to zwykłe czyszczenie magazynów jak w Media markt
~F16 7-09-2020 21:41
do: ~szełemej musi odejść (21:19)
Czemu kochany rząd nie panuje nad tym wszystkim ? Przecież to rząd i ministerstwo powinno dbać o zdrowie Polaków i ich bezpieczeństwo.
~Ksiegowy 8-09-2020 0:01
do: ~F16 (21:41)
Oni dbają o zdrowie ,bezpieczenstwo i majątki wszystkich wokoło, tylko nie Polaków. Nie polapales się w tym?
~DBA 8-09-2020 9:31
do: ~szełemej musi odejść (21:19)
Nic nie jest wydumane - przez rozdawnictwo kasy w czasie wyborów "Dudusia" i ratowanie nie przynoszących wartosci dodanej sfery usług ( turystyka nadbałtycka i tatrzańska, knajpy, solaria itp) rzad zakontraktował tylko 1,8 mln szczepionek (czyli tyle ile w ub. roku). Przy zachorowalnosci na infekcje wirusowe (grypa, grypopodobne) ok. 100 tyś dziennie ( statystyka z lat ubiegłych), mozliwosciach technicznych i finansowych wykonanania ok. 20 tyś testów Covid i przypadkowym kierowaniu na testy na podstawie teleporady bedzie łaziło i zarażało koroną coraz wiecej ludzi. Jest to chyba logiczne. Mozliwosci polskiej ochrony zdrowia są iluzoryczne, czyli wesoło jesienia i zimą nie będzie. A szczepionki na grypę są opracowywane na każdy sezon - teraz są na 2020/2021
~szachjolka 7-09-2020 10:52
Warto chyba wzorem innych Prezydentów miast ( choćby p.Sutryka) rozważyć bezpłatne szczepienia p/grypie dla seniorów +65....nasze miasto stać na to .Jeden mały oddział zakaźny naszego jedynego szpitala nie poradzi sobie z opieką nad chorymi.
~DBA 7-09-2020 11:17
do: ~szachjolka (10:52)
+65 maja częściową refundację z NFZ, starsi ( chyba+75) nie płacą nic. A miasta raczej nie stać.
~szełemej musi odejść 7-09-2020 13:02
do: ~szachjolka (10:52)
Prezydent Duda mówił , że się nie zaszczepi . Polegać będzie na lekarstwach. Prezydent Wałbrzycha wnosi o szczepienia . Jakoś mu za bardzo nie ufam.
~DBA 8-09-2020 9:59
do: ~szełemej musi odejść (13:02)
Ciekawe na jakich lekarstwach będzie polegał ( byle tylko na nich nie poległ). A może sprowadzi "babkę do zamawiania chorób", albo Agata postawi mu bańki? A może się nie szczepi bo tak po ludzku boi sie zastrzyków?
~szełemej musi odejść 8-09-2020 12:32
do: ~DBA (9:59)
Najpierw była chinina- póžniej była niedobra bo zbyt tania. Zabroniono . Teraz zastępowana przeciwciałami ozdrowieńców.
~DBA 8-09-2020 13:13
do: ~szełemej musi odejść (12:32)
Chinina była 150 lat temu lekiem na malarię ( z różną skutecznością). Szłemej mówi o szczepieniu na grypę sezonową, a nie Covid bo czy i kiedy bedzie szczepionka to nie wiadomo. Z kolei leczenie przeciwciałami jest znane od epidemii hiszpanki. Jego skutecznosc jest różna, mozna przyjąć, że łagodzi objawy w cięzkich przypadkach i w wielu przypadkach pozwala uniknąć śmierci
~szełemej musi odejść 7-09-2020 15:33
do: ~szachjolka (10:52)
skąd ta nagła troska o osoby 65 + . Przecież jeżeli te osoby wcześnie zejdą z tego świata to dla wszystkich będzie ok. Nie będzie rozdziału emerytur, sanatorium, rehabilitacji, dofinansowania. Nie będzie potrzeby eutanzji o którą walczą lewacy. Wygląda na to , że na siłę chcą uszczęśliwić . Na wieki wieków.
~ponury troll 7-09-2020 11:25
Chcę zaszczepić się przeciwko pisiorom. Mam nadzieje że Szełemej wynajdzie na nich skuteczną szczepionkę. Pierwszy nadstawię pośladek do kłucia! Jakem pi...i luj!!
~Jarek 7-09-2020 17:00
do: ~ponury troll (11:25)
Nadstaw tyłek to cię ukłuję. Tylko się zabezpiecz żebyś w ciążę nie zaszedł jak to z le...mi ostatnio bywa
~szełemej musi odejść 7-09-2020 21:27
do: ~ponury troll (11:25)
Włóż głowę w odpływ Czajki. Panaceum na wszystkie bolączki bez szczepień
~ 7-09-2020 12:06
Powinienines sie chamie przed samym soba,,,,,,,, izolowac.
~Mira 7-09-2020 12:27
A jakie to wytyczne wprowadzono w szkole otwarte okna i drzwi na lekcjach , zaraz dzieci będą chore po korzytarzach chodzą , cisną się , a w razie czego na kwarantanne trafi jedna klasa .
~Biurwa 7-09-2020 12:58
do: ~Mira (12:27)
Ano takie,bo rodzice "musza iść do pracy i nie ma z kim dziecka zostawic" i dzieciaki lądują w szkołach.Nauczyciele jak lekarze: najchętniej by "pracowali" zdalnie w domu.Z dala od bachorów i chorych, ale żeby im płacili też za nadgodziny i zwracali kasę za Internet.
~DBA 8-09-2020 9:55
do: ~Biurwa (12:58)
Kodeks pracy obowiazuje wszystkich, równiez pracodawców i jak jest zapisane, że płacic trzeba za nadgodziny to nie ma dyskusji. Problem lezy gdzie indziej - zarówno rzadzący, jak i społeczeństwo w czerwcu i lipcu nabrały nieuzasadnionej wiary w nieśmiertelność i tak po prostu temat zbagatelizowało naszy polskim "jakoś to będzie". A była niepowtarzalna szansa, aby zmienić sposób funkcjonowania szkół i nauczania jako takiego - zweryfikować programy i siatke godzin, podzielić przedmioty na mniej i bardziej istotne ( mozliwośc zajęć online), ZMNIEJSZYC LICZEBNOSĆ KLAS do ok 15 osób. Wtedy, nie dokładając zbyt duzo pieniędzy do wynagrodzeń ( więcej klas, ale lepsza intensywnośc uczenia) można zmnieszyć obciażenie godzinowe uczniów ( obecnie klasy VII i VIII i szkoły srednie - ponad 34 godziny tygodniowo) zapewniając przy tym lepsze warunki higieniczne w szkołach. Wadą byłoby oczywiscie koniecznośc wydłużenia czasu pracy szkół np do godz 18. A co do obaw lekarzy i nauczycieli - proszę zobaczyć jak wygląda zabezpieczanie sie pracowników w bankach, urzędach i innych instytucjach - przegroda, maska, max 2 osoby ( potencjalnie zdrowe)
~Ksiegowy 8-09-2020 22:37
do: ~DBA (9:55)
No i co z tego ? Wychodzi na to że Polacy się zmowili nie chorować na swirusa. Statystyki sprzed swirusa są o wiele gorsze niż obecnie.To jest megaoszustwo ten koronaprzekret.
~DBA 9-09-2020 8:36
do: ~Ksiegowy (22:37)
Powiedz to tym 2 tysiacom na cmentarzu i przypuszczalnie kilkunastu tysiacom, którzy będą mieli "płuca na agrafkach" jak wałbrzyscy górnicy
~Franciszek 11-09-2020 10:34
do: ~DBA (9:55)
Zapomniałeś jak samorządy zaczęły łączyć klasy, bo 15osobowe były zbyt małe,?A potem zaczęły likwidować szkoły, zwłaszcza gminne i wozić dzieciaki gimbusami, bo taniej?Czy nie przypadkiem wtedy zlikwidowano urzędy pocztowe, komisariaty i ośrodki zdrowia? Bo Piniendzy nie ma i nie będzie?
~DBA 11-09-2020 13:00
do: ~Franciszek (10:34)
Wcale nie zapomniałem i nigdy tego nie pochwalałem. Klasa licząca ok 30 uczniów staje sie powoli niesterowalna i nauka w niej jest fikcją. Niestety pomimo propagandy samorzadów i rządu ( wszelkich odcieni politycznych), że zależy im na wykształceniu społeczeństwa sa to tylko słowa, słowa, słowa...., a czyny temu przeczą. Czy to wynika z doraźnej chęci "zaoszczędzenia", czy ma wymiar systemowy z założeniem, że gorzej wykształconymi łatwiej rządzić ( przecież jakby nie było to komunę obalili w 1980 właśnie wykształceni robotnicy)?
~Ksiegowy 7-09-2020 16:31
do: ~Mira (12:27)
Osoby które są autorami tych porządków to są niebezpieczne i przerażone du.rnie, niebezpiecznie dla otoczenia bo mają możliwość dezorganizacji życia społeczno-gospodarczego na wielką skalę w obliczu możliwej wojny na wschodzie. Należy natychmiast zakończyć to szaleństwo bo możemy skończyć jako uchodźcy wojenni i gospodarczy płacący za błędy rządu i samorzadow, które to nie poniosą zadnej kary za spowodowanie katastrofy!
~ 7-09-2020 12:45
Razem z Toba trolu i buraku.
~ 7-09-2020 12:56
W trosce o zdrowie prezydenta proponuję mu szczepienia przeciw grypie i równolegle na COVID . Z całą pewnością taka fuzja go nie uśmierci a jedynie wzmocni podwójnie. Organizm wytworzy przeciwciała do końca życia
~Ksiegowy 7-09-2020 16:38
do: ~ (12:56)
Cały czas to powtarzam.Niech najpierw Szelemej z Sylwią zaszczepia się publicznie z fiolki wyciągniętej losowo przez sierotke z setki innych.
~Cv 7-09-2020 14:32
U mnie od dawna szczepimy się na grypę, jeszcze o covid nikt nie słyszał. Te 2 miliardy co rząd dał na TVP. To zato było by dofinansowanie na szczepionki grypy
~szełemej musi odejść 7-09-2020 15:26
do: ~Cv (14:32)
szczepionka na grypę dotyczy tylko wirusa z ubiegłych lat. W międzyczasie zaistnieją nowe mutacje to nie ma pewności, że organizm przejdzie na taką profilaktykę obojętnie. Pamiętam naciski na premier Kopacz z PO w okresie wzrostu zachorowań powszechne szczepienia. W odpowiedzi podała powyższe uwagi ale też informacje, że do końca nie są pewni co do ich działania. Grypa odeszła w siną dal. Ponadto nie wiadomo jak były przechowywane szczepionki i z jakiego źródła pochodzą a także czym są "konserwoawne".Czyli ich skuteczność może być niewielka a parcie na użycie może być "czyszczeniem magazynów". Dlaczego tak prezydent nakłania osoby 65 +.?Przecież nic nie robi w kierunku otwarcia np. przychodni, lekarzy rodzinnych, pracy SOR, zamkniętych oddziałów. Skąd taka nagła troska?
~Ksiegowy 7-09-2020 16:34
do: ~szełemej musi odejść (15:26)
Skąd troska? Państwo bankrutuje miedzy innymi właśnie przez długi takich Walbrzychow.Jak seniorzy poumieraja na skutek możliwych komplikacji poszczepiennych to odciąży to ZUS. A potem powiedzą że niestety to był inny szczep koronaswirusa. I co im zrobicie?
~szełemej musi odejść 7-09-2020 21:23
do: ~Cv (14:32)
dużo zdrowia. Nie martw się o innych jak pomrą.
~DBA 8-09-2020 9:37
do: ~Cv (14:32)
Dokładnie tak - zamiast wydawać kasę na przepitych discopolowców i chłam "sidroomowy" można było tak zrobić
~Cv 7-09-2020 14:36
Teraz będzie najgorzej, bo sezon grypowy i grypa będzie mylona z covid19. Ludzie z grypa i objawami będą traktowane jak covid. To jest to co Szełemej mówił że czekają nas najtrudniejsze miesiące. Już dzieci chorują i traktuje się je jako podejrzani z covid.
~Ksiegowy 7-09-2020 20:42
do: ~Cv (14:36)
I to jest niebezpieczne bo w ogóle przy każdej chorobie, nawet syfilisie jako wspoistniejacej podaje się ów mityczny kowid. A sposób decydowania i jego kryteria- tajne przez poufne, odpowiedzialność jest rozmyta..Aby przestępców nie można było pociągnąć do odpowiedzialności.Dlatego należy domagać się wszelkich doprecyzowan w kartach chorób, przyjęć i wypisów że szpitala oraz aktach zgonu. Nie może być przyzwolenia na odgórnie łamanie prawa bo nas tu wszystkich równo rząd warszawski z lokalami samorządowymi załatwi na cacy.
~F16 7-09-2020 21:38
do: ~Ksiegowy (20:42)
Księgowy co ty się wypowiadasz w medycynie, jak ty się na tym nie znasz, we wszystkich tematach się udzielsz jak ekspert. Ekspert od budownictwa, środowiska, ekonomi, medycyny. Z taką wiedzą powinieneś na karaibach się opalać a nie na forum głupoty pisać dniami i nocami.
~Ksiegowy 7-09-2020 23:03
do: ~F16 (21:38)
Logika wystarczy mi aby wiedzieć czy ,,ekspert" mówi prawdę czy kłamie.
~ 7-09-2020 16:40
2 miliony p Trzaskowskiego na szkolenia jak sie zachowac i jak prowokowac, to nic, to maly pikus,,,,,,,,, buraki.
~ 8-09-2020 10:29
Najgorsze jest to że ludzie za 500 plus daja się uśmiercać. Rząd robi co chce w czasie tej epidemi okrada państwo, nakłada obostrzenia a sami ich nie stosują. Szumowski mówi że maski nic nie dają, za chwilę trzeba nosić maski bo mandaty. Morawiecki dzień przed wyborami mówi że wirusa nie ma się co bać. Teraz po wirusie zamykają miasta, karaja ludzi za brak masek. Ludzie na ten cyrk pozwalają bo dali im 500 plus z kasy podatników.
~Ksiegowy 8-09-2020 22:21
do: ~ (10:29)
To nie ludzie , to małpoludy. Zagrożenie dla prawdziwych ludzi .
~ 9-09-2020 8:04
To nie ludzie,,,,,,,,,,,,a kim buraku , trolu jestes ty,cepie.
użytkownik facebook 9-09-2020 14:14
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1490458,astrazenecka-wstrzymanie-testow-klinicznych-szczepionki-koronawirus-skutki-uboczne.html?fbclid=IwAR0mLsfMSOXTrKwE9E08wvtiXRSXgR9BrQIIWjzIlFJNcsl0ddg1Py-oNtI
~Jarek 9-09-2020 14:50
do: użytkownik facebook (14:14)
Każda szczepionka posiada mniejsze lub większe skutki uboczne. Te cięższe zdarzają się rzadko, ale ryzyko śmierci czy uszkodzenia lub zapalenia mózgu zawsze istnieje. Wystarczy przejrzeć ulotki lub CHPL (charakterystyki produktu leczniczego) szczepionek. Również te przeciw grypie posiadają skutki uboczne i w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne. Ale żaden lekarz Wam tego nie powie, tak samo jak wbrew obowiązkowi nie przekaże Wam ulotki szczepionki przed zaszczepieniem.
~Jarek 9-09-2020 15:35
do: użytkownik facebook (14:14)
Po każdym przeprowadzonym badaniu kwalifikującym do szczepienia lekarz wg art 17 pkt 4 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi: "Po przeprowadzonym lekarskim badaniu kwalifikacyjnym lekarz wydaje zaświadczenie ze wskazaniem daty i godziny przeprowadzonego badania." Proszę Państwa, ilu z Was coś takiego przed szczepieniem taki dokument otrzymało???
~antyleming 10-09-2020 7:49
Szełemej skoro namawia, niech bierze z zaprzyjaźnionej mu Rosji gotową szczepionkę. Oni oferują ja dość tanio. Może dlatego,że zawiera tylko śladowe ilości nowiczoka.
~AR 10-09-2020 8:59
Już ostrożność jest , podejrzenie koronawirusa w energetyku i co odizolowane dwie klasy , do których uczęszczały dzieci a co z pozostałymi w szkole , gdzie dezynfekcja całej szkoły .Pani Wiceprezydent mówi, że dzieci czują się dobrze nie mają objawów ale jak będą dodatnie to mni zarażą i ja mogę czuć się żle , i w domu jak przeniosę na osoby starsze to też , a reszta szkoły działa normalnie.Jestem ciekawa jak te dzieci znalazły sie w klasie , ze nigdzie w szkole nie rozniosły , to albo jest ten koronawirus albo go nie ma , bo jedno zaprzecza drugiemu. Jak Pani urzędniczka zakażona to cały urząd do zamknięcia i dezynfekcji , a w szkole to jedna klasa , chyba koronawirus w szkolema inne prawa
użytkownik facebook 14-09-2020 20:52
Można można panie prezydencie https://naszamlawa.pl/wiadomosci/covid-19-nasza-mlawa-wstrzymuje-publikacje-komunikatow-sanepidu/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group