Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 4783
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: To był pierwszy tegoroczny zlot

Poniedziałek, 25 marca 2019, 6:46
Aktualizacja: 9:28
Autor: red
REGION: To był pierwszy tegoroczny zlot
Fot. organizatorzy
Miniony weekend członkowie Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków (DTMZ) spędzili w Kotlinie Jeleniogórskiej. Baza wypadowa znajdowała się w budynku dawnej szkół podstawowej w Staniszowie – obecnie mieści się tu Młodzieżowe Schronisko Turystyczne.

W czasie swego pobytu, grupa odwiedziła Pałac Staniszów wraz z przyległym parkiem. Następnym punktem wyprawy był Pałac na Wodzie położony parę kilometrów dalej. Po krótkiej przerwie celem wędrówki była pobliska góra Witosz, gdzie pośród skał znajduje się kilka jaskiń. W jednej z nich mieszkał znany prorok Hans Rischmann. Jego pomnik znajduje się na polu u podnóża Witosza. Na szczycie góry znajdują pozostałości kolumny Bismarcka.

Po sytym obiedzie – daniem głównym był tym razem kapuśniak – przyszła pora na kolejny etap zwiedzania. Celem był zamek Księcia Henryka znajdujący się na górze Grodna. Po drodze była okazja zwiedzania kościoła pw. Przemienienia Pańskiego wraz z pobliskim cmentarzem.
W niedzielę, po śniadaniu złożonym m.in. z tradycyjnej „zlotowej" jajecznicy grupa pojechała do Sobieszowa, skąd udała się w kierunku zamku Chojnik. Po drodze odwiedziła leśny cmentarzyk rodziny Coghe, a część grupy przeszła przez jaskinię zwaną „Dziurawym kamieniem”.
Zwiedzanie zamku Chojnik zakończyło pierwszy, tegoroczny duży zlot Towarzystwa. Już w pierwszy weekend kwietnia pod Wieżą Książęcą w Siedlęcinie (koło Jeleniej Góry) odbędzie się akcja pod hasłem „Spalmy kalorie dla Lancelota 2!”, której organizatorem jest Stowarzyszenie "Wieża Książęca w Siedlęcinie", a DTMZ weźmie w niej czynny udział.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
25%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group