Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 6747
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Travel World przechodzi do ofensywy w sprawie transportu na linii nr 30

Wtorek, 22 października 2013, 17:33
Aktualizacja: Środa, 23 października 2013, 8:06
Autor: PAW
Wałbrzych: Travel World przechodzi do ofensywy w sprawie transportu na linii nr 30
Fot. PAW
Dziś przedstawiciele Przedsiębiorstwa Transportowego Travel World spotkali się z dziennikarzami, by zaprezentować swoją wersję wydarzeń dotyczącą transportu publicznego na linii nr 30 Wałbrzych – Świebodzice.

O sprawie pisaliśmy kilka razy, bowiem interweniowała w tym temacie posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska, a do tych zarzutów odniósł się również Urząd Miasta w Wałbrzychu. Na dzisiejszą konferencję zaproszony został m.in. prezydent Roman Szełemej, miejscy urzędnicy, przedstawiciele Prokuratury, ale żadna z tych osób nie skorzystała z zaproszenia.

Jarosław Szymańczak, pełnomocnik Travel World, skrytykował w ostrych słowach politykę przewozową prowadzoną przez prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja.
- Chcieliśmy stworzyć możliwość skonfrontowania naszego stanowiska z wypowiedziami prezydenta, ale niestety, Roman Szełemej z tej możliwości nie skorzystał – mówi Jarosław Szymańczak. - Prezydent Szełemej narzuca okolicznym gminom wskazany transport publiczny. Założył w 2011 roku, że wprowadzi nowy ład komunikacyjny w Wałbrzychu i ościennych gminach i robi to łamiąc przepisy.

Jarosław Szymańczak uważa, że komunikacja miejska prowadzona przez Gminę Wałbrzych w porozumieniu z gminami Jedlina Zdrój czy Boguszów-Gorce jest niezgodna z prawem, a prezydent Szełemej jest zainteresowany egzekwowaniem prawa tylko takiego, które przysparza mu korzyści.
- To, co się dzieje w Wałbrzychu to nic innego jak nadużywanie władzy przy świadczeniu usług regularnego przewozu osób na terenie Wałbrzycha i okolicznych gmin, a linia nr 30 jest tego przykładem – mówi Szymańczak.

Jarosław Szymańczak w swojej długiej, wyczerpującej wypowiedzi, przybliżył i zaprezentował własną wersję wydarzeń na temat konfliktu dotyczącego transportu publicznego na linii nr 30. I tak jego zdaniem, jak czytamy w piśmie dostarczonym mediom:

„W marcu 2013 roku do burmistrza miasta Świebodzice zwrócił się niejaki Kosiór, prezes MZUK, który jak twierdził wypowiada się w imieniu prezydenta miasta Wałbrzycha. Kosiór zaproponował odpłatne na rzecz prezydenta miasta Wałbrzycha przewozy między Świebodzicami a Wałbrzychem organizowane przez Śląskie Konsorcjum Autobusowe.

Burmistrz miasta Świebodzice poprosił o oficjalną ofertę, jednak nigdy jej nie otrzymał, ponieważ rozmowy miały mieć charakter poufny. W maju 2013 roku do autobusu linii nr 30 wszedł nieumundurowany pracownik ITD, który na końcowym przystanku ujawnił się i natychmiast podjechał radiowóz z włączonymi światłami błyskowymi. Rozmowa rozpoczęła się od pytania dotyczącego rentowności linii nr 30 oraz padła „propozycja nie do odrzucenia” o zaprzestanie realizowania przewozów na linii nr 30, w przeciwnym wypadku inspektorzy grozili wykończeniem firmy poprzez nakładanie wysokich kar administracyjnych. Natychmiast zostało złożone przeze mnie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu. Obecnie postępowanie karne jest w toku”.

Dalej Jarosław Szymańczak w swoim piśmie odnosi się do postawy jednego z prywatnych przewoźników, który miał grozić kierowcy pracującemu w firmie Travel World tym, że firma Travel World zostanie wyeliminowana z rynku usług przewozu osób. Również w tej sprawie zostało złożone zawiadomienie do Prokuratury.
- We wrześniu złożyliśmy wniosek o przedłużenie zezwolenia na linię nr 30. Odpisano nam, że wniosek jest niekompletny. Uzupełniliśmy te braki, ale okazało się, że zrobiony wszystko w tym kierunku, by nam tego zezwolenia nie przedłużyć – mówi Jarosław Szymańczak.

I PH Travel World takiego przedłużenia zezwolenia na linię nr 30 nie otrzymało.
- Urzędnicy miejscy powołują się na donosy, które pisał na nas inny przedsiębiorca, który teraz czerpie korzyści z tego tyłu, że my nie możemy wykonywać naszych dotychczasowych usług – tłumaczy Szymańczak. – Nie czujemy się winni, bowiem nie dostrzegłem w naszym działaniu nieprawidłowości i dlatego zainicjowaliśmy postępowanie karne i cywilne w tej sprawie.

Zdaniem Jacka Ludziaka, który reprezentuje PT Travel World od strony prawnej, są pewne standardy zachowań, które powinny obowiązywać wszystkie strony.
- Oburzenie Jarosława Szymańczaka jest słuszne, bo w tym konkretnym przypadku stosowane są niedopuszczalne praktyki – uważa Jacek Ludziak.

Tymczasem poniżej prezentujemy jeszcze raz oświadczenie UM w Wałbrzychu, które otrzymaliśmy 10 października bieżącego roku, a które dotyczy tej sprawy:

"Na trasie Wałbrzych-Świebodzice regularne przewozy osobowe wykonywał przedsiębiorca legitymujący się zezwoleniem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, którego termin ważności upłynął 30 września br.

Przed upływem tego terminu przedsiębiorca złożył u Prezydenta Miasta Wałbrzycha (organu właściwego od 1 stycznia 2013 roku do jego wydania) wniosek o przedłużenie zezwolenia. W trakcie postępowania 20 września do urzędu wpłynął wniosek Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego we Wrocławiu (dla Prezydenta organu nadzoru nad wydanymi zezwoleniami) „o nieprzedłużania zezwolenia na wykonywania przewozów regularnych osób w ramach linii komunikacyjnej nr 30 Wałbrzych-Świebodzice” dla w/w przedsiębiorcy. Pismo było konsekwencją kontroli ITD, w którym stwierdzono naruszenie warunków określonych w zezwoleniu, co dotyczy trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków oraz przestrzegania rozkładu jazdy, wykonywania przewozów osób autobusem, który nie odpowiada warunkom technicznym do tego rodzaju przewozów, warunków związanych z dokumentacją pracy kierowcy, wykonywania przewozów niesprawnym autobusem (zatrzymano dowód rejestracyjny z powodu usterek technicznych i upływu terminu badań technicznych). Ponadto w wyniku wielokrotnych kontroli stwierdzono, że przedsiębiorca realizuje przewozy niezgodnie z zatwierdzonym przez Marszałka Województwa rozkładem jazdy.

Biorąc to pod uwagę oraz przepisy prawa zaistniały przesłanki do odmowy przedłużenia zezwolenia.

Informuję, że mimo przejściowych niedogodności (do czasu wydania zezwolenia dla nowego przewoźnika na tę linię) pasażerowie ze Świebodzic mogą się przemieszczać w kierunku Wałbrzycha pojazdami linii nr 31. Przystanek znajduje się w Świebodzicach przy ul. Wolności oraz przy ul. Wałbrzyskiej (Termet), gdzie można dojechać z Osiedla Piastowskiego i Al. Lipowej linią miejską Świebodzic nr 1 obsługiwaną przez DLA sp. z o.o. Linie obsługiwane są we wszystkie dni tygodnia według ustalonych rozkładów jazdy".

Anna Żabska
Rzecznik Prasowy UM Wałbrzych

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group