Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 4955
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: To program skierowany do osób uwikłanych w przemoc w rodzinie

Środa, 22 maja 2019, 7:32
Autor: red
powiat wałbrzyski: To program skierowany do osób uwikłanych w przemoc w rodzinie
Fot. red
Od 5 czerwca 2019 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu po raz kolejny będzie organizatorem programu korekcyjno – edukacyjnego skierowanego do osób uwikłanych w przemoc w rodzinie z terenu całego powiatu wałbrzyskiego.

Program ma charakter integracyjny. Skierowany jest do osób pełnoletnich, zarówno kobiet i mężczyzn, które same zgłoszą się do uczestnictwa w programie oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych, bądź zostaną zgłoszone do uczestnictwa przez różne służby i instytucje m.in. ośrodki pomocy społecznej, zespoły kuratorskie, zespoły interdyscyplinarne, policję, organizacje pozarządowe, które stosują przemoc w rodzinie i uczestniczą w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu, narkotyków, innych substancji psychoaktywnych – w tym przypadku oddziaływania korekcyjno – edukacyjne będą stanowić uzupełnienie i pogłębienie podstawowej terapii, które skazane zostały za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie lub sąd warunkowo zawiesił im karę nakazując uczestnictwo w programie, które uwikłane są w stosowanie przemocy wobec swoich dzieci, które nie radzą sobie z kontrolowaniem, opanowywaniem własnych negatywnych emocji.
Uczestniczyć w programie nie mogą osoby, które zostały zdiagnozowane jako osoby chore psychicznie lub osoby z poważnymi zaburzeniami emocjonalnymi, w szczególności z zaburzeniami osobowości antyspołecznej oraz zaburzeniami osobowości pogranicznej, gdyż ich udział w programie mógłby tworzyć poważne przeszkody w realizacji zajęć edukacyjno-korekcyjnych.

Program oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych dla osób uwikłanych w przemoc w rodzinie stanowi program interwencyjny, którego zasadniczym celem jest zatrzymanie przemocy. Osiągnięciu tego celu służy edukacja sprawcy w obszarze szeroko pojętej wiedzy na temat zjawiska przemocy (jej dynamiki, źródeł i stereotypów wzmacniających, zachowań agresywnych, wpływu uzależnienia na zachowanie, prawidłowych relacji w rodzinie, postaw rodzicielskich, komunikacji interpersonalnej, asertywnych zachowań, radzenia sobie ze stresem czy zastępowania zachowań agresywnych zachowaniami społecznie akceptowanymi) oraz korekcja zachowań niepożądanych poprzez dostarczenie i przyswojenie przez sprawcę narzędzi i technik służących powstrzymywaniu się przed stosowaniem przemocy, zdobycie praktycznych umiejętności radzenia sobie ze złością, trening umiejętności prospołecznych i asertywności, umiejętność rozpoznawania u siebie wyzwalaczy agresji.

Program korekcyjno – edukacyjny skonstruowany jest w taki sposób, by dać jego uczestnikom możliwość osiągnięcia następujących celów:
 - powstrzymanie się przed dalszym stosowaniem przemocy
 - rozwinięcie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie,
 - uznanie przez osobę stosującą przemoc w rodzinie swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy,
 - zdobycie i poszerzenie wiedzy na temat mechanizmów powstania przemocy w rodzinie,
 - zdobycie umiejętności komunikowania się i rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy,
 - zdobycie umiejętności w zakresie wychowywania dzieci bez użycia przemocy,
 - uzyskanie informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.

Zajęcia w ramach programu odbywają się w formie spotkań indywidualnych i warsztatów grupowych. Prowadzą je specjaliści z zakresu pracy korekcyjno-edukacyjnej ze sprawcami przemocy w rodzinie.

Udział w programie jest bezpłatny. Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w programie korekcyjno – edukacyjnym proszone są
o zgłaszanie się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu przy al. Wyzwolenia 20 – 24, celem złożenia pisemnej deklaracji przystąpienia do Programu.

Terminarz spotkań:
1. 5 czerwca 2019 r.
2. 12 czerwca 2019 r.
3. 19 czerwca 2019 r.
4. 26 czerwca 2019 r.
5. 3 lipca 2019 r.
6. 10 lipca 2019 r.
7. 17 lipca 2019 r.
8. 24 lipca 2019 r.
9. 31 lipca 2019 r.
10. 7 sierpnia 2019 r.
11. 14 sierpnia 2019 r.
12. 21 sierpnia 2019 r.
13. 28 sierpnia 2019 r.
14. 4 września 2019 r.
15. 11 września 2019 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group