Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5004
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Toyota z Wałbrzycha napędza nowego Yarisa

Sobota, 30 lipca 2011, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: PAW
Wałbrzych: Toyota z Wałbrzycha napędza nowego Yarisa
Fot. użyczone
W lipcu Toyota Motor Manufacturing Poland rozpoczęła produkcję nowych silników i skrzyń biegów do Toyoty Yaris trzeciej generacji.

Po blisko 6 latach od premiery, w lipcu ostatni Yaris drugiej generacji zjechał z linii montażowej w fabryce Toyota Motor Manufacturing France w Valenciennes. Francuska fabryka Toyoty rozpoczęła produkcję nowego Sarisa, a tym samym zakład w Wałbrzychu uruchomił montaż nowych silników i skrzyń biegów.

Przygotowania do produkcji podzespołów do nowego modelu, fabryka w Wałbrzychu rozpoczęła wiosną ubiegłego roku. Przekazanie projektów do seryjnej produkcji i próby seryjne odbyły się bez dodatkowych komplikacji. W czerwcu wszystkie działy potwierdziły gotowość do produkcji masowej, a z początkiem lipca produkty dedykowane dla nowego Yarisa opuściły linie produkcyjne wałbrzyskiej Toyoty.

Podzespoły montowane w Wałbrzychu zostały poddane kilku ważnym modyfikacjom. Trzycylindrowy silnik o pojemności 1.0-litra – laureat prestiżowej nagrody Engine of The Year w latach 2007-2010, zyskał nowy rodzaj tłoków, pierścieni i wtryskiwaczy. Zmienione zostało także sprzęgło, co w efekcie ma przynieść redukcję emisji CO2 ze 118 do 111g / km przy niezmienionej dynamice i elastyczności. Współpracująca z silnikiem skrzynia pięciobiegowa otrzymała nowe przełożenie przekładni głównej. Skrzynia sześciobiegowa do silnika 1.33-litra produkowanego we Francji została poddana modyfikacji zestawu przełożeń poprawiających dynamikę auta.

Toyota Yaris po raz pierwszy została zaoferowana na rynek europejski w 1999 roku. Samochód został opracowany w oparciu o ideę małego auta z przestronnym wnętrzem. Ta koncepcja szybko została ochrzczona jako „Piccolo Genio” („Mały Geniusz”). Trzecia generacja samochodu dziedziczy wszystkie pożądane cechy poprzedników wzbogacone o bardziej dynamiczny i elegancki wygląd.
- Nowy Yaris sprawi, że działania zmierzające do poprawy naszej sytuacji nabiorą przyspieszenia i tym samym pozwoli Toyocie na wykorzystanie potencjału europejskiego rynku. Jestem przekonany, że za dwa-trzy lata powinniśmy sprzedawać przynajmniej 1 milion samochodów w Europie - zaznaczył podczas uroczystości uruchomienia produkcji Didier
Leroy, Prezes Toyota Motor Europe.

Toyota planuje sprzedawać 200 000 samochodów Yaris rocznie na rynku europejskim. Polska premiera nowego Yarisa planowana jest we wrześniu, w tym samym terminie co na pięciu głównych rynkach europejskich.

Toyota Yaris począwszy od pierwszej generacji produkowana jest w montowni Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) lokalizowanej w miejscowości Valenciennes na północy Francji. Wałbrzyska fabryka wysyła do TMMF skrzynie biegów od 2002 roku, czyli od momentu uruchomienia produkcji w Polsce oraz silniki od 2005 roku. Obecnie blisko 50 tys. sztuk silników i 110 tys. sztuk skrzyń biegów rocznie trafia do Francji z linii montażowych polskiego zakładu podzespołów, co stanowi 19% wartości jego produkcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group