Niedziela, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 2846
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: Sztolnie Walimskie czynne od 22 lat

Wtorek, 24 stycznia 2017, 17:22
Autor: red
REGION, Walim: Sztolnie Walimskie czynne od 22 lat
Fot. UG Walim
23 stycznia 2017 roku upłynęły dokładnie 22 lata od momentu udostępnienia Sztolni Walimskich dla zwiedzających.

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese”, czyli Olbrzym. Budowa nie została ukończona, a jej pozostałością pozostał szereg podziemnych kompleksów i nadziemnych budowli do dziś owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia, możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale, kosztem tysięcy istnień ludzkich, była dostępna tylko nielicznym śmiałkom. Prace zmierzające do udostępnienia turystom tego podziemnego kompleksu rozpoczęto w 1993 roku, a uroczyste otwarcie podziemnej trasy turystycznej pod ówczesną nazwą “Podziemne Fabryki Walimia” nastąpiło 23 styczniu 1995 roku.

Dziś zapraszamy do zwiedzenia Sztolni Walimskich w kompleksie RIESE, by na własne oczy ujrzeć pozostałości po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich.

Obiekt czynny jest codziennie. W miesiącach od października do kwietnia: od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 16:00, w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 17:00.

W miesiącach od maja do września: od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 17:00, w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 18:00.

Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII.

Trasa Zwiedzania:

Zwiedzanie podziemi z przewodnikiem trwa około 45 min. Zwiedzanie kompleksu odbywa się tylko z przewodnikiem.
Z uwagi na niską temperaturę (5-7°C) i dużą wilgotność wewnątrz obiektu, zaleca się zabranie ciepłej odzieży.
Dla osób obcojęzycznych istnieje możliwość zwiedzania podziemi z audio-przewodnikiem. Do wyboru język: angielski, niemiecki i francuski.

Podziemna trasa turystyczna w kompleksie „Rzeczka” jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Całkowita długość wyrobisk podziemnych wynosi ok. 500 m, powierzchnia 2 500 m², a objętość 14 000 m³.

Zapraszamy także do obejrzenia materiału pt. Riese zaczęło się w Walimiu, wywiadu przeprowadzonego z panem Romualdem Owczarkiem, wieloletnim badaczem tajemnic Gór Sowich i wojennej historii Dolnego Śląska. W materiale tym pan Romuald opowiada o początkowych pracach budowlanych i górniczych prowadzonych w czasie wojny w Górach Sowich. Relacjonuje także o początkach działalności spółki Wspólnoty Przemysłowej Śląsk, pracach prowadzonych przez firmy górnicze, a także przedstawia odnalezione dokumenty oraz plany.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group